Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Malatya’dan 4. Günde ‘Engelsiz Bir Festival’

Yayınlandı

tarihinde

2. Malatya Uluslararası Film Festivali 4. gün etkinlikleri kapsamında festival sinemaları ve Malatya Kongre ve Kültür Merkezi salonlarında 18 uzun film, 13 kısa film ve 4 belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Yapılan söyleşi ve panellerde Malatyalı sinemaseverler sektörün deneyimli isimleri ile birebir tanışma ve sorularını paylaşma fırsatı buldu. 

Sinefesto'ya verilen teşekkür plaketini yayın yönetmenimiz Muhammed Uyar aldı.

Türkiye’nin en önde gelen animatörlerinden Berat İlk ve ekibinin gerçekleştirdiği canlandırma atölyesine katılan öğrenciler sertifikalarını Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı. Festival kapsamında engelliler için “Gördüm, duydum, biliyorum” başlığı altında gerçekleştirilen gösterimlerin bugünkü ayağına ise Malatyalı engellilerin ilgisi büyük oldu. Anemon Otel’de düzenlenen törende de festival sponsorlarına plaketleri takdim edildi.

Görme engelliler film dinledi
Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yönetmenliğini Orhan Eskiköy’ün yaptığı “İki Dil Bir Bavul” filmi “sesli betimleme” ile izleyiciye sunuldu. Gösterimden önce bir konuşma yapan ve kendisi de görme engelli olan Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Sesli Betimleme Derneği Başkanı Kenan Önalan “Sesli betimleme filmdeki görsel kısımların görmeyenler için anlatılması; işitme engelliler için de altyazı konuluyor, ancak yazı yazınca bu yazılı betimleme yapmak değil. Bebek ağlamasını ya da kapı gıcırtısını dahi anlatabilmek lâzım. Sesli betimleme için de bu böyle. Engelliler için bunun muhakkak yapılıp engelsiz bir sinema yaratılması gerekiyor” dedi. Önalan konuşmasını festival programında sesli betimleme uygulanan filmler olmasından dolayı, Malatya Uluslararası Film Festivali Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’a konuya verdiği önem için teşekkür ederek bitirdi.

Malatya’nın ilk animatörleri

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Berat İlk’le canlandırma atölyesinin ikinci gününde katılımcı öğrenciler sertifikalarını Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı.

Sertifika töreninde öğrenciler Saran’a çalışmalarını anlattı ve “Doğu Anadolu’da yapılmış bu ilk etkinliğe” ve kendilerine “ön ayak oldukları” için Vali Saran’a teşekkür etti.

Sertifikaları dağıtırken konuşan Saran “Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra aynı zamanda sinema tekniklerinin temelini oluşturan ve bu tekniklerin hayata geçirilmesi hususundaki uygulamayı yürütüyor. “ dedi.

“Festival birçok insanı bir araya getiriyor”
Sertifika töreninin ardından fotograf sanatçısı Mehmet Ünal’ın “Memleket Almanya” kısa filminin özel gösterimini izleyen Saran,  “Burada seyrettiğimiz film sergisi, Almanya’ya Türk göçünün 50. Yılı olması münasebetiyle son derece etkili ve güzel bir çalışma. Böylece festival kendi odağında film gösterimleri olmakla birlikte bu alanda ilgi ve merak sahibi birçok insanı bir araya getiriyor.” diyerek festivalin buluşturucu karakterini işaret etti.

Filmin programdaki gösteriminin ardından Malatyalı genç fotoğrafçılar da Mehmet Ünal ile söyleşi imkânı buldu.

Eski bir tiyatro sanatçısı da olan Mehmet Ünal, fotoğraf sanatını “öykü anlatmak” olarak nitelendirirken fotoğrafın altına açıklama yazısı yazılmasına gerek olmadığını, zaten “fotoğrafın kendisini anlatacağını” söyledi.

Son dönem Türkiye sineması paneli

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Fahri Kayahan Salonu’nda düzenlenen “Son Dönem Türkiye Sineması Paneli”nde ise panelistler; yapımcı Sevil Demirci, sinema yazarı Alin Taşçıyan ve yönetmen Orkan Eskiköy, Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp’in moderatörlüğünde izleyiciler ile Türkiye’deki toplumsal sorunların sinemadaki iz düşümünü tartıştı.

“Romanya bağımsız sinemasının ilk örneği”

Festivalin 4. gününde yapılan gösterimlerde bir yerli bir de uluslararası uzun film öne çıktı. Uluslararası Uzun Film ketegorisinde yarışan, “Adelbert’in Rüyası” adlı filmin Malatya Park Avşar Sinemaları’nda yapılan ikinci gösterimine katılan yönetmen Gabriel Achim, Romanya sinemasının “dışarıdaki” en önemli elçisi kabul edilen ve aynı zamanda 2007 Altın Palmiye Ödüllü “4 Ay 3 Hafta 2 Gün” filminin de yapımcısı olan Daniel Burlac, oyuncular Gabriel Spahiu ve Anca Androne gösterimden sonra izleyicilerle sohbet etti. Filmin ülkesi Romanya’da ve en son gösterildiği Selanik Film Festivali’nde büyük ilgi ile karşılandığını söyleyen yapımcı Daniel Burlac, “Bence bu Romanya bağımsız sinemasının ilk örneği. Yönetmen Achim Romanya sinemasına yeni bir bakış getirmeye çalışıyor. Anlaşılması güç bir film olsa da “Adalbert’in rüyası” 10 yıl sonra bir başyapıt haline gelecek” dedi.

Festivalin Ulusal Uzun Film kategorisinde yarışan “Küçük Günahlar” filminin Yeşil Sineması’nda yapılan festival galası yapıldı. Yirmi altı yaşındaki Melik’in sıradan hayatını sürdürürken Şilan adındaki genç kıza âşık olması üzerine gelişen olayları toplumsal siyasi olaylara da değinerek anlatan filmin galasında filmin yönetmeni Rıza Kıraç, oyuncuları Esra Ruşan ve Berke Üzrek hazır bulundu.

Festivalin Ulusal Kısa Film kategorsinde 17 filmden 12’sinin de Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda gösterimi yapıldı. Kalan 5 filmin gösterimi ise 23 Kasım 2011 Çarşamba günü aynı salonda yapılacak.

 

“Sponsorlara teşekkürler”

Festivalin gerçekleşmesinde büyük payı olan yerel ve ulusal 69 sponsora da plaketleri Anemon Otel’de düzenlenen bir törenle takdim edildi. Törende bir konuşma yapan Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç Dr. Ulvi Saran sponsorlara teşekkür ederek “Festivalin gerçekleşmesinde çok önemli olan bu desteklerin ileriki yıllarda da devam etmesini umduğunu” söyledi.

sinefesto.com/Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşma: Diziler” Atölyesi İçin Proje Başvuruları Açıldı

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşma: Diziler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşma: Diziler” atölyesi Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2022.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenecek “Köprüde Buluşma: Diziler”  Türkiye’den geliştirme aşamasındaki dizilerin üretim ve uluslararası ortak yapım potansiyellerini geliştirmek amacı ile düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez OGM Pictures’ınsponsorluğuyla gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler kapsamında yapılacak atölyeye seçilen yazar, yönetmen ve yapımcılar uluslararası sinema ve televizyon profesyonelleri (yapımcılar, dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) ile birebir toplantılar yapacaklar. Atölye sonunda seçilecek bir projeye 30.000 TL değerinde OGM Pictures Özel Ödülü takdim edilecek. .

“Köprüde Buluşma: Diziler”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Belgesel, animasyon, komedi, aile, çocuk ve biyografi dizileri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrıya her formattan dizi projesi ile başvuru yapabiliyor.

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı Filmler Berlin Film Festivali’nde

TRT 72. Berlin Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Berlin Film Festivali

TRT ortak yapımı ve TRT destekli iki film, dünyanın en önemli film festivallerinden 72. Berlin Film Festivali’nde yarışacak. Festivalin ana yarışmasında TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” yarışırken, “Panorama” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Klondike” yer alıyor.

Dünyanın en önemli beş film festivalinden biri olan Berlin Film Festivali’nde yer alacak filmler açıklandı. Bu yıl 10-16 Şubat tarihleri arasında 72. kez düzenlenecek olan Berlin Film Festivali’nde TRT ortak yapımı ve TRT destekli iki film yarışacak. Ana yarışmada TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” (A Piece of Sky), “Panorama” bölümünde ise TRT ortak yapımı “Klondike” yer alıyor.

Berlin Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’nde TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça”

İsviçre-Almanya ortak yapımı TRT destekli “Gökyüzünden Bir Parça” filmi, Berlin Film Festivali Ana Yarışması’nda yarışacak. Michael Koch’un yönettiği ve Christof Neracher’in yapımcılığını üstlendiği film, her yıl dünyanın dört bir yanından yüzlerce filmin başvurduğu Berlin Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’ne seçilen 18 filmden birisi oldu.

Anna ve kocası Marco’nun İsviçre’nin ücra ve küçük bir köyündeki yaşamını ve Marco’nun beyin tümörü nedeniyle gittikçe hastalanması ile Anna’nın ölüme giden yolda sevgiyi ve aşkı daim kılmaya çalışmasını anlatan film, yönetmeni ikinci uzun metraj filmi. Film, geçtiğimiz Ağustos ayında 55. kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Karlovy Vary Film Festivali’nin endüstri bölümü Eastern Promises’ta kurgu aşamasındaki film projelerinin yarıştığı First Cut+ kategorisinde “TRT Ödülü” kazanmıştı.

TRT ortak yapımı “Klondike” Panorama bölümünde yarışacak

Berlin Film Festivali’nin en güçlü bölümlerinden biri olan; günümüz dünya sinemasının en yeni, cesur ve yaratıcı filmlerine yer veren “Panorama” bölümünde, TRT ortak yapımı “Klondike” yarışacak. Dünya prömiyerini önümüzdeki günlerde Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirecek olan film, hemen ardından şubat ayında Berlin Film Festivali’nde gösterilecek.

2020’de gerçekleştirilen 12 Punto’da TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü alan Ukrayna-Türkiye ortak yapımı filmin yönetmenliğini Maryna Er Gorbach, ortak yapımcılığını ise Mehmet Bahadır Er üstleniyor. Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Ira’nın ayrılıkçı gruplar tarafından köyünün kuşatılmasına rağmen evini terk etmeyişiyle başlayan “Klondike”, 17 Temmuz 2014 günü Ira ve ailesinin kendilerini uluslararası bir uçak kazası felaketinin merkezinde bulmalarını konu alıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

2022 Sundance Seçkisi Sanal Olarak İzlenebilecek

Festival 20 Ocak’ta başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

20 Ocak’ta başlayıp 10 gün sürecek “2022 Sundance Film Festivali” seçkisinin biletleri, festivalin web sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli destekçisi olan, Hollywood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim şemasına alternatif getirme amacında faaliyetlerini sürdüren “2022 Sundance Film Festivali“ne geri sayım başladı. Birçok auteur yönetmeni bir araya getirecek festival daha önce, artan COVID-19 vakaları nedeniyle sanal ortamda düzenlenme kararı aldığını açıklamıştı.

2022 için yarı sanal yarı fiziki gösterimleri planlayan festival, dünyayı etkisi altına almış pandemi nedeniyle bu sene de tamamen sanal ortamda düzenlenecek. 20 Ocak‘ta başlayıp 10 gün sürecek festivalin sanal gösterimlerinin biletleri ise festivalin web sitesi üzerinden satışa çıkacak.

Festivalin sanal olarak seyriciye sunacağı önemli filmler arasında ise şunlar bulunuyor:

The Worst Person in the World / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak gösterim.

After Yang / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Dual / 22 Ocak’ta prömiyer, 24-25 Ocak gösterim.

When You Finish Saving the World / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak’ta gösterim.

Cha Cha Real Smooth / 23 Ocak’ta prömiyer, 25-26 Ocak’ta gösterim.

A Love Song / 20 Ocak’ta prömiyer, 22-23 Ocak’ta gösterim.

Master / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Watcher / 21 Ocak’ta prömiyer, 23-24 Ocak gösterim.

Emily The Criminal / 24 Ocak’ta prömiyer, 26-27 Ocak’ta gösterim.

Collider

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler