Mustafa Akkad Bağcılar’da Anılıyor

Genel

Çağrı ve Ömer Muhtar filmleriyle sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran yönetmen Mustafa Akkad, vefatının 10. yıl dönümünde anılıyor. Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek programda Akkad her yönüyle ele alınacak.

 

mustafa_akkad_

 

 

 

 

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği Mustafa Akkad’ı anma programı 11 Kasım Çarşamba saat 19:30’da başlayacak. Moderatörlüğünü Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler’in yapacağı konferansa Yönetmen Mesut Uçakan ve sinema yazarı İhsan Kabil konuşmacı olarak katılacak.

 

 

2005’te Ürdün’de düzenlenen bombalı saldırıda kaldığı otelde hayatını kaybeden Mustafa Akkad’ın dünya sinemasındaki yeri ve filmlerinin Müslümanlar açısından önemi her yönüyle masaya yatırılacak.

 

 

 

MUSTAFA AKKAD KİMDİR? 

1930’da Suriye’nin Halep şehrinde doğan Akkad, 19 yaşında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi almak üzere ABD’ye gider. En önemli ABD’li yönetmenlerden Sam Peckinpah’ın yanında yetişir.

Mustafa Akkad sekiz adet olan Cadılar Bayramı (Halloween) filmlerinin yapımcısı idi. Bu nedenle kendisine “Cadılar Bayramı filmlerinin büyükbabası” lakabı verilir.

En tanınmış filmi olan Çağrı 1977’de çeken Akkad, daha sonra Çöl Aslanı Ömer Muhtar filmini de tamamlar.

Mustafa Akkad hayatının son dönemini Selahaddin Eyyubî’nin filmini çekmek için sponsor arayarak geçirir.

Akkad’ın ölümü de hayatı kadar dikkat çeker. 11 Kasım 2005’te Ürdün’de üç uluslararası otelin bombalanması hadisesinde hayatını kaybeder.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

1 Yorum

  1. Çağrı filmi her seyredildiğinde insan kendini o zaman ve mekanda hissediyor. Başarılı bir çalışma olmuş.

    Alakasız bir soru: Neden ‘Uluslararasi İslami Film Festivali’ düzenlemek için bir girişim olmuyor acaba? Halbu ki çok sayıda harikulade islami değerlere sahip eserler ortaya çıkabilir.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up