Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol

Vizyondakiler

Mandela Özgürlüğe Giden Yol

Yönetmen: Justin Chadwick

Oyuncular: Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoroge, Riaad Moosa

Tür: Biyografik, Dram

Yapım Yılı: 2013 (139 dk)

Vizyon Tarihi: 4 Nisan 2014

Senaryo: William Nicholson

Yapım Şirketi: Pathé

Yapımcı: Anant Singh

Yapım Ülkesi: Güney Afrika, İngiltere

Dil: Afrikaanca, İngilizce

Orjinal Adı: Mandela: Long Walk to Freedom

Dağıtıcı Firma: Pinema

Filmin Konusu

Bir çocuk, Transkei’deki tepelerde babasının koyunlarını güdüyor. Bir delikanlı, sünnet olurken haykırıyor: “Erkek oldum!” Genç bir avukat, Johannesburg’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında kendine şık takım elbiseler ve hızlı arabalar alıyor. Halkının haklarını savunurken, Apartheid yönetiminin kanlı baskılarının etkisiyle silahlı devrimciye dönüşüyor. Aranan bir kaçak, hüküm giyiyor ve sonsuza dek unutulmak üzere Robben Adası’nda hapse atılıyor.

Uzun mahkumiyet yıllarında, bağışlamayı ve düşmanlarının güvenini kazanmayı öğreniyor. Çocuklarını ve torunlarını hiç tanımayan bir baba ve dede hapisten çıkıyor ve halkına önderlik ediyor. Güney Afrika tepelerinde yalın ayak koşan çocuk, özgür Güney Afrika’nın ilk başkanı oluyor.

Tarihte hiç kimse, Nelson Mandela’nın yaptığını başaramadı. Kendisi savaşçı kimliğinden sıyrılıp barışı sağlayan bir arabulucuya dönüşürken, ülkesinde de dönüşümü sağladı ve tüm dünyaya örnek oldu. Ama ödediği bedel ağır oldu. İki yıllık kısa ilişkisinin ardından hayatının aşkı Winnie’den ayrılır. Winnie’nin cesaretini kırmak için elinden geleni yapan Apartheid yönetiminden onu koruma konusunda çaresiz kaldı. Hapisteki Mandela bağışlamayı öğrenirken, Winnie nefret etmeyi öğreniyordu.

Mandela barış içindeki Güney Afrika’yı yönetmek üzere serbest kaldığında, Winnie savaş borazanları çalıyordu. Mandela hapisten çıktığında dünyanın gözünde kahraman olduğunu anladı ama yalnız geçen onca yıl boyunca yanından resmini ayırmadığı tek kadını kaybetmişti.

Yaşlı bir adam, memleketi Transkei’nin göz alıcı kırlarında yalnız yürüyor. İnsanı hayrete düşüren hayatına iki temel hayal ilham vermişti: halkının özgürlüğü ve bir kadına duyduğu sevgi. Ne var ki, ikisine birden sahip olamayacaktı…

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol Film Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up