Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Muhabbet- i Çay Kısa Film Yarışması’na Başvurular Başladı!

Yayınlandı

tarihinde

logo-blue (2)

ÇAYKUR, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve  Kefalet Kooperatifi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı katkılarıyla düzenlenecek Muhabbet-i Çay Kısa Film Yarışması’na son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013.

MUHABBET-İ ÇAY KISA FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

BAŞVURU YÖNETMELİĞİ

1) Yarışmada ana tema “iki eski dost, çay ve esnaf” olmalıdır. Sadece bu temada olan filmler değerlendirmeye alınacaktır.

2) Başvuruda bulunacak kısa filmler belgesel ve kurmaca türlerinden her hangi birinde üretilmelidir.

 3) Başvuruda bulunan filmlerin süresi (jenerik dahil) 12 dakikayı aşmamalıdır. Ancak jüri uygun gördüğü takdirde zaman sınırlaması kuralını kaldırabilir.

4) Yarışmaya katılacak filmler, Pelikül (35, 16, 8, süper 8), Mini DV, DVD, Betacam SP, High Definition formatlarında herhangi biri ile    üretilebilir. Ancak, filmler DVD formatında teslim edilmelidir.

5) Yarışmaya gönderilecek filmlerdeki özgün olmayan müzik, görüntü vb. kullanımlarında kullanılan malzemenin telif haklarının alındığı belgelenmelidir.

6) Yarışmaya katılan tüm filmlerin – telif hakkı yönetmeninde saklı tutulmak üzere- yayın hakkı, çoğaltma, gösterim ve üçüncü kişilere devir hakkı Düzenleyici Kuruluşlara ait olacaktır. Filmin yönetmeni, yarışmada derece alan filmiyle ilgili ticari bir anlaşma yapmak istediği durumda bu kuruluşları yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür.

7) Katılımcılar birden fazla filmle yarışmaya katılabilirler.

8) Filmin daha önce bir festivale, yarışmaya katılmış olması ya da herhangi bir festivalde ödül kazanmış olması yarışmaya katılmasına engel değildir.

9) Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından yapılmış olsa da, başvuru filmin tek bir yönetmeni tarafından yapılmalıdır.

10) Bir film için birden fazla yönetmen adıyla başvuruda bulunulamaz. İki veya daha fazla yönetmen imzalı filmler için başvuru tek yönetmen adına yapılmamışsa, film yarışma dışı bırakılır.

11) Yarışma başvuru belgesindeki imza sahibi, filmin yasal sahibi olmalıdır. Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibini bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

12) Jüri seçimiyle dereceye giren filmler “Yarışma Arşivi”ne devredilmiş kabul edilir.

13) Yarışmada ödüllendirilen filmler de Yarışma Arşivi’nde saklanacak olup, yarışmayı düzenleyen kuruluşlar tarafından ticari olmayan çoğaltma ve gösterimlerde kullanılabilecektir.

14) Katılımcı, yarışmaya başvurduktan sonra filmini geri çekemez.

15) Katılımcılar, eksiksiz doldurulmuş başvuru formunu ve filminin DVD formatında kaydedilmiş 2 adet kopyasını aşağıdaki doküman ve materyaller, en geç 19 Nisan 2013 tarihine kadar (Esnaf ve Sanatkarlar Derneği – İstanbul Cad. Soydaşlar Sk. No:19/6 Kat:4 Ulus/Ankara) adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile teslim etmelidirler.

 

a. Katılımcı tarafından doldurularak imzalanmış Başvuru Formu,

b. Filmin sinopsisi,

c. Filmin künyesi,

d. Filmin, özgün senaryo ve özgün müzik eserlerinden doğan telif hakları ile ilgili izinlerin alındığına ilişkin belgeler,

e. Filme ait 3 adet set fotoğrafı,

f. Yönetmenin özgeçmişi ve 1 adet renkli fotoğrafı,

g. Eserdeki tüm kişilerin Muvakafatnameleri ayrı ayrı doldurup ıslak imza ile imzalaması

 

Postadaki gecikmelerden Organizasyon Komitesi sorumlu değildir.

 

16) Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.

17) Bu yönetmelikte belirtilmeyen diğer hususlarda karar yetkisi Organizasyon Komitesi’ne aittir.

ÖDÜLLER

BİRİNCİ – 7.000 TL

İKİNCİ – 5.000 TL

ÜÇÜNCÜ – 3.000 TL

MANSİYON – 1.500 TL (10 ADET)

Katılım (Başvuru) Formunu İndirmek İçin Tıklayınız!

Muvafakatname’yi İndirmek İçin Tıklayınız!

İLETİŞİM
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Merkezi
İstanbul Cad. Soydaşlar Sk. No: 19/6 Kat:4
Ulus/Ankara
0312 310 47 97 
0312 310 47 98
0549 310 47 97
muhabbeti_cay2

 

 

 

Sinefesto | Emre Karakuş

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler