Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Müslüman Film Festivali’nde ödüller verildi

Yayınlandı

tarihinde

Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılan 7. Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali ‘kırmızı halı’ seremonisi ve ödül töreniyle sona erdi.

THY’nin de sponsorları arasında yer aldığı festivalde En İyi Film ödülü, bir korsan DVD satıcının hikayesi konu edilen ve Çinli yönetmen Lu Yang’ın ”My Spectacular Theatre” filmi aldı.

Bosna Hersek filmi ”Belvedere” (Güzel Bakış) ise En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Yönetmenliğini Ahmet İmamoviç’in yaptığı film, Avrupa’nın ortasında yaşanan soykırım uygulaması olarak adlandırılan Srebrenitsa katliamını anlatıyor.

Festivalde Belma Baş’ın ilk uzun filmi olan ”Zefir” de, En İyi Görüntü ödülü ile TÜRKSOY Özel Ödülü olmak üzere iki ödül aldı.

Yapım ve yönetimini Feo Aladağ’ın üstlendiği ve Almanya’dan festivale katılan ”Ayrılık” da iki ödül alan filmler arasında. Sibel Kekilli bu filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken, film ayrıca Sinemacılar ve Eleştirmenler Derneği Özel Ödülü kazandı.

En İyi Yönetmen ödülünü alan ”Strange Mother” filminin yönetmenliğini Denis Rodimin üstlendi. Filmde, Müslüman bir Rus annenin kaybolan çocuğunu bulmak için geldiği Moskova’da yaşadıkları anlatılıyor.

Belgeselde En İyi Film ödülleri uzun metrajlı filmlerde Yunanistan’dan katılan ”Shooting vs Shooting”, kısa metrajlı filmlerde Kırgızistan’dan katılan ”Göçebelik” filmine verildi.

Festival bünyesinde yapılan animasyon film yarışmasından En İyi Animasyon ödülünü Rusya’dan ”Most” (Köprü) aldı.

Festival bünyesinde olan ancak ayrı bir yarışma olarak ilk kez uluslararası düzeyde yapılan ”Kazanima” animasyon film yarışmasında ise En İyi Animasyon Ödülü’nü Suriye’den ”Hatıralar Kutusu” kazanırken, ”Avcının Oğlu” (Başkurtistan), ”İnsanlık” (İran) filmleri ile Tatarmultfilm (Tatar çizgi film) Stüdyosu da özel ödül aldı.

Festivalde En İyi Kısa Film ödülünü ise Rusya’dan ”Ambitious” (İnatçı) aldı.

Festivalin yarışma bölümüne katılan filmler arasında ayrıca Tataristan Başkanı adına Hümanizm Özel Ödülü’nü İran’dan ”Tahran, Tahran”, sponsor ödüllerini de ”Hardcore Rimma” (Rusya) ve ”Doğudan bir ışık” (Özbekistan) kazandı.

Kapanış Töreni

Türkiye’nin de aralarında olduğu 20’yi aşkın ülkeden 80 civarında filmin gösterildiği festivalin kapanış töreni, Piramit Kültür Merkezi’nde yapılan ”kırmızı halı” seremonisiyle başladı.

Ödül törenine Tataristanlı üst düzey yetkililerin yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Kazan Başkonsolosu Ahmet Akıntı başta olmak üzere Kazan’da bulunan diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Tatar müziği ve Tatar halk dansları gösterileriyle başlayan gecede, festival etkinlikleri kapsamında yapılan Müslüman giyim defilesi de yapıldı. Defilede çeşitli ülkelerden tasarımcıların elbise modelleri tanıtıldı.

Gecede Tatar halk hikayelerinden olan ”Şüreli”den uyarlanmış çocuk dans ve gösteri etkinliği büyük ilgi çekerken, sevilen sanatçılar tarafından çeşitli eserler seslendirildi.

Geç saatlere kadar süren törenden sonra katılımcılar onuruna verilen yemekle festival etkinlikleri de sona erdi.

Timetürk

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler