Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Malatya’dan ‘Zenne’nin İddialarına Açıklama!

Yayınlandı

tarihinde

Zenne filminin yönetmenleri M. Caner Alper ve Mehmet Binay’ın, “bürokratik engeller öne sürülerek filmlerinin gösterim dışı bırakılmak istendiği” şeklinde yaptıkları basın açıklaması üzerine 2. Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından kamuoyuna yeni bir açıklama yapıldı.

Açıklama;

2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Değerli Konukları,

Bir süredir medyada yer alan ve 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bazı filmlere sansür uyguladığını iddia eden açıklamalara ilişkin sizleri bilgilendirmek gereği duyuyoruz.

Festivalimizin ulusal yarışmasıyla ilgili medyada yer alan tartışmaları üzülerek ve şaşkınlıkla izlemekteyiz. 25 Ağustos 2011 tarihinden önce festivalin web sitesine koyduğumuz ve bu tarihte sosyal medyada yayınladığımız yarışma yönetmeliğinin 2. maddesi uyarınca istediğimiz belgeler arasında yer alan “Eser İşletme Belgesi” yarışmaya başvurunun yerine getirilmesi gereken şartlarından biridir.  Eser İşletme Belgesi, filmin yasal sahibini belirleyen, filmin yasal haklarının kimin tarafından temsil edildiğini gösteren kimlik belgesidir.

Yönetmeliğimiz uyarınca gerekli tüm şartlar, yarışmaya başvuran 8 filmden 6 filmin yapımcıları tarafından yerine getirilmiştir.

Yarışmaya başvurmadan önce yönetmelikle ilgili herhangi bir itirazda bulunmayan, gereklilikleri yerine getireceklerine dair söz aldığımız “Zenne” ve “Unutma Beni İstanbul” filmlerinin yapımcı ve yönetmenlerine festivalin açılış gününe dek belgelerini getirmeleri gerektiği tekrar hatırlatılmıştır. Telefonla ve e-postayla yapılan görüşmelerde filmin yapımcı ve yönetmenleri söz konusu eksiklerini tamamlamak üzere olduklarını ve yetiştirmeye çalıştıklarını iletmişlerdir. İlgili filmler gerek festival izlencesi, gerek katalogda bu beyanları esas alınarak yer almış, Festivalin web sitesinde görüleceği üzere programda da halen yer almaktadırlar.

İlgili film sahipleri, Festivale kısa bir zaman kala kendilerine ayrıcalık tanınmasını isteyerek, gerekli belgeleri tamamlamadan yarışmaya dahil olma taleplerinde ısrarcı olmaktadırlar. Bu talepleri ortadayken medyada yer alan basın bülteni ve beyanlarında durumu saptırarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiş olmalarından doğan bu sorunu, festivali sansürcü olmaya kadar götüren bir dizi suçlamayla festivale mal etmekte ve çözümü bizden beklemektedirler.

Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması Yönetmeliği hem festivalin hem de yarışmacıların uymayı taahhüt ettiği bir anlaşmadır. Yarışmanın nasıl ve hangi koşullarda yapılacağına ilişkin karşılıklı bir sözleşme anlamı taşıyan yönetmeliğin, tarafımızca ihlâli söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır.

Yönetmeliğe aykırı bir durumun Festival yönetimince uygulanmasının yarışmaya tüm belgelerini zamanında hazırlayarak ulaştıran diğer filmlerin yapımcı ve yönetmenlerine karşı da bir haksızlık olacağı ortadadır.

Festival olarak yarışmaya başvuran tüm filmlerin yerine getirdiği bu şartı, kendilerine de bir kez daha ilettiğimiz 18 Kasım 2011 tarihinde saat 17.00’ye kadar yerine getirmelerini bekliyoruz.

İlgili filmlerin, 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışmalarının önündeki tek engel yönetmelik şartlarını yerine getirmemeleri olacaktır.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

sinefesto.com/ Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler