Film > Ödüller 1 yıl önce

Sinefesto

Michelle Yeoh, Cannes Film Festivali'nden Ödül Alacak

Oscar ödüllü aktris Michelle Yeoh, önümüzdeki ay Cannes Film Festivali'nde Kering Women in Motion ödülünü almaya hazırlanıyor.

Onur ödülü, hem kamera önünde hem de kamera arkasında kadınların sanat ve kültür alanındaki yaratıcılığını ve katkılarını takdir ediyor. Michelle YeohEverything Everywhere All at Once'daki performansıyla bu yılki Akademi Ödüllerinde en iyi kadın oyuncu seçildi. Malezya doğumlu Yeoh, bu kategoride Oscar kazanan ilk Asyalı aktris oldu.

Ödül, 16-27 Mayıs tarihleri ​​arasında devam eden Cannes Film Festivali ortaklığının bir parçası olarak resmi bir yemek sırasında düzenlenecek törenle verilecek. Yeoh, 2002'de Cannes jürisindeydi.

Women in Motion programı 2015 yılında festival sırasında başlatıldı ve daha önce Jane Fonda, Geena Davis, Susan Sarandon, Isabelle Huppert, Patty Jenkins, Gong Li, Salma Hayek ve Viola Davis'i onurlandırdı.

Cannes'ın yönetmeni Thierry Fremaux, bu yılki ödülün Yeoh olduğunu açıklayarak şunları söyledi: “Kariyeri boyunca, durmaksızın yeni olasılıkları araştırdı ve bu, geniş bir uluslararası izleyici kitlesi için onun alametifarikası haline geldi. Aldığı ödüller, bu istisnai yolculuğun kaçınılmaz sonucudur.”

Yeoh, Ang Lee'nin Crouching Tiger, Hidden Dragon , Rob Marshall'ın Memoirs Of A Geisha , Roger Spottiswoode'un Tomorrow Never Dies , Danny Boyle'un Sunshine  ve Jon Chu'nun Crazy Rich Asians filmlerindeki ikonik rolleri de dahil olmak üzere kırk yılı aşkın bir süredir 70'den fazla uzun metraj film ve dizide yer aldı .

Fransa merkezli, lüks ürünler konusunda uzmanlaşmış çok uluslu bir şirket olan Kering, ilk uzun metrajlı filmi için bir kadın yönetmene yıllık Yükselen Yetenek Ödülü'nü de verecek ve henüz duyurulmamış bir yetenekle bir dizi Women in Motion söyleşisine ev sahipliği yapacak.

ScreenDaily.

İlginizi Çekebilir