Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Mümkün Değil Sevgilim Aşkımızı Unutmamız

Var mıdır yok mudur bilmem ama aşk üzerine konuşmanın da yazmanın da tadı başka oluyor.

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar

Arabesk bazen iyidir. *

Bu cümleyi yukarıda bırakalım…

Dün gece uzun zamandır izlemek istediğim ama bir türlü zaman bulamadığım Son Aşk (Mr. Morgan’s Last Love) filmini izledim.

Filmi merak etmemdeki en büyük neden başroldeki Michael Cain’di kuşkusuz. Bu yaşlı kurdu genelde yan rollerde görmeye alışkınız…

Michael Cain; Son Aşk’ta, eşini yeni kaybetmiş, acısı taze ama yeni aşklara yelken açmaya hazır bekleyen bir ihtiyar delikanlı olan Mr. Morgan’ı  canlandırıyor.

Otobüs yolculuklarının bazen ‘duraklar arası aşklar’a tanıklık ettiğini düşünürüm hep. Hatta bununla ilgili bir kısa film yapma hayalim bile vardır eskiden beri. Otobüste birbirini çaktırmadan süzen iki insan gördüğümde benim için en eğlenceli iş onları izlemek olur. Bazen bir durak sürer, bazen son durağa kadar. İşte Son Aşk filminde de herşey bir otobüs yolculuğunda başlıyor. Ama gelin görün ki mesele ‘duraklar arası aşk’ın da ötresine gidiyor.

Mr. Morgan’ın mı yoksa genç bayan Pauline’in (Clémence Poésy) mi ilk adımı attığını tam kestiremediğimiz bu başlangıç ile birlikte iki insanın hayatında meydana gelen değişiklikleri izliyoruz film boyunca.

Mekan Paris, konu aşk… Yaşlı adam, genç bayan…

‘İmkansız’ diye bişey yok hayatta. Belki de var, bilemiyorum. Ama Mr. Morgan ve Pauline’in birlikte olmasını istiyorsunuz bu filmi izlerken. Pauline belki babasından bile yaşlı bu adamı babasına benzettiği için, Mr. Morgan ise Pauline’i rahmetli eşi ‘Joan’a benzettiği için seviyor.

Böyle bir durumda aşkın başlamadam bittiğini düşünüyorsanız eğer sizinle aynı fikirdeyiz demektir. ‘Aşk’ın başka bir kişi hakkında sadece senin hissettiğini düşündüğün ve başkasında bulmanın imkansız olduğuna inandığın şeyler sayesinde ortaya çıktığına inanıyorum. ‘Sende kaybettiğim eşimi gördüm’, ‘sende babamı gördüm’ gibi cümlelerle başlayan aşkların devamında tarafların birbirlerinden bu ilk izlenimdeki kişi olmasını beklemeleri oldukça yüksek bir ihtimal.

Filmin sonunda dumura uğradığımızı söylemeliyim. Böyle bir sonu sevdin mi derseniz kesinlikle hayır. Filmin normal bir sonla bitmesi beni çok daha fazla tatmin edecekti. Haneke’nin ‘Aşk’ı gibi gerçekçi bir filmden sonra böyle bir sonun filmi olabildiğine basitleştirdiğini düşünüyorum.

Ne kadar sonunu beğenmesem  ve süresini uzun bulsam da bir noktaya kadar ‘ihtiyar adam ve genç kız aşkı’nı oldukça iyi işlediğini düşündüğüm bu filmi izlemenizi isterim.

Filmden aklımda kalan bir bölümün replikleri ile bitireyim:

Bir büfeden alışveriş yapmaya çalışan Mr. Morgan’ı İngilizce konuştuğu için büfedeki kızlardan birisi anlamaz. Kız sadece Fransızca bilmektedir. Ve arkadaşı yardımına koşar…

Büfeci kız: Her zamankinden mi Mösyö? Turşusuz ve su mu alıyorsunuz?

Mr. Morgan: Teşekkür ederim.

Büfeci kız (yanındaki arkadaşına dönerek Fransızca olarak): Amca Amerikalı, 3 yıldır her hafta geliyor. Ve tek kelime Fransızca bilmiyor. Bak şimdi.

Neden siz Amerikalılar başka ülkelere gidip herkesin İngilizce konuşmasını bekliyorsunuz? Bu kadar kendini beğenmiş olmayın, çaba gösterin biraz.

Mr. Morgan: Teşekkür ederim.

Büfeci kız(arkadaşına): Gördün mü tek kelime anlamadı.

—————————-

*Arabesk meselesine gelecek olursak. Böyle bir filmi izlemekten vazgeçirtebilecek bir sonu haber vereceği ve spoiler olacağı için ayrıntı vermeyeceğim ama filmin ardından oturup Ferdi Tayfur’un ‘Gönül Yorgunu’ şarkısını dinledim. Son Aşk’ın yerli versiyonu çekilse ve başrolde Ferdi Tayfur(o da yaşladı zaten) oynasa bu şarkı tam filmin sonuna göre olurdu.

—————————-

Var mıdır yok mudur bilmem ama aşk üzerine konuşmanın da yazmanın da tadı başka oluyor.

Nereden baktığınızı unutmayın! Selametle…

twitter.com/muhammeduyar

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler