Masalların Masalı

Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Yıllar yıllar öncesinden kopup geldiler, Kırmızı Başlıklı Kız, sihirli fasülyeleri ile Jack, tek ayakkabısı ile Cinderella ve sırma saçlarıyla Rapunzel…

Walt Disney, fantastik dünyanın köşe başlarını tutmuş, kucağında milyon çocuğu büyütmüş masal kahramanlarını bir araya getirip şampiyonlar ligini oluşturmuş. Bu masalların masalının adını da Sihirli Orman – Into The Woods koymuş. Üstelik bu süper takımda Meryl Streep, Johnny Depp, Emily Blunt, Chris Pine gibi birinci sınıf oyuncular forma giyiyor.

Sihirli Orman, parlak bir fikirden yol almış bir Grimm Kardeşler otobüsü. Rotası rüyadan bir başka rüyaya. Çocukları olmayan bir fırıncı çiftinin üstlerindeki laneti kaldırmak için girdikleri sihirli ormanda yaşadıkları maceraları anlatıyor. Çiftin laneti kaldırması için süt beyaz bir inek, bir altın ayakkabı, bir kırmızı başlık ve bir tutam altın sarısı saç gerek. Bu materyalların sahipleri de belli tabii ki.

into-the-woods

Hikaye müzikal bir anlatıma sahip. Her karakter çoğunlukla meramını şarkılarla anlatıyor. En acımasızından en korkağına tüm karakterler değme şarkıcılara taş çıkartıyor.

Hedef kitle elbette çocuklar ama, kadroda güzel isimler, beyazperdede de bizi büyüten masallardan bir seçki olunca ister istemez insan filme ilgi duyuyor. Hikaye maceradan maceraya sürüklüyor bizi. İlk yarıda fırıncı çiftin laneti kaldırmak için çabaları bizi kendine çekiyor. Film tam bitti derken, gökyüzünden ölen kocasının intikamını almak isteyen bir dev anası filmin seyrini değiştiriyor.

Senaryo, James Lapine, Stephen Sondheim’e ait. Yönetmen ise Nine, Chicago gibi müzikallerden tanıdığımız Rob Marshall.  Filmdeki rolüyle Meryl Streep en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oskar adayı, performansı takdire şayan. Ama diğer adayların bulunduğu merdiven daha ciddi bir basamakta.  Filmde beni en çok şaşırtan Chris Pine’nin sesi oldu. Albüm çıkarsa iş yapar.

2 saat boyunca sizi sıkmadan perdeye bağlayan Sihirli Orman, sinirli dev anası ile biraz vitesi düşürse de her yaştan izleyicinin keyifle izleyeceği bir müzikal. Hatta ‘müzikal sevmem’ diyenlerin önyargılarını bile yıkabilir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up