Malatya’dan ‘Zenne’nin İddialarına Açıklama!

Festivaller Manşet

Zenne filminin yönetmenleri M. Caner Alper ve Mehmet Binay’ın, “bürokratik engeller öne sürülerek filmlerinin gösterim dışı bırakılmak istendiği” şeklinde yaptıkları basın açıklaması üzerine 2. Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından kamuoyuna yeni bir açıklama yapıldı.

Açıklama;

2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Değerli Konukları,

Bir süredir medyada yer alan ve 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bazı filmlere sansür uyguladığını iddia eden açıklamalara ilişkin sizleri bilgilendirmek gereği duyuyoruz.

Festivalimizin ulusal yarışmasıyla ilgili medyada yer alan tartışmaları üzülerek ve şaşkınlıkla izlemekteyiz. 25 Ağustos 2011 tarihinden önce festivalin web sitesine koyduğumuz ve bu tarihte sosyal medyada yayınladığımız yarışma yönetmeliğinin 2. maddesi uyarınca istediğimiz belgeler arasında yer alan “Eser İşletme Belgesi” yarışmaya başvurunun yerine getirilmesi gereken şartlarından biridir.  Eser İşletme Belgesi, filmin yasal sahibini belirleyen, filmin yasal haklarının kimin tarafından temsil edildiğini gösteren kimlik belgesidir.

Yönetmeliğimiz uyarınca gerekli tüm şartlar, yarışmaya başvuran 8 filmden 6 filmin yapımcıları tarafından yerine getirilmiştir.

Yarışmaya başvurmadan önce yönetmelikle ilgili herhangi bir itirazda bulunmayan, gereklilikleri yerine getireceklerine dair söz aldığımız “Zenne” ve “Unutma Beni İstanbul” filmlerinin yapımcı ve yönetmenlerine festivalin açılış gününe dek belgelerini getirmeleri gerektiği tekrar hatırlatılmıştır. Telefonla ve e-postayla yapılan görüşmelerde filmin yapımcı ve yönetmenleri söz konusu eksiklerini tamamlamak üzere olduklarını ve yetiştirmeye çalıştıklarını iletmişlerdir. İlgili filmler gerek festival izlencesi, gerek katalogda bu beyanları esas alınarak yer almış, Festivalin web sitesinde görüleceği üzere programda da halen yer almaktadırlar.

İlgili film sahipleri, Festivale kısa bir zaman kala kendilerine ayrıcalık tanınmasını isteyerek, gerekli belgeleri tamamlamadan yarışmaya dahil olma taleplerinde ısrarcı olmaktadırlar. Bu talepleri ortadayken medyada yer alan basın bülteni ve beyanlarında durumu saptırarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiş olmalarından doğan bu sorunu, festivali sansürcü olmaya kadar götüren bir dizi suçlamayla festivale mal etmekte ve çözümü bizden beklemektedirler.

Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması Yönetmeliği hem festivalin hem de yarışmacıların uymayı taahhüt ettiği bir anlaşmadır. Yarışmanın nasıl ve hangi koşullarda yapılacağına ilişkin karşılıklı bir sözleşme anlamı taşıyan yönetmeliğin, tarafımızca ihlâli söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır.

Yönetmeliğe aykırı bir durumun Festival yönetimince uygulanmasının yarışmaya tüm belgelerini zamanında hazırlayarak ulaştıran diğer filmlerin yapımcı ve yönetmenlerine karşı da bir haksızlık olacağı ortadadır.

Festival olarak yarışmaya başvuran tüm filmlerin yerine getirdiği bu şartı, kendilerine de bir kez daha ilettiğimiz 18 Kasım 2011 tarihinde saat 17.00’ye kadar yerine getirmelerini bekliyoruz.

İlgili filmlerin, 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışmalarının önündeki tek engel yönetmelik şartlarını yerine getirmemeleri olacaktır.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

sinefesto.com/ Barış Karabulut

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up