Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Muhabbet- i Çay Kısa Film Yarışması’na Başvurular Başladı!

Yayınlandı

tarihinde

logo-blue (2)

ÇAYKUR, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve  Kefalet Kooperatifi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı katkılarıyla düzenlenecek Muhabbet-i Çay Kısa Film Yarışması’na son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013.

MUHABBET-İ ÇAY KISA FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

BAŞVURU YÖNETMELİĞİ

1) Yarışmada ana tema “iki eski dost, çay ve esnaf” olmalıdır. Sadece bu temada olan filmler değerlendirmeye alınacaktır.

2) Başvuruda bulunacak kısa filmler belgesel ve kurmaca türlerinden her hangi birinde üretilmelidir.

 3) Başvuruda bulunan filmlerin süresi (jenerik dahil) 12 dakikayı aşmamalıdır. Ancak jüri uygun gördüğü takdirde zaman sınırlaması kuralını kaldırabilir.

4) Yarışmaya katılacak filmler, Pelikül (35, 16, 8, süper 8), Mini DV, DVD, Betacam SP, High Definition formatlarında herhangi biri ile    üretilebilir. Ancak, filmler DVD formatında teslim edilmelidir.

5) Yarışmaya gönderilecek filmlerdeki özgün olmayan müzik, görüntü vb. kullanımlarında kullanılan malzemenin telif haklarının alındığı belgelenmelidir.

6) Yarışmaya katılan tüm filmlerin – telif hakkı yönetmeninde saklı tutulmak üzere- yayın hakkı, çoğaltma, gösterim ve üçüncü kişilere devir hakkı Düzenleyici Kuruluşlara ait olacaktır. Filmin yönetmeni, yarışmada derece alan filmiyle ilgili ticari bir anlaşma yapmak istediği durumda bu kuruluşları yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür.

7) Katılımcılar birden fazla filmle yarışmaya katılabilirler.

8) Filmin daha önce bir festivale, yarışmaya katılmış olması ya da herhangi bir festivalde ödül kazanmış olması yarışmaya katılmasına engel değildir.

9) Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından yapılmış olsa da, başvuru filmin tek bir yönetmeni tarafından yapılmalıdır.

10) Bir film için birden fazla yönetmen adıyla başvuruda bulunulamaz. İki veya daha fazla yönetmen imzalı filmler için başvuru tek yönetmen adına yapılmamışsa, film yarışma dışı bırakılır.

11) Yarışma başvuru belgesindeki imza sahibi, filmin yasal sahibi olmalıdır. Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

12) Jüri seçimiyle dereceye giren filmler “Yarışma Arşivi”ne devredilmiş kabul edilir.

13) Yarışmada ödüllendirilen filmler de Yarışma Arşivi’nde saklanacak olup, yarışmayı düzenleyen kuruluşlar tarafından ticari olmayan çoğaltma ve gösterimlerde kullanılabilecektir.

14) Katılımcı, yarışmaya başvurduktan sonra filmini geri çekemez.

15) Katılımcılar, eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu ve filminin DVD formatında kaydedilmiş 2 adet kopyasını aşağıdaki doküman ve materyaller, en geç 19 Nisan 2013 tarihine kadar (Esnaf ve Sanatkarlar Derneği – İstanbul Cad. Soydaşlar Sk. No:19/6 Kat:4 Ulus/Ankara) adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile teslim etmelidirler.

 

a. Katılımcı tarafından doldurularak imzalanmış Başvuru Formu,

b. Filmin sinopsisi,

c. Filmin künyesi,

d. Filmin, özgün senaryo ve özgün müzik eserlerinden doğan telif hakları ile ilgili izinlerin alındığına ilişkin belgeler,

e. Filme ait 3 adet set fotoğrafı,

f. Yönetmenin özgeçmişi ve 1 adet renkli fotoğrafı,

g. Eserdeki tüm kişilerin Muvakafatnameleri ayrı ayrı doldurup ıslak imza ile imzalaması

 

Postadaki gecikmelerden Organizasyon Komitesi sorumlu değildir.

 

16) Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.

17) Bu yönetmelikte belirtilmeyen diğer hususlarda karar yetkisi Organizasyon Komitesi’ne aittir.

ÖDÜLLER

BİRİNCİ – 7.000 TL

İKİNCİ – 5.000 TL

ÜÇÜNCÜ – 3.000 TL

MANSİYON – 1.500 TL (10 ADET)

Katılım (Başvuru) Formunu İndirmek İçin Tıklayınız!

Muvafakatname’yi İndirmek İçin Tıklayınız!

İLETİŞİM
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Merkezi
İstanbul Cad. Soydaşlar Sk. No: 19/6 Kat:4
Ulus/Ankara
0312 310 47 97 
0312 310 47 98
0549 310 47 97
muhabbeti_cay2

 

 

 

Sinefesto | Emre Karakuş

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler