Memleket Filmi Hindistan Yolcusu

Etkinlikler Festivaller Genel Türkiye

Murat Saraçoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı ‘Memleket’ filmi, Malatya ve Antalya Film festivallerinden sonra, uluslararası prömiyerini, Hindistan’ın Nashik Vadisi’nde yapacak.

17-20 Mart tarihleri arasında Nashik Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak film, tamamıyla Halfeti’de çekildi.  Baraj yapıldıktan sonra köyleri sular altında kalan ve gitmek istemeyen köylülerin yaşamından farklı bir kesit sunan ‘Memleket’ filminde, başrolleri, Şerif SezerHikmet KaragözOsman Sonant ve Melike Atış paylaşıyor.

Festival yolculuklarına devam eden filmin öyküsü, toprağını bekleyen Koca Nene ve onun ekseninde dönen küçük bir dünya üzerine kurulu: Yalnız kaldığı toprak parçasında, zaman mefhumunu yitirmemek için, vakitleri kovalayan Nene, kocası Mehmet Pehlivan ve torunu Nar ile birlikte yaşar. Ara sıra gelip geçen insanlar, yalnızlığına bir parça da olsa eşlik eder. Vazgeçilemeyen bir toprak parçasında, bir avuç insan, yitip gitmemek için kendilerince mücadele verir. Koca Nene ise, içten içe, toprağın ve zamanın bekçisi haline gelir.

Avşar Film ve Ekim Film’in prodüksiyonunu üstlendiği ‘Memleket’ filmi, toprak, zaman ve su ile ilişkilendirilmiş bir insan örgüsünü betimliyor. ‘Yangın Var’, ve ‘Deli Deli Olma’ filmlerinden sonra, ilk senaryo çalışmasını kaleme alan Murat Saraçoğlu, yepyeni bir Anadolu hikayesini sinema ekranına taşıyor.

Bununla birlikte, ‘Memleket’ filmi, ödüllü sanatçı Şerif Sezer’le yönetmenin beşinci çalışmasına damga vuruyor.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up