“Muhammed” Filminin Yönetmeninden Açıklama

Dünya

Yönetmen Mecid Mecidi, hazırlık aşamasından itibaren dikkatleri üzerine toplayan “Muahammed” filmi ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

hz_muhammed_filmi_yeni_2

Ünlü yönetmen, “Muahammed” filmini çekme amacını şu sözlerle anlattı:

“Yaklaşık 9 yıl önce Danimarka’da düzenlenen bir film festivaline davet edilmiştim. Aynı günlerde Danimarka’da Peygambere hakaret olayları yaşandı. Bu nedenle festivale katılmama kararı aldım ve kendi kendime ‘Benim en kutsal değerime ve inançlarıma hakaret eden bir ülkenin vereceği ödülü nasıl alabilirim?’ dedim. Festival heyeti başkanına bir mektup yazarak inançlarıma hakaret eden bir ülkenin festivaline katılmayacağımı bildirdim. Neden bunca yıl kendi Peygamberimizi dünyaya tanıtmak için çalışmadık? Başkalarının Peygamberi anlatan film yapmasını bekledik ve sonra da hakaretlere cevap vermeye kalkıştık? Bu sorular zihnimi meşgul etmeye başladı.”

“Muhammed” filmine önem katan etkenlerden biri de Ayetullah Hamaney’in filmin çekildiği mekânı ziyaret etmesi ve yönetmen Mecid Mecidi ‘nin bu ziyareti ‘filmin bereketi’ olarak yorumlamasıydı.

Mecidi ayrıca çekim esnasında izlenen özel metot sayesinde ilerleyen zamanlarda filmin üçleme haline gelebileceğini Hz. Muhammed’in  ‘gençlik dönemi’ ve ‘peygamberlik dönemi’ni de çekme niyetinde olduğunu sözlerine ekledi.
Yaklaşık 500 kişilik bir oyuncu ekibine sahip filmde;

Hz. Muhammed’in amcası Hz. Hamza’yı, Hamid Rıza Tacdevleti

Dedesi Abdul Muttalib’i, Ali Rıza Şuca Nuri

Amcası Ebu Talib’i, Mehdi Pakdel

Annesi Amine’yi, Mina Sadati

Süt annesi Halime’yi, Sitare Beyat canlandırdı.

 

“Muhammed” filmi Tahran’da vizyona girdi. Haberi için tıklayınız.

Filmin fragmanı için tıklayınız.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up