Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Muhabbet- i Çay Kısa Film Yarışması’na Başvurular Başladı!

Yayınlandı

tarihinde

logo-blue (2)

ÇAYKUR, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve  Kefalet Kooperatifi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı katkılarıyla düzenlenecek Muhabbet-i Çay Kısa Film Yarışması’na son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013.

MUHABBET-İ ÇAY KISA FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

BAŞVURU YÖNETMELİĞİ

1) Yarışmada ana tema “iki eski dost, çay ve esnaf” olmalıdır. Sadece bu temada olan filmler değerlendirmeye alınacaktır.

2) Başvuruda bulunacak kısa filmler belgesel ve kurmaca türlerinden her hangi birinde üretilmelidir.

 3) Başvuruda bulunan filmlerin süresi (jenerik dahil) 12 dakikayı aşmamalıdır. Ancak jüri uygun gördüğü takdirde zaman sınırlaması kuralını kaldırabilir.

4) Yarışmaya katılacak filmler, Pelikül (35, 16, 8, süper 8), Mini DV, DVD, Betacam SP, High Definition formatlarında herhangi biri ile    üretilebilir. Ancak, filmler DVD formatında teslim edilmelidir.

5) Yarışmaya gönderilecek filmlerdeki özgün olmayan müzik, görüntü vb. kullanımlarında kullanılan malzemenin telif haklarının alındığı belgelenmelidir.

6) Yarışmaya katılan tüm filmlerin – telif hakkı yönetmeninde saklı tutulmak üzere- yayın hakkı, çoğaltma, gösterim ve üçüncü kişilere devir hakkı Düzenleyici Kuruluşlara ait olacaktır. Filmin yönetmeni, yarışmada derece alan filmiyle ilgili ticari bir anlaşma yapmak istediği durumda bu kuruluşları yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür.

7) Katılımcılar birden fazla filmle yarışmaya katılabilirler.

8) Filmin daha önce bir festivale, yarışmaya katılmış olması ya da herhangi bir festivalde ödül kazanmış olması yarışmaya katılmasına engel değildir.

9) Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından yapılmış olsa da, başvuru filmin tek bir yönetmeni tarafından yapılmalıdır.

10) Bir film için birden fazla yönetmen adıyla başvuruda bulunulamaz. İki veya daha fazla yönetmen imzalı filmler için başvuru tek yönetmen adına yapılmamışsa, film yarışma dışı bırakılır.

11) Yarışma başvuru belgesindeki imza sahibi, filmin yasal sahibi olmalıdır. Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

12) Jüri seçimiyle dereceye giren filmler “Yarışma Arşivi”ne devredilmiş kabul edilir.

13) Yarışmada ödüllendirilen filmler de Yarışma Arşivi’nde saklanacak olup, yarışmayı düzenleyen kuruluşlar tarafından ticari olmayan çoğaltma ve gösterimlerde kullanılabilecektir.

14) Katılımcı, yarışmaya başvurduktan sonra filmini geri çekemez.

15) Katılımcılar, eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu ve filminin DVD formatında kaydedilmiş 2 adet kopyasını aşağıdaki doküman ve materyaller, en geç 19 Nisan 2013 tarihine kadar (Esnaf ve Sanatkarlar Derneği – İstanbul Cad. Soydaşlar Sk. No:19/6 Kat:4 Ulus/Ankara) adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile teslim etmelidirler.

 

a. Katılımcı tarafından doldurularak imzalanmış Başvuru Formu,

b. Filmin sinopsisi,

c. Filmin künyesi,

d. Filmin, özgün senaryo ve özgün müzik eserlerinden doğan telif hakları ile ilgili izinlerin alındığına ilişkin belgeler,

e. Filme ait 3 adet set fotoğrafı,

f. Yönetmenin özgeçmişi ve 1 adet renkli fotoğrafı,

g. Eserdeki tüm kişilerin Muvakafatnameleri ayrı ayrı doldurup ıslak imza ile imzalaması

 

Postadaki gecikmelerden Organizasyon Komitesi sorumlu değildir.

 

16) Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.

17) Bu yönetmelikte belirtilmeyen diğer hususlarda karar yetkisi Organizasyon Komitesi’ne aittir.

ÖDÜLLER

BİRİNCİ – 7.000 TL

İKİNCİ – 5.000 TL

ÜÇÜNCÜ – 3.000 TL

MANSİYON – 1.500 TL (10 ADET)

Katılım (Başvuru) Formunu İndirmek İçin Tıklayınız!

Muvafakatname’yi İndirmek İçin Tıklayınız!

İLETİŞİM
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Merkezi
İstanbul Cad. Soydaşlar Sk. No: 19/6 Kat:4
Ulus/Ankara
0312 310 47 97 
0312 310 47 98
0549 310 47 97
muhabbeti_cay2

 

 

 

Sinefesto | Emre Karakuş

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Okul Tıraşı Filmi Berlinale’de FIPRESCI Ödülü’ne Kavuştu

FIPRESCI Ödülü yönetmene takdim edildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde layık görüldüğü FIPRESCI Ödülü’ne kavuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Festivalin ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul TıraşıFIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Berlinale’nin, sinemaseverlerin de kabul edildiği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapıldığı program kapsamında “Okul Tıraşı” da sinemaseverlerle buluştu. Yönetmen Ferit Karahan, 13 Haziran Pazar akşamı Kreuzberg’de yapılan açık hava gösterimine, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte katılarak hem seyircilerin sorularını yanıtladı hem de ödülü teslim aldı. Filmin ikinci gösterimi ise 15 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek.

Film, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikayesini konu alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler