Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Mehmet Akif filmi için sponsor aranıyor

Yayınlandı

tarihinde

”Bir Destan Adam Mehmed Akif Ersoy” adlı biyografi kitabının yazarı Abdurrahman Şen, İstiklal şairi Ersoy’un hayatını filme aktarabilmek için sponsor arıyor. Filmin senaryosunun tamamlanması dört yıl sürdü.

2011’in ”Mehmet Akif Ersoy yılı” ilan edildiğini, filmin vefatının 75. yıl dönümü olan 27 Aralık’ta gösterime girmesini amaçladıklarını aktaran Şen, ”Ancak sponsor sorununu çözemediğimiz için filmi çekmeye başlayamadık” dedi.

Bu yılın başında ”Destan Adam” ismiyle bir şirket kurduklarını belirten Şen, ”Nisan ayında sponsor arayışına başladık. Ancak, Türkiye seçim atmosferine girmişti. Görüştüğümüz tüm kurum ve ticari şirketlerin yetkilileri, seçim öncesinde bir adım atmak istemedi. ‘Seçim bitsin, hükümet kurulsun, ramazan geçsin’ dediler.

Hepsi geçti. Şu anda sanki işe yeni başlıyormuş gibi sponsor arayışına girdik. Film için belirlediğimiz bütçe 7,5 milyon lira. Mehmet Akif’i seven, bu işten manevi zevk alacak, Akif’in tanınmasına, anlatılmasına katkı sağlamak isteyen herkesin katkısını bekliyoruz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, film çeken şirketlere maddi destek verdiğini vurgulayan Şen, ”Bakanlığın desteği var ama bizim için öncelikli değil. Bakanlığın yardım komisyonu, 250-300 bin lira gibi bir destekte bulunuyor. Verilen rakam çok yüksek olmuyor. 7,5 milyon liranın içinde verilen rakamın bir anlamı yok. Bakanlık destek veriyor ama bizim açımızdan cazip değil” dedi.

”İNSANLARIMIZ AKİF’İ DAHA YAKINDAN TANIYACAK”

Mehmet Akif Ersoy’un çok farklı özelliklerinin bulunduğunu vurgulayan Şen, şunları söyledi:

”Şairin, çok düz anlatıldığına inanıyorum. ‘Akif çok dindardı’ denilip işin içinden çıkılıyor. Seveni de sevmeyeni de böyle bir kalıpla hareket ediyor. Oysa, Akif’in sporcu kişiliği, musikiye ilgisi, arkadaşlığa verdiği farklı manalar var.

Bu noktalara dikkat çekecek, Akif’in milli mücadeleye katılımından, daha sonra Mısır’a gidip gelip vefatına kadar olan dönemi anlatan bir çalışma olacak.

Akif’in çok az kişi mizahi yönünü, dostluklarındaki incelikleri, hoşgörüsünü biliyor. Örneğin, kızlarına piyano, resim dersi aldırmış.

İnsanların Mehmet Akif’in hayata bakışından, dini yorumlayışından çıkarması gereken dersler var. ‘Bir Destan Adam’ filmimizde, Mehmet Akif’i, tarihi gerçeklerden asla uzaklaşmadan daha geniş kitlelere anlatmayı, az bilinen yönleriyle tanıtmayı hedefliyoruz.”

Vatandaşların filme ilgi göstereceğini umduğunu anlatan Şen, ”Üzülerek söylüyorum, üniversite mezunlarımız bile, şairin ‘Safahat’ adlı bir eserinin olduğunu kulaktan dolma, yarım yamalak biliyor. İstiklal Marşı’nı, Çanakkale şiirini yazdığını, Mısır’a gittiğini biliyor.

Şairin Mısır’da öldüğünü bile tahmin eden çok insan var. Türkiye’de vefat ettiğini ve burada gömülü olduğunu bilmeyen lise mezunları var. Dolayısıyla film gösterime girdiği zaman, insanlarımızın yeni şeyler öğrenmeleri, bilgilerini tazelemeleri, birçok tartışmayı da beraberinde getirecek. İnsanlarımız Akif’i daha yakından tanıyacak” dedi.

Sinefesto

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film

Bob Marley’in Hayatı Film Oluyor

Yönetmen koltuğuna Reinaldo Marcus Green oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hayatı film olacak Bob Marley

Raggie müzik türünün üstatlarından sayılan Bob Marley’in hayatı film oluyor.

Genç yaşta gözlerini dünyaya yuman ve ardında 130’un üzerinde plak ile yüzlerce şarkı bırakan Bob Marley‘in hayatı film oluyor. Paramount Pictures tarafından biyografi türünde çekilecek filmin yönetmen koltuğuna, Reinaldo Marcus Green oturacak. Green daha önce Stone Cars, Monsters and Men ve Joe Bell gibi filmleri yönetmişti.

Oyuncu kadrosu ve vizyon tarihine dair hiçbir açıklama yapılmayan filmin adı da henüz belli değil. 36 yaşında kansere yenik düşen ünlü şarkıcı Marley sevenlerini mutlu eden filmin yapımcılığını ise Ziggy Marley, Rita Marley ve Cedella Marley üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

43. Annie Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Netflix 40 aday çıkartarak zirveye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

43. Annie Ödülleri'nin Adayı Soul

Animasyon filmlerin ödüllendirildiği “43. Annie Ödülleri”nin 2021 adayları belli oldu.

Bu sene 43. kez düzenlenecek Annie Ödülleri‘nin adayları belli oldu. Animasyon sevenlerinin ilgiyle takip ettiği tören, 1972’den beri dağıtılıyor. Yıl içinde dikkat çeken animasyon filmlerinin taçlandırılacağı ödül töreni, 16 Nisan‘da düzenlenecek.

Bu yılın dikkat çeken animasyonlarından biri olan Pixar imzalı Soul ve AppleGKIDS’in Wolfwalkers filmleri on adaylıkla öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon aboneyi geçen Netflix ise çıkarttığı 40 aday ile en fazla aday sunan platform oldu.

43. Annie Ödülleri'nin Adayı The Croods: A New Age

En İyi Animasyon Filmi

 • Onward, Pixar Animation Studios
 • Soul, Pixar Animation Studios
 • The Croods: A New Age, DreamWorks Animation
 • The Willoughbys, Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
 • Trolls World Tour, DreamWorks Animation
43. Annie Ödülleri'nin Adayı Wolfwalkers

En İyi Bağımsız Animasyon Filmi

 • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment, an Aardman Production for Netflix
 • Calamity Jane, Maybe Movies
 • On-Gaku: Our Sound, Rock’n Roll Mountain, Tip Top
 • Ride Your Wave, Science SARU
 • Wolfwalkers, Apple / GKIDS

Okumaya Devam Et

Hollywood

2021 Emmy Ödül Töreni’nin Tarihi Belli Oldu

19 Eylül’de düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2021 Emmy Ödül Töreni

Televizyon dünyasının Oscar’ı olarak bilinen “Emmy Ödül Töreni”nin 2021 takvimi açıklandı.

Dizi severlerinin merakla beklediği 2021 Emmy Ödül Töreni’nin tarihi belli oldu. Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından belirlenen ödüllerin dağıtılacağı tören, 19 Eylül günü düzenlenecek. Bu sene 73. sü düzenlenecek olan tören, CBS‘te ve talebe bağlı olarak Paramount Plus‘ta canlı olarak yayınlanacak.

TV Akademisi’nin 2021 takvimi şöyle oluştu:

 • 1 Haziran 2020 – 31 Mayıs 2021: Dizilerin uygunluk tarihi.
 • 11 Şubat: Online giriş süreci başlangıcı.
 • 31 Mart: Törenin yarışma kategorisinde her iki turunda oylama uygunluğunu garanti etmek ve üyeliklerini güvence altına almak için üyelik başvurusu ve yenilemesi için son tarih.
 • 6 Nisan: Mevcut oy hakkına sahip üyelerin oylama başvuruları için son tarih.
 • 17 Haziran: Adaylık tercihleri için oylama başlangıcı.
 • 28 Haziran: Adaylık tercihleri için son oylama tarihi.
 • 13 Temmuz: Adaylıkların açıklanması.
 • 19 ağustos: Kazanan tercihleri için oylama başlangıcı.
 • 30 Ağustos: Kazanan tercihleri için son oylama tarihi.
 • 19 Eylül: Tören ve kazananların açıklanması.

Bu sene 19 Eylül 2021 Pazar günü yerel saatle 20.00‘de canlı olarak yayınlanacak törenin ne şartlarda gerçekleşeceği ise henüz belli değil. 72. Emmy Ödül Töreni, koronavirüs salgını sebebiyle çok aşamalı ve online düzenlenmişti.

Okumaya Devam Et

Popüler