Mulan’ın Set Gerçekleri

Hollywood Manşet

Heyecanla beklenen Mulan’a dair ilginç gerçekler.

Yönetmenliğini Niki Caro’nun üstlendiği 1998 yapımı aynı isimli animasyonundan uyarlanan film, 4 Eylül tarihinde meraklılarına kavuşacak.

Çinli genç bir kızın imparatorluğu korumak için erkek kılığına girerek kahramana dönüşmesini konu alan Mulan, içinde bulunduğumuz yılın en maliyetli yapımları arasına ismini yazdırmaya talip olarak gösteriliyor. Durum böyleyken kamera arkasında büyük bir ekiple yola başlayan Mulan‘ın bilinmeyenlerini gösterim öncesi sizler için derledik. İşte Mulan‘a dair ilginç gerçekler.

Olağanüstü savaş sahnelerini çekmek için, film yapımcıları Çin, Kazakistan, Moğolistan, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan uzman dublörler getirdi. Savaş sahneleri tipik olarak birkaç başrolü, 100 figürandan oluşan bir orduyu içeriyordu.

Filmdeki karmaşık kılıç çalışması, uzmanlaşmanın çok zor olduğu Wushu stilinin bir türüydü.

20’ye yakın mekân Çin’deydi. Buna Merkez Çin’deki Hubei bölgesi, kuzeybatıdaki Xinjiang bölgesindeki Mingsha Shan Çölü ya da diğer adıyla Şarkı Söyleyen Kum Tepeleri, Merkez Çin’in kuzeyindeki Zhangye Danxia Milli Jeolojik Parkı, kuzeydeki Alev Dağı, Mazar Köyü ve Gansu bölgesindeki Dunhuang ve Jiuquan, ve ayrıca dopu Çin’deki Zhejiang bölgesindeki stüdyolar da dahildi.

Film için yaklaşık 4000 silah yapıldı. Çeşitli materyallerden oluşuyorlardı: bazılar üretan saplı alüminyumdan, bazıları da birebir savaş için daha yumuşak versiyonlarından yapılmıştı.

“Mulan” filminin silahhanesinde piyadeler için kalkanlar, mızraklar, yaylar, oklar, çift taraflı Jian kılıçları, daha geniş Dao kılıcı ve Böri Khan’ın kullandığı Kapinga hançeri ve Xianniang tarafından kullanılan korkutucu hançerler vardı.

Bazı istatistikler kostüm tasarımı hakkında fikir veriyor: 3 ayı aşkın bir süre boyunca kostümler için yaklaşık 40 kişi çalıştı, 1104 miğfer yapıldı, 250 şapka Çin’de üretildi, figüranlar için 1114 takım, İmparatorluk Şehri için 590 takım, köy sahneleri için 100 takım giysi yapıldı, 281 set Çin ordusu zırhı üretildi, 730 parça Cücen zırhı yapıldı ve 50 ana rol için 3 ila 5 kostüm dikildi. Toplamda 1000’in üzerinde kostüm yapıldı!

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up