Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Mezopotamya’da Yarışacak Filmler Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

1. Uluslararası Mezopotamya Film Festivali’nde yarışacak filmler açıklandı.

Mezopotamya Sanat Derneği tarafından düzenlenen  1. Uluslararası Mezopotamya Film Festivali Seçkisi sonuçları açıklandı. Festival düzenleme komitesi “Uzun bir zaman dilimi ve ince bir elemeden sonra festival seçkisi sonuçları belli oldu.

Festival komitesinin verdiği bilgilere göre 20 Kasım tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi’nde açılış töreni yapıldıktan sonra 24 Kasım tarihine kadar Mardin, Mardin’in bazı köy ve ilçeleri ve komşu bazı şehirlerde film gösterimleri yapılacağı bildirildi.

Festival bu sene Sînema Amûdê faciası/katliamına adanacaktır. Sînema Amûdê olayı ve analizleri üzerinden bilgi, belge ve dokümantasyon oluşturulması ve halkın bu facia hakkında bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

Festivalde Gösterimi Yapılacak Filmler:

Circle Maryam Dusty – 2013

Çocuk Ölmek Burcu Gerçeker – 2012

Dayı İle Yiğen Zekeriya Aydoğan – 2013

Defter Roza Erin – 2013

Dengbej Yusuf Sevinç – 2013

Dilsiz Adar Bozbay – 2012

Fidan Önder Menken – Burak Varlık – 2012

Kapsül Yakup Tekintangaç – 2013

Köy Mehmet Yamak – 2012

Mevta ve Zaman Ro Çil – 2012

Öğretmen Selman Deniz – Cuneyt Toros – 2013

Pencere Çiğdem Gülçiçek – 2013

Salpa Ramazan Kızılırmak – 2013

Tıraştan Sonra Nail Pelivan – 2012

Yağmurun Gelini Dilek Gökçin – 2013

Festivalde Yarışacak Filmler:

Meğer

Uğur Egemen İres – 2013 – Belgesel – 18’52”

Yusuf İres, Müslüman olarak yaşayan Dersimli bir Ermenidir. 71 yaşında vaftiz olmaya karar verir. Eşi Emine İres( 72) , bu durumu bir türlü kabullenemez fakat geçmişle hesaplaşmaktan da kendini alıkoyamaz.

Asê

Ercan Orhan – 2013 – Belgesel – 32’23”

Asê, 83 yaşındadır köyleri devlet tarafından boşaltıldığından beri Diyarbakır’da oğlunun yanında yaşamaktadır.  83 yaşındaki Asê, baharın gelmesiyle birlikte sonbaharın sonuna kadar kalacağı köyüne gider.  Asê burada anıları ile baş başa kalır.  Asê’nin bir oğlu da ölmüş bir PKK gerillasıdır ve mezarı her yıl ziyaret ettiği Nusaybin’in bir köyündedir. Asê’nin yaşadığı acı ve sıkıntılar birkaç ay kalacağı köy ve doğa ile kurduğu ilişkiye yansır.

Patika

Patika

Onur Yagız – 2013 – Kurmaca-  22’19”

Patika, Her sabah, 10 yaşındaki Yaşar ve babası aynı kasaba yolunu teperler. Fakat tek bisiklete sahip oldukları için, bisikleti nöbetleşe kullanmaları gerekmektedir. Babasından hep uzak kalan Yaşar, bir gün bu duruma son vermeye karar verir.

Kefenin Cebi

Kefenin Cebi

Sevgi Çoban – 2013 – Belgesel – 19’29′

Ölüm ve para ilişkisi; Kefen satıcısı, Cenaze araçları üreten şirket, Cenazede ağlama derneği ve Mezar  yapım şirketi üzerinden işlenmiştir.

Gökyüzü

Hatip Kabak- 2013 – Kurmaca – 18’00”

Siyasi kadın tutsaklar, kaldıkları cezaevinde tüm yokluk,  baskı ve engellemelere rağmen yaşamı yeniden üretmeye çalışırlar. Hücrelerde kalan tutsaklar birbirleriyle görüşmeden, kendi aralarında bir iletişim yolu bularak, aylık Gökyüzü adlı bir dergi çıkarmaya çalışır. Ceren,  bu derginin kapak resmini kısa bir zaman içinde yetiştirmelidir. Bu arada ağırlaştırılmış müebbet cezası onanan Ceren üçlü hücredeki arkadaşlarından kopartılarak tek kişilik hücreye atılır. Ceren her şeye rağmen dergi kapağını yetiştirecek midir?

Ayakkabı

Musab Tekin – 2013 – Deneysel – 06’01”

Bir ulusal hareket, bir çift ayakkabıda da gerçekliğini, en yalın haliyle anlatabilir.

Döngü

Burak Varlık – 2013 – Deneysel – 05’43

Yaşam bir dengedir. Eğer dengeyi bozarsanız, sonuçlarına katlanırsınız. Doğa her zaman kendini yenileyebilir.

İki Ağaç

Tuğba Özer – 2013 – Animasyon – 08’16′

Bir baba ve kızı küçük kızı, kalabalık bir şehirde zar zor buldukları küçük bir arsa üzerine ev yapmaya karar verirler. Fakat bir sorun vardır. Bu arsanın tam ortasında büyük bir ağaç vardır.

Bosna’da Gönlüm Sonbahar

Onur Kök – 2013 – Belgesel – 25’56”

Bosna’da gönlüm sonbahar belgeseli, insanlık tarihiyle yaşıt bir acı’nın izlerin sürüyor. Savaşın ve savaşın yarattığı trajedinin.  Belgesel, uygarlığın ve insan haklarının kaynağı olduğu iddia eden bir Avrupa’nın utancını vurguluyor, tecavüz ve tecavüz çocuklarının.  Film bu yönüyle evrensel sorunlardan söz ediyor. Unutmaya eğilimli belleklerimizdeki haber kırıntılarının, bölük börçük duyumların, derin acılarını bizleri sararak bir kez daha anımsatıyor. Bosna’da cep telefonları hala makineli tüfek sesiyle çalıyor. Kimi insanlar hala 20 yıl öncesinin iç bunaltan acılarından kurtulamamışlar. Tecavüz korkusu hala gönüllerde kol geziyor. Acılar, ağıtlar, babasız çocuklar, anasız gençler. İste bunlardan dolayı Bosna’da kimi gönüller artık hep sonbahar…

 Çocuk

Muhammet Beyazdağ – 2013 – Belgesel

Onlar çocuktular istemediler bu olanları ama yaşamak zorunda kaldılar kendilerine yazılmış kaderi. Türkiye’de yapılan her 3 evlilikten bir tanesi, bir kız çocuğunun hayatını karartıyor. ‘Zarok’ belgeseli evrensel bir sorun olan çocuk gelinlerin yaşadığı  zorlukları yalın bir şekilde dile getirmeye çalışıyor.

Mod

Mod 

Deniz Tarsus – 2013 – Kurmaca – 10’36”

Dünyadaki tüm dengelerin bozulduğu, insanın ümit etmeye mecalinin kalmadığı bir zaman, bahsedilen. Bu vakit, yarına da tekabül edebilir, yetmiş üç sene sonraya da. Müptelası oldukları düş makinesine girerek gelecekte kendilerini mutlu görmek insanları öldürse de, onlar hala her şeylerini bu makine için feda etmeye hazırlar.

Sinemasal

Sinemasal

Suat Eroğlu – 2012 – Kurmaca – 06’48”

Osmanlı’da 1900 ‘ lerin başında varlıklı bir Paşa Fransa’dan bir “sinematograf” makinesi getirtir. Makinenin yansıttığı görüntüleri gören herkes hayrete düşer. Paşa makineyi kullanan Fransız operatöre yardım etmesi için bahçıvanı görevlendirir. Bahçıvan çektiği görüntüleri, yoksullara göstermesiyle tahmin edilemeyen olaylar olur. Paşa son çareyi uzaklara gitmekte bulur.

Ayaz Vurgunu

Ayaz Vurgunu

Aydın Kapancık – 2013 –  Kurmaca – 19’31”

İnsan yaşadığı yere emek verir. Anılarıyla örer duvarları. Orada büyümüştür, orada ölmek ister.

Son Kuşlar

Ahmet Hamdi Ferah – 2013 – Kurmaca- 08’29”

Hemşin’de doğanın güzelliği içinde çocuklar oynamaktadır. Oysa dere ve doğa tehdit altındadır.

Avada Kadevra

Avada Kadevra

“Neden burada buluşalım! Neden bu yabancı ülkede çeksinler bizi! Evimizde de çekebilirdik bu filmi. Topraklarımızda buluşabilirdik. Buraya kadar geldiniz, bu halkın üzerinde bir film çekmek için. Bu üzücü bir şey değil midir?” (İsveç-2012). Bu sözler yaklaşık 40 yıldır Avrupa’da yaşamak zorunda kalan Süryani Sara Poli (85)’ye ait.

Festival hakkında bilgi almak için Tel: 0 505 638 61 33

Festival İnternet Adresi: http://mezopotamyafilm.com

Festival Maili: mezopotamyafilm@outlook.com

Festival Sosyal Hesap: https://www.facebook.com/MezopotamyaFilm

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler