Medya Ekseninde İslamofobi Belgeseli

Festivaller Manşet

11 Eylül’den sonra Batı’da yükselen İslam korkusu ve karşıtlığı giderek artıyor. Genellikle İslam söz konusu olduğunda, uyum, ifade özgürlüğü, insan hakları ve bütünleşme konusunda çifte standartların yaşandığını sıklıkla görebiliyoruz. Bazı terörist grupların yaptığı saldırıları tüm Müslümanlara mal etmek, özellikle Batıda yaşayan Müslümanların günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte ve doğrudan bir ötekileşme yaşatmakta. Medyada İslam ve Müslümanlar hakkında yer alan bilinçli bilinçsiz, bilgili-bilgisiz yapılan haber ve yorumlar ise hem korkuyu hem de ötekileştirmeyi arttırmakta. İslamofobik Haberler adlı belgesel,11 Eylül’den sonra Batıda hızla yayılan ve yaygınlaştırılan İslamofobi meselesine medya ekseninden yaklaşıyor. Alman Medyasında yer alan Türkiye kökenli-Müslüman gazetecilerle, Alman gazetecilerin ve araştırmacıların görüş ve yorumlarıyla konu ele alınıyor.

Culture Unplugged Festivali’nde gösterilen İslamofobik Haberleri belgeselini buradan izleyebilirsiniz.


Çok kültürlü toplumlarda barışın ve huzuru sağlamda etkin bir rolü olan medyanın Almanya örneğinden yola çıkararak İslam korkusunun yaygınlaşmasındaki olumlu-olumsuz etkilerine tanıklık edebileceğiniz bir yapım İslamofobik Haberler. Son zamanlarda Almanya’da ortaya çıkan PEGİDA, üye sayısı her geçen gün artan bir anti – İslamik grup. PEGİDA, Patriotic Europeans Against the Islamization of the West yani “Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” anlamına gelmekte. Grubun faaliyetleri Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlileri – Müslümanları olumsuz etkilemekte. Bu olayların özellikle basılı medyaya ve karikatürlere yansımaları altı çizilen durumlardan biri.
Yapımcı-Yönetmen: Semra GÜZEL KORVER Danışman: Sabine Schiffer
Kamera: Tevfik Öber, Kamber Koytaviloğlu Kurgu: Alattin Abucka, M. Şamil Yılmaz Müzik: Sinan Sakızlı

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up