Muhalif Sendikacı Lech Walesa’nın Hayatı Beyazperdede

Dünya

Oscar Onur Ödülü’ne sahip film yapımcısı Andrzej Wajda kendisi için en zor filmlerimden bir tanesi dediği Polonya’nın kahramanı ve uzun yıllar arkadaşı olan Lech Walesa’nın hayatını beyazperdeye aktardı.

mb-lech-walesa-WS-Sonstiges-Warschau

Venedik Film Festivali’nde yarışma dışı gösterilen film, 1983 Nobel Barış Ödülü sahibi, aynı yıllarda Polonya’daki rejime karşı etkili grev hareketleri düzenleyen karizmatik sendika önderi Lech Walesa’nın 1990-95’teki kötü iktidarı esnasında tükenmiş itibarını yükseltmeye çalışıyor. Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda: “Etrafta bu kadar yanlış bilginin olduğunu düşünmemiştim. Lech’in başına sorun çıkaran ve onu koltuğundan eden çok kötü bir imaj var. Oysa hiçkimse onun bize özgürlüğü getiren kişi olduğunu hatırlamıyor.”

Yönetmen Wajda, tartışmalar ortasında dünyaya gerçek Walesa’yı sunmak için bir ihtiyaç hissettiğini söyledi, dayanışma liderinin kalıcı mirasını hatırlatmak için… “Walesa elimizden gelenin, tüm kalbimizle yapabileceğimizin bu olduğunu anladı. Size diyorum ki bu hayatımda yaptığım en zor film oldu. En zor film çünkü kahramanının hala hayatta olduğu bir film bu. Canlı eleştirilerin sürekli üzerimizde olduğu bir film.”

Wajda’nın Walesa ile olan dostluğu film ile ilgili tarafsızlık tartışmalarını da beraberinde getirdi. Film Walesa’nın sorunlu devlet başkanlığı dönemine gelince son buluyor.

Wajda, Walesa ile maaş ve işçi hakları için Gdansk Tersanesi’nde 1980 yılında yapılan grev esnasında tanışır. Walesa bu grev esnasında binlerce işçiyi çok iyi bir şekilde yönlendirmiş ve Özgür Dayanışma Birliği’ni kurarak liderliğini göstermiştir. Yönetmen Walesa’nın hala günümüz kahramanı olduğuna inanıyor ve filmin genç nesillere yakın Polonya tarihini anlatmasını amaçlıyor.

Euronews

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up