Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Malatya’dan 4. Günde ‘Engelsiz Bir Festival’

Yayınlandı

tarihinde

2. Malatya Uluslararası Film Festivali 4. gün etkinlikleri kapsamında festival sinemaları ve Malatya Kongre ve Kültür Merkezi salonlarında 18 uzun film, 13 kısa film ve 4 belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Yapılan söyleşi ve panellerde Malatyalı sinemaseverler sektörün deneyimli isimleri ile birebir tanışma ve sorularını paylaşma fırsatı buldu. 

Sinefesto'ya verilen teşekkür plaketini yayın yönetmenimiz Muhammed Uyar aldı.

Türkiye’nin en önde gelen animatörlerinden Berat İlk ve ekibinin gerçekleştirdiği canlandırma atölyesine katılan öğrenciler sertifikalarını Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı. Festival kapsamında engelliler için “Gördüm, duydum, biliyorum” başlığı altında gerçekleştirilen gösterimlerin bugünkü ayağına ise Malatyalı engellilerin ilgisi büyük oldu. Anemon Otel’de düzenlenen törende de festival sponsorlarına plaketleri takdim edildi.

Görme engelliler film dinledi
Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yönetmenliğini Orhan Eskiköy’ün yaptığı “İki Dil Bir Bavul” filmi “sesli betimleme” ile izleyiciye sunuldu. Gösterimden önce bir konuşma yapan ve kendisi de görme engelli olan Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Sesli Betimleme Derneği Başkanı Kenan Önalan “Sesli betimleme filmdeki görsel kısımların görmeyenler için anlatılması; işitme engelliler için de altyazı konuluyor, ancak yazı yazınca bu yazılı betimleme yapmak değil. Bebek ağlamasını ya da kapı gıcırtısını dahi anlatabilmek lâzım. Sesli betimleme için de bu böyle. Engelliler için bunun muhakkak yapılıp engelsiz bir sinema yaratılması gerekiyor” dedi. Önalan konuşmasını festival programında sesli betimleme uygulanan filmler olmasından dolayı, Malatya Uluslararası Film Festivali Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’a konuya verdiği önem için teşekkür ederek bitirdi.

Malatya’nın ilk animatörleri

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Berat İlk’le canlandırma atölyesinin ikinci gününde katılımcı öğrenciler sertifikalarını Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı.

Sertifika töreninde öğrenciler Saran’a çalışmalarını anlattı ve “Doğu Anadolu’da yapılmış bu ilk etkinliğe” ve kendilerine “ön ayak oldukları” için Vali Saran’a teşekkür etti.

Sertifikaları dağıtırken konuşan Saran “Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra aynı zamanda sinema tekniklerinin temelini oluşturan ve bu tekniklerin hayata geçirilmesi hususundaki uygulamayı yürütüyor. “ dedi.

“Festival birçok insanı bir araya getiriyor”
Sertifika töreninin ardından fotograf sanatçısı Mehmet Ünal’ın “Memleket Almanya” kısa filminin özel gösterimini izleyen Saran,  “Burada seyrettiğimiz film sergisi, Almanya’ya Türk göçünün 50. Yılı olması münasebetiyle son derece etkili ve güzel bir çalışma. Böylece festival kendi odağında film gösterimleri olmakla birlikte bu alanda ilgi ve merak sahibi birçok insanı bir araya getiriyor.” diyerek festivalin buluşturucu karakterini işaret etti.

Filmin programdaki gösteriminin ardından Malatyalı genç fotoğrafçılar da Mehmet Ünal ile söyleşi imkânı buldu.

Eski bir tiyatro sanatçısı da olan Mehmet Ünal, fotoğraf sanatını “öykü anlatmak” olarak nitelendirirken fotoğrafın altına açıklama yazısı yazılmasına gerek olmadığını, zaten “fotoğrafın kendisini anlatacağını” söyledi.

Son dönem Türkiye sineması paneli

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Fahri Kayahan Salonu’nda düzenlenen “Son Dönem Türkiye Sineması Paneli”nde ise panelistler; yapımcı Sevil Demirci, sinema yazarı Alin Taşçıyan ve yönetmen Orkan Eskiköy, Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp’in moderatörlüğünde izleyiciler ile Türkiye’deki toplumsal sorunların sinemadaki iz düşümünü tartıştı.

“Romanya bağımsız sinemasının ilk örneği”

Festivalin 4. gününde yapılan gösterimlerde bir yerli bir de uluslararası uzun film öne çıktı. Uluslararası Uzun Film ketegorisinde yarışan, “Adelbert’in Rüyası” adlı filmin Malatya Park Avşar Sinemaları’nda yapılan ikinci gösterimine katılan yönetmen Gabriel Achim, Romanya sinemasının “dışarıdaki” en önemli elçisi kabul edilen ve aynı zamanda 2007 Altın Palmiye Ödüllü “4 Ay 3 Hafta 2 Gün” filminin de yapımcısı olan Daniel Burlac, oyuncular Gabriel Spahiu ve Anca Androne gösterimden sonra izleyicilerle sohbet etti. Filmin ülkesi Romanya’da ve en son gösterildiği Selanik Film Festivali’nde büyük ilgi ile karşılandığını söyleyen yapımcı Daniel Burlac, “Bence bu Romanya bağımsız sinemasının ilk örneği. Yönetmen Achim Romanya sinemasına yeni bir bakış getirmeye çalışıyor. Anlaşılması güç bir film olsa da “Adalbert’in rüyası” 10 yıl sonra bir başyapıt haline gelecek” dedi.

Festivalin Ulusal Uzun Film kategorisinde yarışan “Küçük Günahlar” filminin Yeşil Sineması’nda yapılan festival galası yapıldı. Yirmi altı yaşındaki Melik’in sıradan hayatını sürdürürken Şilan adındaki genç kıza âşık olması üzerine gelişen olayları toplumsal siyasi olaylara da değinerek anlatan filmin galasında filmin yönetmeni Rıza Kıraç, oyuncuları Esra Ruşan ve Berke Üzrek hazır bulundu.

Festivalin Ulusal Kısa Film kategorsinde 17 filmden 12’sinin de Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda gösterimi yapıldı. Kalan 5 filmin gösterimi ise 23 Kasım 2011 Çarşamba günü aynı salonda yapılacak.

 

“Sponsorlara teşekkürler”

Festivalin gerçekleşmesinde büyük payı olan yerel ve ulusal 69 sponsora da plaketleri Anemon Otel’de düzenlenen bir törenle takdim edildi. Törende bir konuşma yapan Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç Dr. Ulvi Saran sponsorlara teşekkür ederek “Festivalin gerçekleşmesinde çok önemli olan bu desteklerin ileriki yıllarda da devam etmesini umduğunu” söyledi.

sinefesto.com/Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler