Mustafa Kara Sinefesto Temel Sinema Eğitimi Atölyesinde

Genel

Kalandar Soğuğu  filminin yönetmeni Mustafa Kara Sinefesto’nun Temel Sinema Eğitimi kapsamında düzenlenen atölyede tekrar genç sinemacılarla buluştu.

mustafa-kara-

Genç yönetmen, Kalandar Soğuğu filminde beraber çalıştığı görüntü yönetmenlerinden Kürşat Üresin ile katılarak öğrencilerin sinemaya dair sorularını yanıtladı. “İnsanın kendine has beğeni ve yöntemleri bir yolculukla oluşur” cümlesiyle konuşmasına başlayan Kara, sinemacının iç sesini dinleyerek yol alması ve değişime açık olması gerektiğini belirtip genç sinemacılara insanın kendi içindeki sesi kaybetmeme konusunda ısrarcı davranmasını tavsiye etti. Ayrıca yeni ve iddialı bir şeyler söyleme kaygısıyla yola çıkmak yerine sade ve samimi bir şeyler söylemenin ve hatta söylenmiş olanı farklı bir dille söylemenin çok daha değerli olabileceğine değindi ve Kara “klasik yol ve metotların yetmediği noktada sinemacıların kendine has bir yol arayışı içine girdiğini” söyledi.

mustafa-kara-atollye

Kara film çekilirken samimiyetin önemli olduğunu söyledi ve “dünyanın en güzel kamera hareketi yapılsa dahi film inandırıcı bir hissiyat oluşturmuyorsa yapılan kamera hareketinin bir anlamı yok”  dedi.

IMG_8494

Abbas Kiyarüstemi filmleri üzerinden örnekler veren Mustafa Kara, Kiyarüstemi’nin filmlerindeki çocuk psikolojisi ve his dünyası üzerine durdu. Kendi çocukluk anılarından da örnekler verip ruh tahlilleri yapan Kara, çocuğu en gururlu varlık olarak tanımladı. Reddedilen, azarlanan veya bir durum karşısında mahçup hisseden bir çocuğun içinde yaşadığı ızdırabı bir zamanlar her insanın tecrübe ettiğini fakat artık o zamanlara kulak verilmediği için unutulduğundan söz etti. “Abbas aslında bu çocuk hissiyatlarının peşine düşüyor”  diye ekleyen Kara, Abbas Kiyarüstemi’nin filmlerinde oldukça samimi ve gerçekçi bir anlatım yakaladığına değindi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up