“Muhammed” Filmi Türkiye’de Gösterilecek

Manşet Türkiye

Çok tartışılan ve çektiği “Muhammed” filmi nedeniyle Hindistan’da kafir ilan edilen İranlı yönetmen, yapımcı ve senarist Mecid Mecidi, Hz. Muhammed’in çocukluğunu konu alan filminin yakında Türkiye’de vizyona gireceğini açıkladı.

Türkiye, Fransa, ABD, Katar, Japonya gibi pek çok farklı ülkeden basın mensubu ve Tunus, Kenya, Cezayir, Afganistan, Endonezya ile Malezya başta olmak üzere çeşitli ülkelerin büyükelçileri dahil 120’ye yakın misafire, İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Ferheng Sineması’nda “Muhammed” filminin özel gösterimi düzenlendi.

muhammed basın gösterimi

Eş zamanlı Arapça ve İngilizce çeviri ile gerçekleştirilen özel gösterimin ardından  basın mensuplarına açıklamada bulunan İranlı yönetmen, “İslamın rahmet penceresinden seyredilmesi gerektiğini ve Müslümanların birliğine vesile olmasını ümit ettiği filminin yurt dışında ilk olarak Türkiye’de gösterileceğini belirtti.

İran’ın Oscar adayı gösterdiği “Muhammed” filmi ile ilgili Mecidi; “Filmin yakın zamanda Türkiye’de gösterime gireceğini düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bir kaç şirketle görüştük. Türkiye’ye gideceğim. Türkiye’de gösterim tarihini birkaç gün sonra verebileceğim” şeklinde konuştu.

Mecid Mecidi, filmin Türkiye’nin ardından; Endonezya, Singapur, Malezya, Sri Lanka, Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra Avrupa, Amerika ve diğer İslam ülkelerinde gösterime gireceğini bildirdi.

hz_muhammed_filmi_yeni_2

Yönetmen, Suudi Arabistan’da filmin yasaklanmasıyla ilgili, “Onların yasaklamasını anlıyorum. Fakat Mısır’da El-Ezher ve bazı Hindistanlı alimleri anlayamıyorum. Biraz acele hüküm verdiler.

Filmi bir yerde birlikte seyredelim sonra tartışalım. Görmedikleri halde film hakkında hüküm verenler doğru yapmıyor” diyen Mecid Mecidi sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu filmi Sünni ve Şia kaynaklarından istifade ederek kurguladık. Yakın geçmişte Türkiye’de önde gelen ehli sünnet alimlerinden Prof. Dr. Hayrettin Karaman’la filmi birlikte izledik. Kendileri filmi çok beğendiklerini ve İslam dünyasıyla ilgili yeni bir pencerenin açılmasına vesile olacağını ümit ettiklerini ifade ettiler. Filmin çekildiği platoyu otuz sene sonrası için kurduk. Hz. İsa hakkında Batı dünyası 200 film yaptı. Hz. Musa hakkında da yaklaşık 20 film çekildi. Buda’yla ilgili 42 film sergilendi. Ama biz gaflette bulunduk. Bundan önce sadece Peygamberimizle ilgili 42 yıl önce Mustafa Akkad tarafından çekilen film vardı. İslam dünyası bu konuyu çok ihmal etti. Bundan sonra da Peygamberimizi anlatan filmler yapılmalı. Biz tüm İslam ülkelerine bu konuda çağrıda bulunuyoruz. Gelin, Peygamber hakkında yapılacak daha çok çalışma var diyoruz.

İlgili haberler:

İran’ın Oscar İçin Aday Adayı “Muhammed” Filmi

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up