Mavi Sessizlik ve Sarı Sıcak Boğaziçi Film Festivali’nde

Festivaller Türkiye
Mavi Sessizlik ve Sarı Sıcak Boğaziçi Film Festivali’nde

Yılın bol ödüllü yerli yapımlarından “Mavi Sessizlik” ve “Sarı Sıcak” yarın 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor! Dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary’den FEDEORA Jüri Özel Ödülü ile dönen Bülent Öztürk filmi “Mavi Sessizlik” ve Fikret Reyhan’ın Moskova’dan En İyi Yönetmen ödüllü filmi “Sarı Sıcak”, festivalin ulusal kurmaca film yarışmasında jüri önüne çıkacak. Festivalin ödülleri ise 26 Kasım Pazar akşamı belli olacak.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali devam ediyor. Cuma günü (17 Kasım) başlayan ve 26 Kasım’da sona erecek festivalin ulusal yarışması da aynı heyecanla sürüyor. Başkanlığını Derviş Zaim’in yaptığı, yazar Ayfer Tunç, kurgucu Aylin Zoi Tinel, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ve oyuncu Aslı Tandoğan’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, festival boyunca 8 filmi değerlendirecek ve bir film 100 bin TL para ödülü değerindeki Büyük Ödül’e ulaşacak.

Festivalin yarışmalı bölümünün yarınki filmleri ise, yılın en çok ödül toplamış ve uluslararası festivallerde büyük ilgi gören yerli yapımlarından “Mavi Sessizlik” ve “Sarı Sıcak” olacak.

Bu sessizlik seyirciyi sarsacak

Bülent Öztürk’ün yazıp yönettiği ve dünya prömiyerini yaptığı Karlovy Vary Film Festivali’nden FEDEORA – Jüri Özel Ödülü’yle dönen, 36. İstanbul Film Festivali’nin Sinemada İnsan Hakları bölümünden Mansiyon Ödülü’nü, ulusal yarışmasından ise Onat Kutlar Anısına Jüri Özel Ödülü, En İyi Senaryo ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan “Mavi Sessizlik”, yaşadığı depresyon nedeniyle askeri hastaneye yatırılan eski bir sivil güvenlik mensubunun, taburcu olduktan sonra hayatını yeniden kurmaya çalışmasını ve geçmişte yaptıklarını sorgulamasını anlatıyor. Teoman Kumbaracıbaşı’nın başrolünde olduğu ve konusuyla da anlatımıyla da seyirciyi sarsacak film, geçtiğimiz hafta sona eren Malatya Uluslararası Film Festivali’nin uluslararası yarışmasından da NETPAC Ödülü ile ayrılmıştı.

En İyi Yönetmen ödüllerinin galibi

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği, başrollerini Aytaç Uşun ve Mehmet Özgür’ün paylaştığı “Sarı Sıcak” ise, kendilerine ait tarlalarında geleneksel yöntemlerde direnip hayata tutunmaya çalışan göçmen bir ailenin, farklı bir gelecek hayalini kuran ve kaderini kendi ellerine almaya çalışan oğulları İbrahim’in etkileyici hikâyesini konu alıyor. Uluslararası prömiyerini yaptığı Moskova Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan, 36. İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasında En İyi Film dahil olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun), En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic) ve En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) dallarında ödülleri toplayan, en son Hollanda’da Rude Tulp Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, Malatya Uluslararası Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mehmet Özgür) ödülleriyle dönen film, 1 Aralık’ta gösterime girecek.

 

Festivalin ulusal ve uluslararası yarışmasının ödülleri ise 26 Kasım Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Salonu’nda düzenlenecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.

 

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılıyor. Festivalin biletleri ise mobilet.com’da ve festival sineması gişelerinde satışta…

 

Mavi Sessizlik

20 Kasım 2017, Pazartesi / 19:00 / Atlas Sineması

 

Sarı Sıcak

20 Kasım 2017, Pazartesi / 21:30 / Atlas Sineması

 

  1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali – Kapanış ve Ödül Töreni

26 Kasım 2017, Pazar / 19:30 / Cemal Reşit Rey Salonu

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up