Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Muhalif Sendikacı Lech Walesa’nın Hayatı Beyazperdede

Yayınlandı

tarihinde

Oscar Onur Ödülü’ne sahip film yapımcısı Andrzej Wajda kendisi için en zor filmlerimden bir tanesi dediği Polonya’nın kahramanı ve uzun yıllar arkadaşı olan Lech Walesa’nın hayatını beyazperdeye aktardı.

mb-lech-walesa-WS-Sonstiges-Warschau

Venedik Film Festivali’nde yarışma dışı gösterilen film, 1983 Nobel Barış Ödülü sahibi, aynı yıllarda Polonya’daki rejime karşı etkili grev hareketleri düzenleyen karizmatik sendika önderi Lech Walesa’nın 1990-95’teki kötü iktidarı esnasında tükenmiş itibarını yükseltmeye çalışıyor. Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda: “Etrafta bu kadar yanlış bilginin olduğunu düşünmemiştim. Lech’in başına sorun çıkaran ve onu koltuğundan eden çok kötü bir imaj var. Oysa hiçkimse onun bize özgürlüğü getiren kişi olduğunu hatırlamıyor.”

Yönetmen Wajda, tartışmalar ortasında dünyaya gerçek Walesa’yı sunmak için bir ihtiyaç hissettiğini söyledi, dayanışma liderinin kalıcı mirasını hatırlatmak için… “Walesa elimizden gelenin, tüm kalbimizle yapabileceğimizin bu olduğunu anladı. Size diyorum ki bu hayatımda yaptığım en zor film oldu. En zor film çünkü kahramanının hala hayatta olduğu bir film bu. Canlı eleştirilerin sürekli üzerimizde olduğu bir film.”

Wajda’nın Walesa ile olan dostluğu film ile ilgili tarafsızlık tartışmalarını da beraberinde getirdi. Film Walesa’nın sorunlu devlet başkanlığı dönemine gelince son buluyor.

Wajda, Walesa ile maaş ve işçi hakları için Gdansk Tersanesi’nde 1980 yılında yapılan grev esnasında tanışır. Walesa bu grev esnasında binlerce işçiyi çok iyi bir şekilde yönlendirmiş ve Özgür Dayanışma Birliği’ni kurarak liderliğini göstermiştir. Yönetmen Walesa’nın hala günümüz kahramanı olduğuna inanıyor ve filmin genç nesillere yakın Polonya tarihini anlatmasını amaçlıyor.

Euronews

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler