Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Mardin-Erbil sinema hattı

Yayınlandı

tarihinde

İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’yi ağırlayacak olan Uluslararası SineMardin Film Festivali, yarın altıncı kez Mardin’i şenlendirecek. Geçtiğimiz yıl Suriye’nin Halep şehrine konuk olan festival, bu yıl da eşzamanlı olarak Kuzey Irak’ın Erbil kentinde ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. 24-30 Haziran arasında düzenlenecek festival kapsamında kısa film ve atölye çalışmaları da yapılacak.

ŞEYHMUS EDİS MARDİN

-Mardin’de sinema günleri yarın başlıyor. 24-30 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan SineMardin, bu yıl 6. defa düzenleniyor. Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi’nin de desteklediği SineMardin Derneği ve Mardin Film Ofisi Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek festival, ödüllü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’yi ağırlıyor. Özel bir programla dört film kapsamında gösterilecek olan Ghobadi, iki yıl önce Cannes’ın Belli Bir Bakış bölümünde jüri özel ödülü alan ‘Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok’ filminin sunumunu da yapacak. Festival dışa yönelik ‘açılımlarına’ bu yıl da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Suriye’nin Halep şehrinde gösterimler ve etkinlikler düzenleyen SineMardin, bu kez de Mardin’le eşzamanlı olarak Kuzey Irak’ın Erbil kentinde ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Mardin Film Ofisi Derneği Başkanı Helün Fırat, bu yıl da festival kapsamında film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacağını belirterek, genç sinema sanatçıları, yönetmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek faaliyetlerin bütününün halka açık olacağı müjdesini verdi. SineMardin, ‘Gezici Çocuk Filmleri’ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmleri Mardinli sinemaseverlere ulaşacak. SineMardin sinema salonunun yanı sıra Gençlik Evi, Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Kızıltepe’deki CineOnur Sineması bu yıl festivalin gösterim ve etkinliklerine ‘ev sahipliği’ yapacak mekânlar.

HEDEFTE ‘OTORİTE’ VAR!

Daha önce açıklandığı üzere Sine- Mardin’in bu yılki teması ‘otorite’. Film seçkisinde de buna dikkat edilmiş. Festivalin bu yılki ‘ilklerinden’ biri de programına başka bir film festivalini davet ediyor olması. 2. El Film Festivali, kısa film arşivini SineMardin’e açarak kurumsal iş birlikteliğini önümüzdeki yıllarda daha ileriye götürecek bir süreci başlatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından daha önce sinema platosu ilan edilen yerler arasında bulunan ve Başbakan Erdoğan’ın da Mardinwood müjdesini verdiği Mardin’de özel sinema salonları bulunmaması ise sinemaseverleri üzüyor. Mardin Belediyesi’nin bir dönem düğün salonu olarak kullandığı binadan SineMardin Derneği 100 kişilik sinema salonuna olarak yararlanıyor. Altıncı yılına ulaşan festival, belki şehre bir gün özel bir sinema salonu da kazandırabilir.

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu da SineMardin’in desteğiyle Mardin’i film platosu haline getirmek için bütün yerli ve yabancı yapımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Kurumsal olarak yapılan bu çağrılara Mardin Valisi Turhan Ayvaz’dan da destek geldi. “Mardin’i geleceğe hazırlıyoruz.” diyen Ayvaz, turizm ve sanayi alanında yaşanan gelişmelerden sonra şimdi de sinema ve dizi sektöründe de çalışmaların hızla ilerlediğini, SineMardin’in de bunun öncülüğünü yaptığını dile getirdi.

Mardin’de Dünyanın filmi gösterimde

Gölgeler ve Suretler, Kavşak, Saç, Oğul gibi yerli filmlerin yanı sıra SineMardin’de dünya sinemasından seçkin örnekler gösterilecek. Bu yıl Altın Ayı’yı alan İran filmi ‘Bir Ayrılık’, Venedik’ten özel ödül alan ‘Ölümüne Kaçış’, Yabancı Film Oscar’ı alan ‘Daha İyi Bir Dünyada’, Javier Bardem’li ‘Biutiful’, Güney Koreli yönetmen Kim Jee-woon’un son filmi ‘Şeytanı Gördüm’ bunlardan birkaçı…

[Kaynak: Zaman]


Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler