Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Mardin-Erbil sinema hattı

Yayınlandı

tarihinde

İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’yi ağırlayacak olan Uluslararası SineMardin Film Festivali, yarın altıncı kez Mardin’i şenlendirecek. Geçtiğimiz yıl Suriye’nin Halep şehrine konuk olan festival, bu yıl da eşzamanlı olarak Kuzey Irak’ın Erbil kentinde ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. 24-30 Haziran arasında düzenlenecek festival kapsamında kısa film ve atölye çalışmaları da yapılacak.

ŞEYHMUS EDİS MARDİN

-Mardin’de sinema günleri yarın başlıyor. 24-30 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan SineMardin, bu yıl 6. defa düzenleniyor. Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi’nin de desteklediği SineMardin Derneği ve Mardin Film Ofisi Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek festival, ödüllü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’yi ağırlıyor. Özel bir programla dört film kapsamında gösterilecek olan Ghobadi, iki yıl önce Cannes’ın Belli Bir Bakış bölümünde jüri özel ödülü alan ‘Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok’ filminin sunumunu da yapacak. Festival dışa yönelik ‘açılımlarına’ bu yıl da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Suriye’nin Halep şehrinde gösterimler ve etkinlikler düzenleyen SineMardin, bu kez de Mardin’le eşzamanlı olarak Kuzey Irak’ın Erbil kentinde ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Mardin Film Ofisi Derneği Başkanı Helün Fırat, bu yıl da festival kapsamında film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacağını belirterek, genç sinema sanatçıları, yönetmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek faaliyetlerin bütününün halka açık olacağı müjdesini verdi. SineMardin, ‘Gezici Çocuk Filmleri’ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmleri Mardinli sinemaseverlere ulaşacak. SineMardin sinema salonunun yanı sıra Gençlik Evi, Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Kızıltepe’deki CineOnur Sineması bu yıl festivalin gösterim ve etkinliklerine ‘ev sahipliği’ yapacak mekânlar.

HEDEFTE ‘OTORİTE’ VAR!

Daha önce açıklandığı üzere Sine- Mardin’in bu yılki teması ‘otorite’. Film seçkisinde de buna dikkat edilmiş. Festivalin bu yılki ‘ilklerinden’ biri de programına başka bir film festivalini davet ediyor olması. 2. El Film Festivali, kısa film arşivini SineMardin’e açarak kurumsal iş birlikteliğini önümüzdeki yıllarda daha ileriye götürecek bir süreci başlatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından daha önce sinema platosu ilan edilen yerler arasında bulunan ve Başbakan Erdoğan’ın da Mardinwood müjdesini verdiği Mardin’de özel sinema salonları bulunmaması ise sinemaseverleri üzüyor. Mardin Belediyesi’nin bir dönem düğün salonu olarak kullandığı binadan SineMardin Derneği 100 kişilik sinema salonuna olarak yararlanıyor. Altıncı yılına ulaşan festival, belki şehre bir gün özel bir sinema salonu da kazandırabilir.

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu da SineMardin’in desteğiyle Mardin’i film platosu haline getirmek için bütün yerli ve yabancı yapımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Kurumsal olarak yapılan bu çağrılara Mardin Valisi Turhan Ayvaz’dan da destek geldi. “Mardin’i geleceğe hazırlıyoruz.” diyen Ayvaz, turizm ve sanayi alanında yaşanan gelişmelerden sonra şimdi de sinema ve dizi sektöründe de çalışmaların hızla ilerlediğini, SineMardin’in de bunun öncülüğünü yaptığını dile getirdi.

Mardin’de Dünyanın filmi gösterimde

Gölgeler ve Suretler, Kavşak, Saç, Oğul gibi yerli filmlerin yanı sıra SineMardin’de dünya sinemasından seçkin örnekler gösterilecek. Bu yıl Altın Ayı’yı alan İran filmi ‘Bir Ayrılık’, Venedik’ten özel ödül alan ‘Ölümüne Kaçış’, Yabancı Film Oscar’ı alan ‘Daha İyi Bir Dünyada’, Javier Bardem’li ‘Biutiful’, Güney Koreli yönetmen Kim Jee-woon’un son filmi ‘Şeytanı Gördüm’ bunlardan birkaçı…

[Kaynak: Zaman]


Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler