Maymunların üstünlük merakı

Dünya Manşet

Sinemaseverlerin merakla beklediği ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ serinin en başına dönüyor. Senaryosu günümüze uyarlanan yeni film, görsel efektleri ve oyuncu kadrosuyla çok iddialı!

Sinema tarihinin en iyi bilimkurgu filmlerinden birisi olarak kabul edilen ‘Maymunlar Cehennemi’, ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ ile bu hafta yeniden beyazperdeye dönüyor. Sinema dergisi yeni sayısında sayfalarını merakla beklenen bu filme ayırdı. San Francisco’da ve günümüzde geçen hikayede genetik mühendislerinin, maymunların beyinlerini geliştirmek için yaptıkları deneyler sonucunda maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaş konu ediliyor.

İNSANA BENZİYORLAR
İngiliz bağımsız sinemacılarından Rupert Wyatt, filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. İlki 1968 yılında çekilen ‘Maymunlar Cehennemi’, gerek makyajı, gerek farklı senaryosuyla çok beğenilmişti. 1968’ten sonra sırasıyla 1970’te ‘Maymunlar Cehennemine Dönüş’, 1971’de ‘Maymunlar Cehenneminden Kaçış’, 1972’de ‘Maymunlar Cehenneminde İsyan’ 1973 yılında ‘Maymunlar Cehenneminde Savaş’, 2001 yılında ‘Maymunlar Cehennemi’ filmleri çekildi. Şimdi ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ ile hikayenin en başına dönülüyor. Filmin oyuncu kadrosunda, James Franco, Freida Pinto, John Lithgow, Brian Cox, Tom Felton ve Andy Serkis gibi isimler göze çarpıyor. James Franco’nun canlandırdığı Will Rodman, Alzheimer hastası olan babasının tedavisi için araştırmalar yapıyor. Araştırmalarını şempanzeler üzerinde deniyor. Ama Caesar adlı şempanzeye verdiği kür, hayvanın zekasını farklılaştırıp insan gibi düşünmesine ve davranışlarını değiştirmesine neden oluyor.

AVATAR’I GEÇTİ
Caesar hızlı bir evrim sürecine giriyor ve laboratuvardan kaçmayı başarıyor, üstelik laboratuvardaki diğer şempanzelere de ilacı verip kendisi gibi hızla evrimleşmelerini sağlayarak… Böylece maymunlar, insanoğluna karşı savaş açıyor. Filmin en iddialı yönlerinden birisi teknolojik üstünlüğü. Filmin efektlerinden sorumlu olan Joe Letteri, filmde kullanılan efektlerin Avatar filmini geçerek, daha ileri bir seviyeye taşıdıklarını belirtiyor.

1968
MAYMUNLAR CEHENNEMİ
İLK FİLM ÇOK BEĞENİLDİ
1968’te çekilen ilk filmin yönetmeni Franklin J. Schaffner idi. Başrollerinde ise Charlton Heston, Roddy McDowall ve Kim Hunter oynadı.

1970
MAYMUNLAR CEHENNEMİNE DÖNÜŞ
HEMEN İKİNCİSİ ÇEKİLDİ
İlk film o kadar çok beğenildi ki, 1970 yılında ‘Maymunlar Cehennemine Dönüş’ filmi geldi. Filmi Ted Post yönetti, James Franciscus ve Kim Hunter oynadı.

2001
MAYMUNLAR CEHENNEMİ
TIM BURTON YAPAMADI
33 yıl sonra çekilen bu filmi Tim Burton yönetti. Ünlü aktör Mark Wahlberg başrolünde oynadı. Ancak film, gişede tam bir hayal kırıklığı yarattı.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up