Malatya’dan Yücel Çakmaklı’ya Vefa

Festivaller Manşet

Anadolu’daki festivallere yeni bir soluk getiren Malatya Film Festivali üçüncü yılında uluslararası ayağını geliştirmeye hazırlanıyor.

Malatya Valisi Ulvi Saran, kentte bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek festivale Bosna-Hersek, Güney Kore, Çin ve İran’dan filmlerin katılımını beklediklerini söyledi. 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival hakkında bilgi veren Ulvi Saran, Türkiye’de kültür ve sanat etkinliklerini sadece belli yerlere mahsus çalışmalar olmaktan çıkarıp Malatya bölgesinde de yerleştirmeye çalıştıklarını ifade etti. İki yıllık çalışmalarının yurtiçi ve yurtdışında konuşulduğunu belirten Saran, geçtiğimiz yıl festivale 130 civarında film katıldığını hatırlatarak, bu yıl sayıyı 150’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bu hedefe ulaşmak için de farklı ülkelerden yarışmacıların ve katılımcıların kente gelmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu noktada, “Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerinin bulunduğu” Balkanlar’dan, Bosna-Hersek’ten hem yönetmen hem de çok sayıda film festivale konuk olacak. Ayrıca, Güney Kore, Çin ve İran gibi Dünya sinemasının ‘yıldız’ ülkelerinden filmler de Malatya’da boy gösterebilir.

Bu yılki programın daha yerleşmiş ve “ayağı yere basan” bir festival olacağını ifade eden Saran, festivalin pek çok yeni kısa film yapımcısına ve kendini göstermek isteyen sinemacılara imkan sağlayacağını söyledi. Malatya Film Festivali’nin, standartları, kapsamı ve içeriği itibarıyla Türkiye’de en esaslı 3 film festivalinden biri olduğunu dile getiren Saran, festivalde milli sinema akımının öncüsü merhum yönetmen ve yapımcı Yücel Çakmaklı adına bir bölüm düzenlemeyi planladıklarını anlattı.

Mardin’den Antalya’ya ve Bursa’ya kadar pek çok şehrimizin hayali olan film platosu, Malatya’nın da gündeminde. Kentte sinema çekimleri için bir plato kurulması için temasta oldukları bazı şirketler bulunduğunu belirten Saran, “Bunların devlet eliyle kurulması, işletilmesi doğru değil. Devlet ancak teşvik edici olur, bir alan tahsis eder. Bizim de bu konuda yaptığımız bazı çalışmalar var, araştırmalar var. Bazı şirketlerle temas halindeyiz. İlgilenenler var ama henüz netleşen bir şey yok. Ama kurulduğu zaman bu yönüyle de bölgenin gelişimine katkı sunacak.” dedi.

Zaman

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up