Mecid Mecidi İstanbul’a Geliyor

Festivaller Manşet Türkiye
Mecid Mecidi İstanbul’a Geliyor

İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin son filmi Beyond The Clouds, Türkiye’de ilk kez 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşuyor. Filmin İstanbul’daki gösterimine Mecid Mecidi’nin yanı sıra filmin müziklerini yapan Oscar ödüllü besteci A.R. Rahman ve Hindistan sinemasının en önemli yapımcılarından Vibha Chopra da katılacak.

17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne Beyond The Clouds ve “Sheikh Jackson” filmleri de Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na dahil oldu. Böylece yarışma filmlerinin sayısı 10’a yükseldi.

Beyond The Clouds’tan bir kare.

Mecidi İstanbul’a geliyor!

“Children of Heaven” (1997), “The Color of Paradise” (1999), “Baran” (2001) filmleriyle Türkiyeli sinemaseverlerin de yakından takip ettiği, İran sinemasının uluslararası alandaki en tanınmış yönetmenlerinden Mecid Mecidi’nin son filmi Beyond The Clouds, Türkiye’de ilk kez 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda jürinin karşısına çıkacak film, dünya galasını Londra Film Festivali’nde yapmış ve eleştirmenlerden övgüler toplamıştı. Mecidi’nin ilk kez Hindistan’da çektiği ve Mumbai’yi güçlü ve göz kamaştırıcı bir görsellikle sunan filmi, Shahid Kapoor’un kardeşi Ishan Khatter ile Malvika Mohanan’ın performanslarıyla öne çıkıyor ve iki kardeş arasındaki adalet hikâyesine odaklanıyor. Müziklerini “Slumdog Millionaire” ile Oscar kazanmış, ünlü besteci A.R. Rahman’ın yaptığı ve Anil Mehta’nın görüntüleriyle hafızalara kazınacak Beyond The Clouds”un İstanbul’daki gösterimine Mecid Mecidi’nin yanı sıra A.R. Rahman ve filmin yapımcısı Vibha Chopra da katılacak.

10 film Büyük Ödül için yarışıyor!

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ayrıca, Parviz Shahbazi’ninMalaria; Thierry de Peretti’nin A Violent Life, George Ovashvili’nin “Khibula”, Andrea Magnani’nin Easy; Davi Pretto’nun Rifle; Bakyt Mukul ve Dastan Zhapar ikilisinin A Fathers Will, Cristi Iftime’nin“Marita” ve Ivan Bolotnikov’un Kharms, adlı filmleri de yarışacak. Jüri başkanlığını Saraybosnalı ünlü kadın yönetmen Aida Begic‘in üstleneceği yarışmada bir film 50.000 TL değerindeki Büyük Ödül’e uzanırken; erkek oyuncu, kadın oyuncu, senaryo, sinematografi ve kurgu dallarında toplamda 100.000 TL’yi aşkın para ödülü dağıtılacak.

 

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Programın 2 Kasım’da açıklanacağı festivalin biletleri ise aynı gün mobilet.com’da satışa sunulacak.

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

Ödüller

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

 

En iyi Uluslararası Uzun Film Ödülü: 50.000 TL

En İyi Yönetmen Ödülü: 15.000 TL

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 10.000 TL

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 10.000 TL

En İyi Senaryo Ödülü: 7.500 TL

En İyi Sinematografi Ödülü: 7.500 TL

En İyi Kurgu Ödülü: 7.500 TL

Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 25.000 TL

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up