“Mavi Dalga” Festival Yolculuğuna Devam Ediyor

Türkiye

Mavi Dalga

Uluslararası prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın, ilk uzun metraj filmi Mavi Dalga, festival yolculuğuna farklı kıtalardaki önemli festivallerle devam ediyor.

Mavi Dalga ilk olarak 10-20 Nisan tarihleri arasında Uruguay’da düzenlenecek olan 32. Montevideo Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek. Hemen arkasından ABD’deki en eski ve köklü festivallerden biri olan 57. San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde, ABD prömiyerini yaparak, 24 Nisan- 8 Mayıs tarihleri arasında “Yeni Yönetmenler” dalında ödül için yarışacak. Ayrıca aynı tarihlerde Güney Kore’de düzenlenen bağımsız sinemanın dünyadaki en prestijli festivallerinden biri olan 15. Jeonju Film Festivali’nde “Uluslararası Yarışma” bölümünde yer alacak.

Film Hakkında Geniş Bilgi için Tıklayın!

7 Mart 2014’te Başka Sinema kapsamında vizyona giren Mavi Dalga, geçtiğimiz Şubat ayında 64. Berlin Film Festivali’nin Generation bölümünde uluslararası prömiyerini yaptı ve hemen sonra !f İstanbul’un Keş!f bölümünde gösterildi. Son olarak da İsveç’te gerçekleştirilen BUFF Film Festivali programında yer aldı.

Türkiye prömiyerini geçtiğimiz sene 50. yılını kutlayan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştiren Mavi Dalga festivalden En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödülleriyle dönmüştü.

Üniversiteyi büyük bir şehirde okumak isteyen Deniz ve arkadaşlarının yaşadıkları şehirle ilişkilerinin ve gelecek endişelerinin üzerine kurulan hikâyelerinin anlatıldığı Mavi Dalga’nın çekimleri 2012 yılı sonbaharında Balıkesir’de gerçekleştirildi.

Genç oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmin başrollerinde Ayris Alptekin,  Barış Hacıhan, Nazlı Bulum, Albina Özden, Begüm Akkaya ve Sude Aslantaş yer alırken onlara deneyimli oyuncular Onur Saylak, Derya Durmaz ve Cüneyt Yalaz eşlik ediyor.

Avrupa Ortak Yapım Fonu Eurimages’dan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan Türkiye-Hollanda-Almanya-Yunanistan ortak yapımı Mavi Dalga’nın görüntü yönetmenliğini Daniël Bouquet yaparken, filmin ses teknisyenliğini Jeffrey Grieshober üstleniyor. Ezgi Baltaş’ın castını, Çiçek Kahraman’ın ise kurgusunu yaptığı filmin özgün müzikleri de kim ki o grubuna ait.

Mavi Dalga Film Afişi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up