Bizimle İletişime Geçin

Meraklısına

Marc Cousins’tan Kundura Sinema’ya Özel Women Make Film Sohbeti

Yönetmen Kundura Sinema’ya konuştu.

Yayınlandı

tarihinde

Women Make Film

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da yayınlanan Mark Cousins belgeseli “Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema”nın gösterimi gördüğü ilgi üzerine 30 Nisan’a dek uzatıldı.

Sinema tutkunlarının “The Story of Film An Odyssey / Sinemanın Hikâyesi” belgeseli ile de yakından tanıdığı yönetmen ve sinema yazarı Mark Cousins, filmin Türkiye gösterimine özel Kundura Sinema’ya konuştu ve Altyazı sinema dergisi editörü Aslı Ildır’ın sorularını yanıtladı.

Binlerce film izleyerek 200’e yakın kadın yönetmenin filmlerinden parçaları bir araya getirdiği bu çılgın projenin hikâyesini çevrimiçi sohbette anlatan Cousins, kadın sinemacıları film endüstrisinin kurbanları olarak değil, yaratıcılıkları ve hayâl güçleri ile anlatmayı tercih ettiğini söyledi.

2020 Avrupa Film Ödülleri’nde Yenilikçi Anlatım Ödülü’nün sahibi olan Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema, ortak yapımcısı da olan Tilda Swinton’ın yanı sıra Jane Fonda, Adjoa Andoh, Sharmila Tagore, Kerry Fox, Thandie Newton ve Debra Winger gibi oyuncuların rehberliğinde eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor ve dünyanın dört bir yanından seçilmiş kadın yönetmenlerin filmleri üzerinden “iyi bir film” çekmenin 40 altın kuralını sıralıyor.

Kundura Sinema ve Altyazı Sohbetleri serisinin ilki de olan söyleşiyi Kundura Blog’da, Women Make Film‘i de Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle ücretsiz izleyebilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meraklısına

“Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” Film Seçkisi Kundura Sinema’da

Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz seçkisi Kundura Sinema’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Kundura Sinema’nın kapıları Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz adlı seçkiyle 23 Ekim Cumartesi günü yeniden açılıyor.

Beykoz Kundura’nın özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema’nın kapıları Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz adlı seçkiyle 23 Ekim Cumartesi günü yeniden açılıyor.

Avangart sinemanın öncüsü Maya Deren‘in Teiji Ito’nun müzikleri ve Metropolitan Opera Balesi dansçılarıyla çektiği 1958 yapımı son filmi “The Very Eye of Night”, bağımsız film kolektifi Los Ingrávidos’un Meksika’daki kadın cinayetlerini anlattıkları “Coyolxauhqui”, Fransız görsel sanatçı Pauline Curnier Jardin’in Aziz Sebastian kutlamalarını çarpıcı bir atmosferde kurguladığı “Explosion Ma’ Baby” ve Lisa Jackson’ın likenlerin şaşırtıcı görselliği ve organizmalarından ilhâmla yarattığı “Lichen” adlı filmlerden oluşan seçki, Kundura Sinema’da döngüsel bir gösterim formatında izleyiciyle buluşacak.

Küratörlüğünü Alman sanatçı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in yaptığı seçki; pandemi dünyasında dokunmanın, hareket etmenin ve yakınlaşmanın değerini yeniden hatırlatabilmeyi amaçlıyor ve aynı zamanda, düşünme şeklimizi biçimlendiren ikilikler üzerine sorgulamalar içeriyor.

Duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimi sunan Yeni Başlangıçlar, Umut Ediyoruz seçkisini 7 Kasım’a dek Cumartesi ve Pazar günleri 17:30-19:30 saatleri arasında beykozkundura.com adresinden randevu alarak Kundura Sinema’da ücretsiz izleyebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Çocuk

Zatonya Çizgi Filmi Epsilon Logosuyla Kitaplaşıyor

Zatonya, Epsilon tarafından resimli çocuk kitaplarına dönüştürülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Zatonya

Disney Channel için özel olarak hazırlanan ilk yerli çizgi film Zatonya, şimdi Epsilon tarafından resimli çocuk kitaplarına dönüştürülüyor.

Disney Channel için özel olarak hazırlanan ilk yerli çizgi film Zatonya, yaşadığı zamanın çok ötesinde icatlar bulan, hayal dünyası oldukça geniş, ilginç bir mucit olan Sırrı Usta’nın maceralarını anlatıyor. Yayınlandığı ilk günden itibaren Disney Channel’ın en çok izlenen içerikleri arasında yer alan, Sırrı Usta ve arkadaşlarının absürt maceralarıyla hem eğlendiren hem de öğreten Zatonya çizgi filmi, şimdi Epsilon tarafından resimli çocuk kitaplarına dönüştürülüyor. Birbirinden eğlenceli kitaplarla, Zatonya’nın renkli dünyasına yepyeni bir yolculuk sunan serinin ilk iki kitabı Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı ve Zatonya-Yer Çekimi, 11 Ekim’de raflarda yerini alacak.

Zatonya, sadece çocuklar ve gençler tarafından değil, yetişkinler tarafından da büyük beğeniyle takip ediliyor. Fiyaka Film tarafından yapımı gerçekleştirilen çizgi filmin seslendirme kadrosunda ünlü radyocu ve oyuncu Kadir Çöpdemir ile tiyatro sanatçısı ve oyuncu Ali İhsan Bozdemir gibi isimler yer alıyor. Tarih öncesi bilinmeyen bir zaman diliminde hayatı kolaylaştırmak için yeni buluşlar icat eden Mucit Sırrı Usta ile arkadaşlarının absürt maceralarını konu alan Zatonya, Sırrı Usta’nın fikirsiz Fikri ile çekişmeleri, ailesi ve arkadaşlarıyla yaşadıkları maceralar, Lidyalı Emmi’nin ticari zekasını parlattığı anlar ve çok daha fazlasıyla hem eğlendiriyor hem de öğretiyor.

İlgiyle takip edilen Zatonya çizgi filmi şimdi de Epsilon logosuyla kitap olarak okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Çizgi filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini de üstlenen Mustafa H. Öztürk’ün kaleme aldığı seriden ilk olarak Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı ve Zatonya Yer Çekimi kitapları okurlarla buluşacak.

Serinin ilk kitabı Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı’nda Mucit Sırrı Usta’nın İcatlar Defteri kayıplara karışıyor. Zatonya‘da artık herkes birer şüpheli. Hatta siz bile. Bakalım Sırrı Usta defterini bularak insanlık tarihine ışık tutan icatları kurtarabilecek mi?

Zatonya-Yer Çekimi’nde ise; Fikirsiz Fikri ve Sırrı Usta yine kıyasıya bir icat yarışında. Bir yandan da Zatonya‘da işler iyice rayından çıkıyor. İnsanlar havada süzülme başlıyor. Kimse neden yere ayak basamıyor dersiniz? İşte Sırrı ve Fikri de bu bilmecenin peşine düşüp yeni bir keşif yapmalılar. Cevabı bulabilecekler mi, bakalım.

Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı ve Zatonya-Yer Çekimi kitapları, 11 Ekim 2021 tarihinden itibaren Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde yerini alacak.

Okumaya Devam Et

Meraklısına

“Casus Filmleri” Altyazı’nın Ekim Sayısında

Sinema tarihinin casusları bu sayıda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Altyazı Sinema Dergisi yeni sayısında sinema tarihinin çarpıcı casusluk anlatılarını masaya yatırıyor.

İkonik ajan 007’nin Ölmek için Zaman Yok’la (No Time to Die) sinemalara geri döndüğü Ekim ayında, Altyazı Sinema Dergisi casus filmleri külliyatını gözden geçiriyor. Baştan çıkarıcı Mata Hari anlatılarından tekinsiz Soğuk Savaş gerilimlerine, türü tanımlayan favori Bond maceralarından Görevimiz Tehlike, Bourne gibi popüler serilere ve az bilinen cevherlere, ajanlığın farklı dönemlerde sinemaya yansımış suretleri on dört yazıda ele alınıyor. Altyazı’nın 212. sayısına altyazi.net/dergi adresinden erişilebiliyor.

Yeni Sayıda Neler Var?

Esin Küçüktepepınar “Ajan, Bildiğin Ajan!” başlıklı yazısında türü İngiliz edebiyat klasikleriyle sıkı bağı, bu uyarlamalara ve benzerlerine çöken karamsar beyhudelik hissiyatı ve sömürgeciliğin değişen vitrinleri üzerinden değerlendiriyor. Marlene Dietrich’in unutulmaz 27 Numaralı Casus (Dishonored, 1931) performansını ve ‘erkek bakışından bir kadın casusun portresi’ni Öykü Sofuoğlu ele aldı. Türk İstihbarat Teşkilatının başındaki, “Atatürk’ün silah arkadaşı” Albay Haki’nin maceraları, Ahmet Gürata’nın yazısında. Dosyada Ekrem Buğra Büte, bakışını dosyanın çıkış noktası olan Bond’a çeviriyor ve serinin en iyi filmlerinden Altın Parmak’ı (Goldfinger, 1963) bugünün gözüyle nereye oturtabileceğimizi sorguluyor. Aslı Ildır’ın yazdığı Samurai Spy (1965), aynı dönemi İkinci Dünya Savaşı’nın kaybetmiş tarafından, Japonya’dan ve 17. yüzyıla uyarlayarak yorumlayan ilginç bir klasik. Casusluğu çok spesifik ama belki de en manidar noktasından, tam olarak gözetleyicinin gözetleme eyleminin klostrofobik saplantı dünyası içinden yansıtan Coppola şaheseri Konuşma (The Conversation, 1974) da, dosyanın bir parçası. Filmin “seslerin içinde, sözlerin izinde”ki seyrini Kutlukhan Kutlu inceliyor. Aynı dönemden, ABD’nin ağır politik / bireysel tekinsizlik yıllarından bir diğer klasik, Akbabanın Üç Günü (Three Days of the Condor, 1975) ise Coşkun Liktor’un yorumuyla yer alıyor dosyada. Necati Sönmez’in yazısı bizi temaşa sinemasının büyüsünün tamamen dışına çekiyor ve J’ai vu tuer Ben Barka (2005) dahil dört film üzerinden, Faslı devrimci Ben Barka’nın 1965’teki suikastinin sinemalaştırılma biçimleri üzerine düşünüyor.

Janrın en sevilen serilerinden Görevimiz Tehlike’nin ilk filmini (1996) Burçin S. Yalçın, Bourne külliyatından Medusa Darbesi’ni (The Bourne Supremacy, 2004) Ali Ercivan ele aldı. Yine görece yakın dönemden bir başka favori casus filmi, Daniel Craig’li Bond’ların en popüleri Casino Royale (2006), Yeşim Burul’un yazısında. Ajan hikâyelerinin başlıca temalarından ‘baştan çıkarma’nın tehlikeli sularında gezinen Dikkat, Şehvet’i (Se Jie, 2007) Eren Odabaşı, Coenlerin ajanlığı kepaze eden Aramızda Casus Var’ını (Burn After Reading, 2008) ve tüm bunların 2008 kriziyle ne ilgisi olduğunu Umut Mert Gürses anlatıyor. Kasvetli, puslu, hayal kırıklığına ve endişeye batmış bir casusluğun halet-i ruhiyesini mükemmel biçimde sinemalaştıran Köstebek’i (Tinker, Tailor, Soldier, Spy, 2011) ise Berke Göl inceliyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler