Meksika’nın Oscar Adayı Alfonso Cuaron İmzalı ‘Roma’ Oldu

Dünya

Alfonso Cuaron imzalı ‘Roma’, 91. Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday olabilmek için yarışacak.

Meksika’nın bu seneki Oscar adayı açıklandı. Prömiyerini geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren ve olağanüstü eleştiriler ile karşılanan drama filmi “Roma”, 91. Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday olabilmek için yarışacak.

“Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”, “Y Tu Mama Tambien”, “Son Umut” ve “Yerçekimi” gibi başarılı filmlerle karşımıza çıkan iki Oscar ödüllü Alfonso Cuaron’un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği film, Meksiko’da orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesinde, bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu (Yalitza Aparicio) odağına alıyor. 1970’lerin siyasi ortamında geçen film, zaman ve mekanın insanlar üzerindeki gücü ve etkisini konu ediniyor. Filmin ‘En İyi Film’ de dahil olmak üzere birçok dalda Oscar’a aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Meksika, başarılı yönetmen üçlüsü Alfonso Cuaron, Guillermo del Toro ve Alejandro G. Inarritu’nun kişisel başarıları bir kenara, ‘Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü şimdiye kadar hiç kazanamadı. 1950’lerin ortasından bu yana Oscar’a film gönderen ülke toplam sekiz kere heykelciğe aday gösterildi. Ülkenin geçtiğimiz seneki Oscar adayı Tatiana Huezoimzalı “Tempestad” filmiydi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up