Moskova’dan İnguş Animasyonu

Dünya

Moskovalı film yapımcılarından İnguş kültürünü anlatan bir animasyon filmi çekecekleri bilgisi geldi.

Diriliş Postası’nda yer alan habere göre; İnguş tarihi Kutsal Ateş filmiyle animasyon oluyor.

İnguşetya Başkanlığı Basın Sözcüsü konuyla ilgili yaptığı  açıklamada, efsane ve masallara dayanan Kutsal Ateş isimli bir animasyon film çekileceğini açıkladı.

Proje koordinatörü Aleksandr İlin, yönetmen Roman Mitrofanov, yapımcı-tasarımcı Marina Leskova, yapımcı Vladimir Golikov ve bilgisayar teknolojileri uzmanı Aleksandr Vedeşkin’in yer aldığı film ekibi, İnguşetya Kültür Bakanlığını ziyaret etti.

inguş gecesi

İnguşetya Kültür Bakanı Maret Gazdiyeva toplantıda; “İnguş halkının tarihi ve kültürünün tanıtımı amacıyla ortak çekeceğimiz bu filmi, en kısa zamanda yayınlanacak şekilde ortaya çıkarmalıyız. Sizlerin yardımıyla animasyonda, tarihinde birçok zorluklar yaşamış ama buna rağmen ayakta kalmış İnguş halkının büyük tarihini anlatacağız” şeklinde konuştu.

Kutsal Ateş animasyon filmi, izleyicileri İnguş halkının gelenek görenek ve tarihi ile tanıştırmayı amaçlıyor. Filmin hazırlık aşamasına etnograf, tarihçi, yazar, sanatçı, yönetmen, senarist ve kostüm tasarımcısı olmak üzere pek çok İnguş dahil edildi.

İnguşetya Kültür Bakanlığında yapılan görüşmede, İnguşetya hakkında bir de kısa film çekilmesi kararı alındı. Kısa filmin adı şimdilik İnsana Yaşam İçin Kule Gerekli olarak belirlendi.

——————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up