Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Montreal “Türkiye” Film Festivali

Yayınlandı

tarihinde

Montreal Dünya Film Festivali bu yıl oldu Montreal Türkiye Film Festivali! İlk Filmler Dünya Yarışması’nda iki, Dünya Sinemasına Bakış Bölümü’nde dört, Dünya Büyükleri Bölümü’nde bir Türkiye yapımı gösterilecek! İlk cümlede avcılar gibi abartmamın ardındaki hakikat bu!

18 – 28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Montreal Dünya Film Festivali’nin göstereceği yedi Türkiye filminin neler olduğuna gelince: World Greats / Dünya Büyükleri Bölümü’ne seçilen Derviş Zaim imzalı “Gölgeler ve Suretler” benim nazarımda bir başyapıt. Derviş Zaim’in düşünsel ve estetik ve sinematografik boyutlarıyla bir prizma olarak tasarladığı filmlerine yansıyan projeksiyon ışığı kırıldığında geleneksel sanatlar ve sosyal bilimler bütün renkleriyle süzülüyor ve önümüzde rengarenk bir filmkuşağı oluşturuyor.

İyi film romantik aşk gibi bir şey, insanı şair yapıyor, kötü de olsa şair! Oysa sevmediğim filmlerin Dr. Jekyll’ı bastırıp Bay Hide’ı içimden çıkardığını hissediyorum. Benim Bay Hide’ım sevmediklerini kurbağaya çevirmek isteyen bir cadı. O kadar da fena bir istek değil nihayetinde, bütün gün yüzüp vraklıyorsun, kayaların üstünde güneşleniyorsun, dilini şöyle bir uzatıp sinek, böcek yakalıyorsun, çiftleşiyor ve sürüyle iribaş ebeveyni oluyorsun… Mis gibi hayat işte! Yakınlarda köprüden kafana taş atmaya kalkan muzır veletler ya da kurbağa bacağı meraklısı gurmeler de yoksa değme keyfine! Yazarınızın tatilini yapmakta olduğunu ve kaygısız kurbağa modunda çalıştığını böylece fark etmişsinizdir!

Gelelim dünya prömiyerlerini Montreal’de yarışarak yapacak olan iki ilk filme: Biri fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu’nun halis muhlis minimal filmi “Eylül”. Kişisel olarak sevdiğim bir çalışma, çünkü zorlamasız bir yaratım. Ne anlattığını, niye anlattığını bilen bu yüzden duygusunu izleyiciye sessiz sedasız, onu atmosferiyle sararak ve imgelerin gücüyle aktaran bir film. Bunun için de deli gibi bir çaba gösterip nefesi yetmeyen ilk filmlerden değil. Adı gibi hüzünle dolu aşkı, hastalığı, çaresizliği bütün olağanlığıyla sergiliyor. Sararıp düşen yapraklar bizi hüzünlendirir oysa bunun doğanın kaçınılmaz döngüsü olduğunu biliriz ve asıl acının bu döngü bozulursa yaşanacağının bilincindeyizdir ya… Öyle bir şey işte “Eylül”. Bu noktada kötü şair alarmını turuncudan sarıya yükseltmek lazım!

Montreal’de “Eylül”e rakip olan Mustafa Nuri imzalı “Vücut” ise yer yer beden politikasına dair çok bilinçli çıkışlar yapan, oyuncularından çok iyi performanslar alan öte yandan yer yer kontrolü kaybedip karikatürize olan bir film. Hüzün mizah dengesini tam sağlayamadığı için filmin tonu bazı sekanslarda değişiveriyor. O sekansları sanki başka bir yönetmen çekmiş gibi duruyor. Bir acemilik göze çarpıyor zaman zaman ama bütününde oldukça ilginç, yönetmeninin bundan sonra ne yapacağını merakla beklememizi sağlayan bir film “Vücut”.

Montreal Dünya Film Festivali’nin Dünya Sinemasına Bakış bölümünde de dört Türkiye yapımı birden gösterilecek. Bunlardan ilki Orhan Oğuz’un dedesinin ve tabii onun gibi Balkan muhaciri bir kuşağın öyküsünü anlattığı “Hayda Bre”. Televizyon dizileriyle yönetmen koltuğuna oturan Atilla Cengiz’in ilk uzun metrajlı filmi “Oğul”, oğulları “ölü bulunmuş” iki babanın dramı üzerinden ayırımcılık ve egemenlik kavramını ele alan yalın bir film.

“Press” Özgür Gündem gazetesi Diyarbakır bürosunda yaşananlar üzerinden hem ayrımcılık hem basın özgürlüğü meselelerine önemli değinmelerde bulunurken mizahı elden bırakmayan olgun bir yapıt olarak takdir topluyor her yerde. Ensest gibi çok çetrefilli bir konuyu gayet dengeli ve üstü kapalı bir anlatımla ele alan “Atlıkarınca” da öyle…

Alin Taşçıyan / Star Gazetesi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler