Mustafa Akkad Bağcılar’da Anıldı

Etkinlikler Genel Türkiye

Çağrı ve Ömer Muhtar filmlerinin unutulmaz yönetmeni Mustafa Akkad, vefatının 10. yıl dönümünde Bağcılar’da anıldı.
Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenenen programa yönetmen Mesut Uçakan ve sinema yazarı İhsan Kabil konuşmacı olarak katıldı. Programın koordinatörlüğünü ise Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni Abdulhamit Güler yaptı.

Ekran Resmi 2015-11-12 11.29.28

“AKKAD BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞADI”

Mustafa Akkad’ı ve sinema serüvenini anlatan bir kısa belgesel ile başlayan programda konuşan yönetmen Mesut Uçakan, Mustafa Akkad’ın İslam’ın doğru anlaşılması adına önemli hizmetler verdiğini söyledi. Bir sinemacı olarak zorlu yollardan geçen Akkad’ın bugün gençler için de önemli bir rol model olduğunu ifade eden Uçakan, kendisinin de benzer zorluklar çektiğini anlattı:
Sinemanın dindar camiada önemsenmediği ve imkanların çok kıt olduğu dönemlerde sinema yapmaya başladım. Zorluk çekmenin ne olduğunu iyi bilirim. Akkad ise daha büyük ölçekte, Hollywood gibi bir yerde sinema yaparken hayati zorluklarla karşılaşır. Çağrı gibi devasa bir filmi yapmak için destek bulabilmek bile başlı başına başarı.

“ÇAĞRI, BİR RUHUN SONUCUYDU”

Sinema yazarı İhsan Kabil ise Mustafa Akkad’ın dünya sinemasına katkısına vurgu yaptı. Akkad sayesinde özellikle Müslüman toplumlarda sanat ve sinemaya olan ilginin arttığını ifade eden Kabil, “Neden Çağrı gibi bir film yapılamıyor” sorusuna ise şu cevabı verdi:

Çağrı, tam bir motivasyon ile yapılmıştı. Filmin müziklerini yapan besteci 6 ay çölde yaşadı. Mustafa Akkad’ın ne zorluklar çektiğini ise artık hepimiz biliyoruz. Bu bir ruh meselesi. Bugün bu ruhu bulmak zor. Zamanına göre de değerlendirmek lazım. 1970’lerde böyle bir işe soyunmak cesaret ister. Bu bakımdan Mustafa Akkad’a çok şey borçluyuz.

Konuşmalar sonrası Bağcılar Belediyesi Kültür Müdürü tarafından katılımcılara plaket takdim edildi.

MUSTAFA AKKAD KİMDİR?

1930’da Suriye’nin Halep şehrinde doğan Akkad, 19 yaşında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi almak üzere ABD’ye gider. En önemli ABD’li yönetmenlerden Sam Peckinpah’ın yanında yetişir.

Mustafa Akkad sekiz adet olan Cadılar Bayramı (Halloween) filmlerinin yapımcısı idi. Bu nedenle kendisine “Cadılar Bayramı filmlerinin büyükbabası” lakabı verilir.

En tanınmış filmi olan Çağrı 1977’de çeken Akkad, daha sonra Çöl Aslanı Ömer Muhtar filmini de tamamlar.

Mustafa Akkad hayatının son dönemini Selahaddin Eyyubî’nin filmini çekmek için sponsor arayarak geçirir.

Akkad’ın ölümü de hayatı kadar dikkat çeker. 11 Kasım 2005’te Ürdün’de üç uluslararası otelin bombalanması hadisesinde hayatını kaybeder.

——————————————————————-

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up