Masumiyetin Yok Oluşunu Konu Alan 10 Film

Liste

Deneyim dediğimiz şey, yitirdiğimiz masumiyetimizdir. (Shakespeare)

Masumiyetin yok oluşuna seyirciyi şahit kılan 10 filmi sizler için derledik. Yerinize yerleştiyseniz başlıyoruz. İyi seyirler.

Pretty Baby (1978) IMDb 6,6

1917 yılında New Orleans’da geçen filmde, 12 yaşındaki Violet ve annesi Hattie’nin hikayesine tanık oluyoruz. Violet, annesiyle birlikte annesinin çalıştığı genelevde büyümekte olan bir genç kızdır. Annesi kendisine gelen bir evlilik teklifini kabul edip St. Louis’e taşındığında Violet’in hayatı tamamıyla değişecektir. Artık tek başına kalan Violet da genelevde çalışmaya başlayacak ve Ernest J. Bellocq adlı bir fotoğrafçıyla tanışıp onun evine tanışacaktır. Hayatının bu çukurdan kurtulması içinse annesinin gerçekleri görmesi gerekecektir.

Ms .45 (1981) IMDb 6,8  

Tek başına yaşayan, yaşamı evi ile işi arasında geçen içe dönük ve dilsiz Thana, yaşadığı şehrin ne kadar tehlikeli olduğunu, aynı gün içinde iki kez tecavüze uğrayarak öğrenir. Genç kadın berbat günü yaşadıktan sonra hayatı bir daha eskisi gibi olmaz. Önce iş çevresine yabancılaşmaya başlar. Gördüğü bütün erkeklere tiksintiyle bakar. Ve bir gün kendisini rahatsız eden bütün erkekleri öldürmeye karar verir.

Mondo (1995) IMDb 7,3

Tertemiz bir sokak çocuğunu ve bu çocuğun çevresindeki insanların ruhlarına nasıl dokunabildiğini anlatan bir film.

Mouchette (1967) IMDb 7,8  

Mouchette, Fransa’nın kırsal kesiminde yaşayan ve okuldaki arkadaşları tarafından dışlanan 14 yaşında bir kız çocuğudur. Yatalak annesinin öleceği korkusuyla hayatını devam ettirmeye çalışan küçük kız alkolik babasından sürekli dayak yemektedir. Mouchette, bir gün, bir bekçiyi öldürdüğünü sanan yarım akıllı bir suçluyla karşılaşır.

Yasak Oyunlar (1952) Jeux interdits IMDb 8,0  

Dünyanın en yıkıcı ve kanlı savaşlarından biri olan II. Dünya Savaşı’nın izleri henüz belleklerde taptazeyken çekilmiş bir film Yasak Oyunlar. 1951 yapımı film, başarı ile savaşın dehşetini ve anlamsızlığını beyazperde’ye yansıtıyor. 1940 yılında mültecilerin Nazilerden kaçışını izliyoruz. Faşist SS çeteleri kadın çoluk çocuk demeden nefret saçmaktadır. Beş yaşındaki yetim bir kız ve onu yanlarına alan bir köylü ailesinin küçük oğlu, kilise mezarlığından çaldıkları haçlarla, hayvanlar için bir mezarlık yapmaktadırlar. Clément’ın doğrudan ve basit yaklaşımı ve kayıp çocuklar kampında keşfedilmiş genç Poujouly’den ve daha sonra yetişkin olarak sinemaya tekrar dönen Fossey’den elde ettiği mükemmel bir doğallıktaki oyunculuk, savaşın çocuklar üzerindeki etkisi hakkında etkili bir belge ortaya çıkarmıştır… Siyah-beyaz bu yapımı klasik sinemadan hoşlanan film tutkunlarının gözardı etmemesi gerekir.

Pixote: A Lei do Mais Fraco (1981) IMDb 8,0

Burası Latin Amerika’nın endüstri merkezlerinden biri ve Brezilya’nın brüt millî hasılasının yaklaşık %60-70’inin üretildiği São Paulo’nun bir bölgesi. Brezilya’da yaklaşık 120 milyon kişi yaşıyor ve bunların da hemen hemen yarısı 21 yaşının altında ve onların da yaklaşık 28 milyonu Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen standartların altında yaşam süren çocuklardan oluşuyor. Yaklaşık 3 milyon çocuğun herhangi bir evi ve bir ailesi yok. Bir çocuğun durumu cezaî sorumluluğunun başladığı on sekiz yaşından sonra daha da kötüleşiyor ve ve henüz cezaî sorumluluğu olmayan on sekiz yaşın altındaki çocukların da yetişkinler tarafından, ceza almayacakları suçları işlemeleri için sömürülmelerine yol açıyor. Alacakları en büyük ceza, birkaç ay boyunca kalacakları ve yer sıkıntısı ile salıverilecekleri bir kuruma gönderilmeleri oluyor. Bu bölge ailelerin ve çevredeki fabrikalarda çalışan işçilerin yaşadığı bir yer. Burada aileler işe gittiklerinde çocuklarını evde bırakırlar ve onlara ya yaşı büyük olan başka bir çocuk ya da bu iş için para verdikleri komşuları bakar. “Pixote” filminin baş karakteri olan Fernando annesi ve dokuz çocukla birlikte bu evde yaşıyor örneğin. Bu film çok kısıtlı imkânlarla yaşayan çocuklar tarafından canlandırılmıştır ve onların eseridir.

Malena (2000) IMDb 7,5  

Dünya, ülkelerin arasındaki politik çıkmazlar sebebiyle büyük bir savaşın gölgesindedir. Bu dünyada gençliğine ulaşmaya çabalayan bir çocuk ise kasabalarına gelen, güzeller güzeli bir genç kadın olan Malena’nın etkisiyle kendi erkek kimliğini bulmak üzeredir. Malena, tüm güzelliğiyle faşist bir İtalyan kasabasını derinden etkilemektedir. Bütün kasabayı birbirine düşürecek olan genç ve dul kadın, bu kasabanın hem başlangıcı hem de sonu olmak üzeredir.

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (2003) Bom Yeoareum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom IMDb 8,0

Mevsimler ve doğanın o kusursuz çağrısı, yarattığı teslimiyet arzusu belki de başka hiçbir şeyde benzeri olmayan. Yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. Yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı. Yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Gerçek bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan bir film.

Arabesk (1988) IMDb 8,1  

Köy ağasının kızı Müjde’ye deliler gibi aşık olan Şener, aşkına karşılık bulsa da aralarında bir engel vardır: Müjde’nin babası, bu evliliğe karşıdır! Bir yanlış anlaşılma sonucunda aşkından vazgeçen Müjde başka biriyle evlenmek zorunda kalıyor. Bu yüzden İstanbul’a göçen Şener’i ise ilginç bir talih bekliyor!

Cinnet (1980) The Shining IMDb 8,4

Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up