Münib Engin Noyan Sinefesto Temel Sinema Eğitimi’ne Katıldı

Etkinlikler Manşet
Sinefesto Temel Sinema Eğitimi kapsamında düzenlenen atölyeye katılan senarist-yazar Münib Engin Noyan, sinemanın dünya sistemi açısından önemine dikkat çekti ve müslümanların neden sinema ile ilgilenmesi gerektiğine dair mühim açıklamalar yaptı.
111
Sinemanın faşist ve baskıcı bir sanat olduğunu belirten Noyan, yönetmenin buyurganlığının Firavun sistemi için önemli bir silah olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Firavunun halkını sömürmek için kullandığı müthiş yöntem var. Bürokratları sihirbaz. Sihrin Türkçesi ‘göz bağlamak’tır. Sinemanın da bu işlevi var. Bu yönüyle sinema, Firavun sistemlerinin en güçlü silahıdır.”
engin-noyan-3
Kur’an-ı Kerim’in en güzel kurgulama örneği olduğunu anlatan Münib Engin Noyan, buna dair çarpıcı örnekler verdi. Bilimlerin anasının iletişim olduğunu vurgulayan Noyan, “İlah değiliz ama İlahi metodu kullanırız. Allah da kullarıyla iletişim halinde” dedi.
engin-noyan-2
Münib Engin Noyan, senaryo yazım tekniği, hikaye etme prensipleri ve edebiyat uyarlamalarına dair de kalıcı misallerle dolu dolu bir atölyeyi tamamladı.
_____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up