Mardin-Erbil sinema hattı

Festivaller

İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’yi ağırlayacak olan Uluslararası SineMardin Film Festivali, yarın altıncı kez Mardin’i şenlendirecek. Geçtiğimiz yıl Suriye’nin Halep şehrine konuk olan festival, bu yıl da eşzamanlı olarak Kuzey Irak’ın Erbil kentinde ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. 24-30 Haziran arasında düzenlenecek festival kapsamında kısa film ve atölye çalışmaları da yapılacak.

ŞEYHMUS EDİS MARDİN

-Mardin’de sinema günleri yarın başlıyor. 24-30 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan SineMardin, bu yıl 6. defa düzenleniyor. Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi’nin de desteklediği SineMardin Derneği ve Mardin Film Ofisi Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek festival, ödüllü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’yi ağırlıyor. Özel bir programla dört film kapsamında gösterilecek olan Ghobadi, iki yıl önce Cannes’ın Belli Bir Bakış bölümünde jüri özel ödülü alan ‘Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok’ filminin sunumunu da yapacak. Festival dışa yönelik ‘açılımlarına’ bu yıl da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Suriye’nin Halep şehrinde gösterimler ve etkinlikler düzenleyen SineMardin, bu kez de Mardin’le eşzamanlı olarak Kuzey Irak’ın Erbil kentinde ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Mardin Film Ofisi Derneği Başkanı Helün Fırat, bu yıl da festival kapsamında film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacağını belirterek, genç sinema sanatçıları, yönetmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek faaliyetlerin bütününün halka açık olacağı müjdesini verdi. SineMardin, ‘Gezici Çocuk Filmleri’ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmleri Mardinli sinemaseverlere ulaşacak. SineMardin sinema salonunun yanı sıra Gençlik Evi, Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Kızıltepe’deki CineOnur Sineması bu yıl festivalin gösterim ve etkinliklerine ‘ev sahipliği’ yapacak mekânlar.

HEDEFTE ‘OTORİTE’ VAR!

Daha önce açıklandığı üzere Sine- Mardin’in bu yılki teması ‘otorite’. Film seçkisinde de buna dikkat edilmiş. Festivalin bu yılki ‘ilklerinden’ biri de programına başka bir film festivalini davet ediyor olması. 2. El Film Festivali, kısa film arşivini SineMardin’e açarak kurumsal iş birlikteliğini önümüzdeki yıllarda daha ileriye götürecek bir süreci başlatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından daha önce sinema platosu ilan edilen yerler arasında bulunan ve Başbakan Erdoğan’ın da Mardinwood müjdesini verdiği Mardin’de özel sinema salonları bulunmaması ise sinemaseverleri üzüyor. Mardin Belediyesi’nin bir dönem düğün salonu olarak kullandığı binadan SineMardin Derneği 100 kişilik sinema salonuna olarak yararlanıyor. Altıncı yılına ulaşan festival, belki şehre bir gün özel bir sinema salonu da kazandırabilir.

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu da SineMardin’in desteğiyle Mardin’i film platosu haline getirmek için bütün yerli ve yabancı yapımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Kurumsal olarak yapılan bu çağrılara Mardin Valisi Turhan Ayvaz’dan da destek geldi. “Mardin’i geleceğe hazırlıyoruz.” diyen Ayvaz, turizm ve sanayi alanında yaşanan gelişmelerden sonra şimdi de sinema ve dizi sektöründe de çalışmaların hızla ilerlediğini, SineMardin’in de bunun öncülüğünü yaptığını dile getirdi.

Mardin’de Dünyanın filmi gösterimde

Gölgeler ve Suretler, Kavşak, Saç, Oğul gibi yerli filmlerin yanı sıra SineMardin’de dünya sinemasından seçkin örnekler gösterilecek. Bu yıl Altın Ayı’yı alan İran filmi ‘Bir Ayrılık’, Venedik’ten özel ödül alan ‘Ölümüne Kaçış’, Yabancı Film Oscar’ı alan ‘Daha İyi Bir Dünyada’, Javier Bardem’li ‘Biutiful’, Güney Koreli yönetmen Kim Jee-woon’un son filmi ‘Şeytanı Gördüm’ bunlardan birkaçı…

[Kaynak: Zaman]


Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up