Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Mezopotamya’da Yarışacak Filmler Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

1. Uluslararası Mezopotamya Film Festivali’nde yarışacak filmler açıklandı.

Mezopotamya Sanat Derneği tarafından düzenlenen  1. Uluslararası Mezopotamya Film Festivali Seçkisi sonuçları açıklandı. Festival düzenleme komitesi “Uzun bir zaman dilimi ve ince bir elemeden sonra festival seçkisi sonuçları belli oldu.

Festival komitesinin verdiği bilgilere göre 20 Kasım tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi’nde açılış töreni yapıldıktan sonra 24 Kasım tarihine kadar Mardin, Mardin’in bazı köy ve ilçeleri ve komşu bazı şehirlerde film gösterimleri yapılacağı bildirildi.

Festival bu sene Sînema Amûdê faciası/katliamına adanacaktır. Sînema Amûdê olayı ve analizleri üzerinden bilgi, belge ve dokümantasyon oluşturulması ve halkın bu facia hakkında bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

Festivalde Gösterimi Yapılacak Filmler:

Circle Maryam Dusty – 2013

Çocuk Ölmek Burcu Gerçeker – 2012

Dayı İle Yiğen Zekeriya Aydoğan – 2013

Defter Roza Erin – 2013

Dengbej Yusuf Sevinç – 2013

Dilsiz Adar Bozbay – 2012

Fidan Önder Menken – Burak Varlık – 2012

Kapsül Yakup Tekintangaç – 2013

Köy Mehmet Yamak – 2012

Mevta ve Zaman Ro Çil – 2012

Öğretmen Selman Deniz – Cuneyt Toros – 2013

Pencere Çiğdem Gülçiçek – 2013

Salpa Ramazan Kızılırmak – 2013

Tıraştan Sonra Nail Pelivan – 2012

Yağmurun Gelini Dilek Gökçin – 2013

Festivalde Yarışacak Filmler:

Meğer

Uğur Egemen İres – 2013 – Belgesel – 18’52”

Yusuf İres, Müslüman olarak yaşayan Dersimli bir Ermenidir. 71 yaşında vaftiz olmaya karar verir. Eşi Emine İres( 72) , bu durumu bir türlü kabullenemez fakat geçmişle hesaplaşmaktan da kendini alıkoyamaz.

Asê

Ercan Orhan – 2013 – Belgesel – 32’23”

Asê, 83 yaşındadır köyleri devlet tarafından boşaltıldığından beri Diyarbakır’da oğlunun yanında yaşamaktadır.  83 yaşındaki Asê, baharın gelmesiyle birlikte sonbaharın sonuna kadar kalacağı köyüne gider.  Asê burada anıları ile baş başa kalır.  Asê’nin bir oğlu da ölmüş bir PKK gerillasıdır ve mezarı her yıl ziyaret ettiği Nusaybin’in bir köyündedir. Asê’nin yaşadığı acı ve sıkıntılar birkaç ay kalacağı köy ve doğa ile kurduğu ilişkiye yansır.

Patika

Patika

Onur Yagız – 2013 – Kurmaca-  22’19”

Patika, Her sabah, 10 yaşındaki Yaşar ve babası aynı kasaba yolunu teperler. Fakat tek bisiklete sahip oldukları için, bisikleti nöbetleşe kullanmaları gerekmektedir. Babasından hep uzak kalan Yaşar, bir gün bu duruma son vermeye karar verir.

Kefenin Cebi

Kefenin Cebi

Sevgi Çoban – 2013 – Belgesel – 19’29′

Ölüm ve para ilişkisi; Kefen satıcısı, Cenaze araçları üreten şirket, Cenazede ağlama derneği ve Mezar  yapım şirketi üzerinden işlenmiştir.

Gökyüzü

Hatip Kabak- 2013 – Kurmaca – 18’00”

Siyasi kadın tutsaklar, kaldıkları cezaevinde tüm yokluk,  baskı ve engellemelere rağmen yaşamı yeniden üretmeye çalışırlar. Hücrelerde kalan tutsaklar birbirleriyle görüşmeden, kendi aralarında bir iletişim yolu bularak, aylık Gökyüzü adlı bir dergi çıkarmaya çalışır. Ceren,  bu derginin kapak resmini kısa bir zaman içinde yetiştirmelidir. Bu arada ağırlaştırılmış müebbet cezası onanan Ceren üçlü hücredeki arkadaşlarından kopartılarak tek kişilik hücreye atılır. Ceren her şeye rağmen dergi kapağını yetiştirecek midir?

Ayakkabı

Musab Tekin – 2013 – Deneysel – 06’01”

Bir ulusal hareket, bir çift ayakkabıda da gerçekliğini, en yalın haliyle anlatabilir.

Döngü

Burak Varlık – 2013 – Deneysel – 05’43

Yaşam bir dengedir. Eğer dengeyi bozarsanız, sonuçlarına katlanırsınız. Doğa her zaman kendini yenileyebilir.

İki Ağaç

Tuğba Özer – 2013 – Animasyon – 08’16′

Bir baba ve kızı küçük kızı, kalabalık bir şehirde zar zor buldukları küçük bir arsa üzerine ev yapmaya karar verirler. Fakat bir sorun vardır. Bu arsanın tam ortasında büyük bir ağaç vardır.

Bosna’da Gönlüm Sonbahar

Onur Kök – 2013 – Belgesel – 25’56”

Bosna’da gönlüm sonbahar belgeseli, insanlık tarihiyle yaşıt bir acı’nın izlerin sürüyor. Savaşın ve savaşın yarattığı trajedinin.  Belgesel, uygarlığın ve insan haklarının kaynağı olduğu iddia eden bir Avrupa’nın utancını vurguluyor, tecavüz ve tecavüz çocuklarının.  Film bu yönüyle evrensel sorunlardan söz ediyor. Unutmaya eğilimli belleklerimizdeki haber kırıntılarının, bölük börçük duyumların, derin acılarını bizleri sararak bir kez daha anımsatıyor. Bosna’da cep telefonları hala makineli tüfek sesiyle çalıyor. Kimi insanlar hala 20 yıl öncesinin iç bunaltan acılarından kurtulamamışlar. Tecavüz korkusu hala gönüllerde kol geziyor. Acılar, ağıtlar, babasız çocuklar, anasız gençler. İste bunlardan dolayı Bosna’da kimi gönüller artık hep sonbahar…

 Çocuk

Muhammet Beyazdağ – 2013 – Belgesel

Onlar çocuktular istemediler bu olanları ama yaşamak zorunda kaldılar kendilerine yazılmış kaderi. Türkiye’de yapılan her 3 evlilikten bir tanesi, bir kız çocuğunun hayatını karartıyor. ‘Zarok’ belgeseli evrensel bir sorun olan çocuk gelinlerin yaşadığı  zorlukları yalın bir şekilde dile getirmeye çalışıyor.

Mod

Mod 

Deniz Tarsus – 2013 – Kurmaca – 10’36”

Dünyadaki tüm dengelerin bozulduğu, insanın ümit etmeye mecalinin kalmadığı bir zaman, bahsedilen. Bu vakit, yarına da tekabül edebilir, yetmiş üç sene sonraya da. Müptelası oldukları düş makinesine girerek gelecekte kendilerini mutlu görmek insanları öldürse de, onlar hala her şeylerini bu makine için feda etmeye hazırlar.

Sinemasal

Sinemasal

Suat Eroğlu – 2012 – Kurmaca – 06’48”

Osmanlı’da 1900 ‘ lerin başında varlıklı bir Paşa Fransa’dan bir “sinematograf” makinesi getirtir. Makinenin yansıttığı görüntüleri gören herkes hayrete düşer. Paşa makineyi kullanan Fransız operatöre yardım etmesi için bahçıvanı görevlendirir. Bahçıvan çektiği görüntüleri, yoksullara göstermesiyle tahmin edilemeyen olaylar olur. Paşa son çareyi uzaklara gitmekte bulur.

Ayaz Vurgunu

Ayaz Vurgunu

Aydın Kapancık – 2013 –  Kurmaca – 19’31”

İnsan yaşadığı yere emek verir. Anılarıyla örer duvarları. Orada büyümüştür, orada ölmek ister.

Son Kuşlar

Ahmet Hamdi Ferah – 2013 – Kurmaca- 08’29”

Hemşin’de doğanın güzelliği içinde çocuklar oynamaktadır. Oysa dere ve doğa tehdit altındadır.

Avada Kadevra

Avada Kadevra

“Neden burada buluşalım! Neden bu yabancı ülkede çeksinler bizi! Evimizde de çekebilirdik bu filmi. Topraklarımızda buluşabilirdik. Buraya kadar geldiniz, bu halkın üzerinde bir film çekmek için. Bu üzücü bir şey değil midir?” (İsveç-2012). Bu sözler yaklaşık 40 yıldır Avrupa’da yaşamak zorunda kalan Süryani Sara Poli (85)’ye ait.

Festival hakkında bilgi almak için Tel: 0 505 638 61 33

Festival İnternet Adresi: http://mezopotamyafilm.com

Festival Maili: mezopotamyafilm@outlook.com

Festival Sosyal Hesap: https://www.facebook.com/MezopotamyaFilm

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler