Mülteci Gerçeğinden Hayat Bulan Film

Festivaller Türkiye

Dünyanın en büyük meselelerinden biri haline gelen mülteciler, festival kapsamında gösterilen “Teşekkürler Bayanlar ve Baylar” filminin ana teması. Yönetmen Nikol Bezjian, objektifini Lübnan’daki Suriyeli mültecilere yöneltmiş.

Tesekkurler_Bayanlar_Baylar_3

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, dünyanın dört bir yanından filmleri Antalya’ya getirirken dünyanın dört bir yanındaki acı gerçekleri de seyircilerin önüne getiriyor. Bunlardan biri de Dünya Sinemalarından bölümünde yer alan, Nikol Bezjian’ın yazıp yönettiği “Teşekkürler Bayanlar ve Baylar” filmiydi.

16 Ekim akşamı MİGROS AVM’deki gösterimin ardından Bezjian, soruları cevapladı. Lübnan’daki kampta yaşayan Suriyeli sığınmacıların bir gününü anlatan film için yönetmen, “Toplumsal ve siyasi içeriği yüzünden bu filmi yapmak oldukça zordu” diye konuştu. Bezjian, filmi hangi şartlar altında çektiğini de anlattı:

“Kamplardaki insanlarla çok vakit geçirmem gerekti. Çünkü kameralara karşı aşırı hassas hale gelmişlerdi. Erkekler kesinlikle görüntüye alınmak istemiyor. Artık Suriye’de olmamalarına rağmen sistemden korkuyorlardı. Dini ve kültürel nedenlerde de başlarda kadınları görüntülememize izin yoktu.

Bir ay süreyle 6 kez, 6 gün boyunca kamplara gittim. Önce yalnız, sonra arkadaşlarımla gittim, kameramı da götürdüm ki kameralara alışsınlar. 14 gün içinde 6 çekim günü geçirdim”

Ekiplerinde de bir mülteci olduğunu belirten yönetmen, “Müziği yapan Abu Gabi aslında Suriye’de Filistinli bir mülteciydi. Şimdi Suriyeli bir mülteci oldu” dedi. Bezjian, kamplardaki durumu ise şöyle anlattı:

“Bu kampta yaşayan insanlar Suriye’den olmakla birlikte ilk kez burada karşılaşıyorlar. Biri doğudan, biri kuzeyden, biri güneyden gelmiş. Kimi doktor kimi avukat kimi köylü. Kamplarda oluşmuş bir Suriye toplumu var. O kadar karma bir topluluk ki bazen birbirlerinin Arapçasını da anlamıyorlar. Mesela Irak sınırına yakın yerlerden gelenler Akdeniz kıyısına yakın yerlerden gelenlerin cümlelerini anlamıyor. Bu filmi yaparken bu dili doğru konuşan insanlar bulmaya çalıştım.

Dünyadaki bütün mülteciler gibi geri dönmeyi bekliyorlar. Belki 2-3 kuşak boyunca geri dönme hayalini miras alarak yaşayacaklar ama geri dönemeyecekler”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up