“Modern Kadının Doğuşu” Sessiz Sinema Günleri’nde!

Etkinlikler Festivaller Türkiye

Sessiz Sinema ‘Modern Kadının Doğuşuna’ ışık tutuyor!

2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 3-6 Aralık tarihleri arasında ‘Modern Kadının Doğuşu’ temasıyla gerçekleştirilecek.

modern sessiz 3

Sessiz sinemanın eşsiz örneklerini geniş kitlelere tanıtan festival, Kino İstanbul tarafından organize ediliyor. İstanbul Modern, Pera Müzesi ve Fransız Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlik, sinemanın öncü örneklerini canlı müzik eşliğinde bir araya getiriyor. Yerli ve yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler tarafından her filme özel sunumların yapılacağı gösterimler, sinemaseverleri bekliyor.

modern sessiz 2

Sessiz Sinema Günleri’nde büyük kısmı ilk kez seyirci karşısına çıkacak Osmanlı dönemi görüntülerinden Diva filmlerine, Chaplin ve Keaton klasiklerinden Alman dışavurumculuğuna, kadın yönetmenlerin filmlerinden ‘renkli sessizler’e kadar birçok bölüm yer alıyor. Festival bu yıl ayrıca, dünyanın ilk film şirketi Gaumont’un 120. yıldönümünü ve Buster Keaton’un doğumunun 120. yılını, özel gösterimlerle gündeme getiriyor.

Günümüzde dijital olarak arşivlenen sessiz filmlerin, koruma ve restorasyonuna dikkat çekmeyi misyon edinen Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, bu alandan uzmanları da ağırlayacak.

———————————————————————————-

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up