Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Müslüman Film Festivali’nde ödüller verildi

Yayınlandı

tarihinde

Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılan 7. Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali ‘kırmızı halı’ seremonisi ve ödül töreniyle sona erdi.

THY’nin de sponsorları arasında yer aldığı festivalde En İyi Film ödülü, bir korsan DVD satıcının hikayesi konu edilen ve Çinli yönetmen Lu Yang’ın ”My Spectacular Theatre” filmi aldı.

Bosna Hersek filmi ”Belvedere” (Güzel Bakış) ise En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Yönetmenliğini Ahmet İmamoviç’in yaptığı film, Avrupa’nın ortasında yaşanan soykırım uygulaması olarak adlandırılan Srebrenitsa katliamını anlatıyor.

Festivalde Belma Baş’ın ilk uzun filmi olan ”Zefir” de, En İyi Görüntü ödülü ile TÜRKSOY Özel Ödülü olmak üzere iki ödül aldı.

Yapım ve yönetimini Feo Aladağ’ın üstlendiği ve Almanya’dan festivale katılan ”Ayrılık” da iki ödül alan filmler arasında. Sibel Kekilli bu filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken, film ayrıca Sinemacılar ve Eleştirmenler Derneği Özel Ödülü kazandı.

En İyi Yönetmen ödülünü alan ”Strange Mother” filminin yönetmenliğini Denis Rodimin üstlendi. Filmde, Müslüman bir Rus annenin kaybolan çocuğunu bulmak için geldiği Moskova’da yaşadıkları anlatılıyor.

Belgeselde En İyi Film ödülleri uzun metrajlı filmlerde Yunanistan’dan katılan ”Shooting vs Shooting”, kısa metrajlı filmlerde Kırgızistan’dan katılan ”Göçebelik” filmine verildi.

Festival bünyesinde yapılan animasyon film yarışmasından En İyi Animasyon ödülünü Rusya’dan ”Most” (Köprü) aldı.

Festival bünyesinde olan ancak ayrı bir yarışma olarak ilk kez uluslararası düzeyde yapılan ”Kazanima” animasyon film yarışmasında ise En İyi Animasyon Ödülü’nü Suriye’den ”Hatıralar Kutusu” kazanırken, ”Avcının Oğlu” (Başkurtistan), ”İnsanlık” (İran) filmleri ile Tatarmultfilm (Tatar çizgi film) Stüdyosu da özel ödül aldı.

Festivalde En İyi Kısa Film ödülünü ise Rusya’dan ”Ambitious” (İnatçı) aldı.

Festivalin yarışma bölümüne katılan filmler arasında ayrıca Tataristan Başkanı adına Hümanizm Özel Ödülü’nü İran’dan ”Tahran, Tahran”, sponsor ödüllerini de ”Hardcore Rimma” (Rusya) ve ”Doğudan bir ışık” (Özbekistan) kazandı.

Kapanış Töreni

Türkiye’nin de aralarında olduğu 20’yi aşkın ülkeden 80 civarında filmin gösterildiği festivalin kapanış töreni, Piramit Kültür Merkezi’nde yapılan ”kırmızı halı” seremonisiyle başladı.

Ödül törenine Tataristanlı üst düzey yetkililerin yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Kazan Başkonsolosu Ahmet Akıntı başta olmak üzere Kazan’da bulunan diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Tatar müziği ve Tatar halk dansları gösterileriyle başlayan gecede, festival etkinlikleri kapsamında yapılan Müslüman giyim defilesi de yapıldı. Defilede çeşitli ülkelerden tasarımcıların elbise modelleri tanıtıldı.

Gecede Tatar halk hikayelerinden olan ”Şüreli”den uyarlanmış çocuk dans ve gösteri etkinliği büyük ilgi çekerken, sevilen sanatçılar tarafından çeşitli eserler seslendirildi.

Geç saatlere kadar süren törenden sonra katılımcılar onuruna verilen yemekle festival etkinlikleri de sona erdi.

Timetürk

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler