Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Malatya’dan 4. Günde ‘Engelsiz Bir Festival’

Yayınlandı

tarihinde

2. Malatya Uluslararası Film Festivali 4. gün etkinlikleri kapsamında festival sinemaları ve Malatya Kongre ve Kültür Merkezi salonlarında 18 uzun film, 13 kısa film ve 4 belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Yapılan söyleşi ve panellerde Malatyalı sinemaseverler sektörün deneyimli isimleri ile birebir tanışma ve sorularını paylaşma fırsatı buldu. 

Sinefesto'ya verilen teşekkür plaketini yayın yönetmenimiz Muhammed Uyar aldı.

Türkiye’nin en önde gelen animatörlerinden Berat İlk ve ekibinin gerçekleştirdiği canlandırma atölyesine katılan öğrenciler sertifikalarını Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı. Festival kapsamında engelliler için “Gördüm, duydum, biliyorum” başlığı altında gerçekleştirilen gösterimlerin bugünkü ayağına ise Malatyalı engellilerin ilgisi büyük oldu. Anemon Otel’de düzenlenen törende de festival sponsorlarına plaketleri takdim edildi.

Görme engelliler film dinledi
Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yönetmenliğini Orhan Eskiköy’ün yaptığı “İki Dil Bir Bavul” filmi “sesli betimleme” ile izleyiciye sunuldu. Gösterimden önce bir konuşma yapan ve kendisi de görme engelli olan Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Sesli Betimleme Derneği Başkanı Kenan Önalan “Sesli betimleme filmdeki görsel kısımların görmeyenler için anlatılması; işitme engelliler için de altyazı konuluyor, ancak yazı yazınca bu yazılı betimleme yapmak değil. Bebek ağlamasını ya da kapı gıcırtısını dahi anlatabilmek lâzım. Sesli betimleme için de bu böyle. Engelliler için bunun muhakkak yapılıp engelsiz bir sinema yaratılması gerekiyor” dedi. Önalan konuşmasını festival programında sesli betimleme uygulanan filmler olmasından dolayı, Malatya Uluslararası Film Festivali Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’a konuya verdiği önem için teşekkür ederek bitirdi.

Malatya’nın ilk animatörleri

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Berat İlk’le canlandırma atölyesinin ikinci gününde katılımcı öğrenciler sertifikalarını Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı.

Sertifika töreninde öğrenciler Saran’a çalışmalarını anlattı ve “Doğu Anadolu’da yapılmış bu ilk etkinliğe” ve kendilerine “ön ayak oldukları” için Vali Saran’a teşekkür etti.

Sertifikaları dağıtırken konuşan Saran “Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra aynı zamanda sinema tekniklerinin temelini oluşturan ve bu tekniklerin hayata geçirilmesi hususundaki uygulamayı yürütüyor. “ dedi.

“Festival birçok insanı bir araya getiriyor”
Sertifika töreninin ardından fotograf sanatçısı Mehmet Ünal’ın “Memleket Almanya” kısa filminin özel gösterimini izleyen Saran,  “Burada seyrettiğimiz film sergisi, Almanya’ya Türk göçünün 50. Yılı olması münasebetiyle son derece etkili ve güzel bir çalışma. Böylece festival kendi odağında film gösterimleri olmakla birlikte bu alanda ilgi ve merak sahibi birçok insanı bir araya getiriyor.” diyerek festivalin buluşturucu karakterini işaret etti.

Filmin programdaki gösteriminin ardından Malatyalı genç fotoğrafçılar da Mehmet Ünal ile söyleşi imkânı buldu.

Eski bir tiyatro sanatçısı da olan Mehmet Ünal, fotoğraf sanatını “öykü anlatmak” olarak nitelendirirken fotoğrafın altına açıklama yazısı yazılmasına gerek olmadığını, zaten “fotoğrafın kendisini anlatacağını” söyledi.

Son dönem Türkiye sineması paneli

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Fahri Kayahan Salonu’nda düzenlenen “Son Dönem Türkiye Sineması Paneli”nde ise panelistler; yapımcı Sevil Demirci, sinema yazarı Alin Taşçıyan ve yönetmen Orkan Eskiköy, Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp’in moderatörlüğünde izleyiciler ile Türkiye’deki toplumsal sorunların sinemadaki iz düşümünü tartıştı.

“Romanya bağımsız sinemasının ilk örneği”

Festivalin 4. gününde yapılan gösterimlerde bir yerli bir de uluslararası uzun film öne çıktı. Uluslararası Uzun Film ketegorisinde yarışan, “Adelbert’in Rüyası” adlı filmin Malatya Park Avşar Sinemaları’nda yapılan ikinci gösterimine katılan yönetmen Gabriel Achim, Romanya sinemasının “dışarıdaki” en önemli elçisi kabul edilen ve aynı zamanda 2007 Altın Palmiye Ödüllü “4 Ay 3 Hafta 2 Gün” filminin de yapımcısı olan Daniel Burlac, oyuncular Gabriel Spahiu ve Anca Androne gösterimden sonra izleyicilerle sohbet etti. Filmin ülkesi Romanya’da ve en son gösterildiği Selanik Film Festivali’nde büyük ilgi ile karşılandığını söyleyen yapımcı Daniel Burlac, “Bence bu Romanya bağımsız sinemasının ilk örneği. Yönetmen Achim Romanya sinemasına yeni bir bakış getirmeye çalışıyor. Anlaşılması güç bir film olsa da “Adalbert’in rüyası” 10 yıl sonra bir başyapıt haline gelecek” dedi.

Festivalin Ulusal Uzun Film kategorisinde yarışan “Küçük Günahlar” filminin Yeşil Sineması’nda yapılan festival galası yapıldı. Yirmi altı yaşındaki Melik’in sıradan hayatını sürdürürken Şilan adındaki genç kıza âşık olması üzerine gelişen olayları toplumsal siyasi olaylara da değinerek anlatan filmin galasında filmin yönetmeni Rıza Kıraç, oyuncuları Esra Ruşan ve Berke Üzrek hazır bulundu.

Festivalin Ulusal Kısa Film kategorsinde 17 filmden 12’sinin de Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda gösterimi yapıldı. Kalan 5 filmin gösterimi ise 23 Kasım 2011 Çarşamba günü aynı salonda yapılacak.

 

“Sponsorlara teşekkürler”

Festivalin gerçekleşmesinde büyük payı olan yerel ve ulusal 69 sponsora da plaketleri Anemon Otel’de düzenlenen bir törenle takdim edildi. Törende bir konuşma yapan Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç Dr. Ulvi Saran sponsorlara teşekkür ederek “Festivalin gerçekleşmesinde çok önemli olan bu desteklerin ileriki yıllarda da devam etmesini umduğunu” söyledi.

sinefesto.com/Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

55.Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nden “Ethan Hawke”a Ödül

Fesitval, 20-28 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ethan Hawke

Bu sene pandemiden dolayı 20-28 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek “55.Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali”nin Başkanlık Ödülü’nün kime verileceği açıklandı.

Amerikalı aktör, yazar ve yönetmen Ethan Hawke, 20-28 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali‘nin (KVIFF) 55.‘sinde Başkanlık Ödülü’nü alacak. Normal şartlarda her yıl temmuz ayında düzenlenen Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, pandemi sebebiyle bu sene ağustos ayında düzenlenecek.

Ödül, çağdaş dünya sinemasının gelişimine temelden katkıda bulunan oyunculara, yönetmenlere ve yapımcılara veriliyor. Festival tarihinde Başkanlık Ödülü’nün diğer alıcıları arasında Casey Affleck, Robert Pattinson ve Christopher Lee yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Saraybosna Film Festivali”ne TRT Çıkarması

TRT yapımı ve TRT ortak yapımı 5 film 27. Saraybosna Film Festivali’de yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bosna Hersek’te bu yıl 13 Ağustos’ta başlayacak “Saraybosna Film Festivali”ne TRT yapımı ve TRT ortak yapımı filmler damgasını vuracak. 13-20 Ağustos tarihleri arasında 27. kez gerçekleştirilecek Saraybosna Film Festivali, TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filmi ile açılacak. Festivalin “In Focus” seçkisinde TRT ortak yapımları “Quo Vadis, Aida?” ve “Af” gösterilirken, festivalin endüstri bölümü “Cinelink”te ise TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” ve “Bir Tutam Karanfil” projeleri yer alacak.

Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın en önemli film festivali olan Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl TRT yapımı ve TRT ortak yapımı beş film yer alacak. Açılışı Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in TRT yapımı “Komşuluk Halleri” filmiyle yapacak olan festival, son bir senede Doğu Avrupa ve Balkanlar’da üretilmiş en iyi filmlere yer verecek.

Festivalin “In Focus” seçkisinde, TRT ortak yapımları “Quo Vadis, Aida?” ve “Af” filmleri gösterilecek. Festivalin endüstri bölümü “Cinelink”te ise geçtiğimiz haziran ayında düzenlenen 12 Punto’da “TRT Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan “Tereddüt Çizgisi” ve 2019’da gerçekleştirilen 12 Punto’da “TRT Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan “Bir Tutam Karanfil” projeleri yer alacak.

Festivalin açılışı TRT yapımı “Komşuluk Halleri” ile yapacak

Bosna’daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan festivalin açılış töreninin ardından, Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in “Komşuluk Halleri” filmi gösterilecek. TRT yapımı film, birbirlerinden çok farklı karakterlere sahip olmalarına rağmen dost ve komşu olan Saraybosna’nın en iyi iki cevabi (Saraybosna usulü köfte) ustasının rekabetini anlatıyor. Dünya prömiyerini festivalde gerçekleştirecek olan film, binden fazla izleyicinin katılımıyla 13 Ağustos Cuma akşamı açık havada gösterilecek.

Oscar adayı “Quo Vadis Aida?” Saraybosna’da gösterilecek

Jasmila Zbanic’in yönettiği, Damir Ibrahimovic’in yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı “Quo Vadis, Aida?”, Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı. 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına konu alan film, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

Dünya prömiyerini 2020’nin Eylül ayında dünyanın en önemli festivali Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan film, Toronto Film Festivali’nde yarıştı; Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde yer aldı, ödüller kazandı. Film, Türkiye’de ise geçtiğimiz ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü almıştı. 93. Oscar Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarışan “Quo Vadis Aida?”, İngiltere’nin Oscar’ı sayılan BAFTA Ödülleri’nde ise En İyi Yönetmen ve En İyi Yabancı Dilde Film kategorilerinde yarıştı.

Bol ödüllü TRT ortak yapımı “Af” In Focus seçkisinde

Cem Özay’ın yönettiği, Ömür Güner’in yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı “Af” ise geçimini bir dağ köyünde ağaç ticareti ile sağlayan otoriter bir babanın, baskıcı ve adaletsiz davranışları nedeniyle ailesi ile olan sorunlarını konu alıyor. Dünya prömiyerini dünyanın en büyük film festivallerinden 33. Tokyo Film Festivali’nde yapan TRT ortak yapımı “Af”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından da desteklendi. Antalya Film Forum’da “TRT Proje Geliştirme Özel Ödülü”nü ve İstanbul Film Festivali’nin endüstri bölümü Köprüde Buluşmalar’da “Başka Sinema Dağıtım Ödülü”nü kazanan film, Saraybosna Film Festivali’nin “In Focus” seçkisinde yer alacak.

TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” ve “Bir Tutam Karanfil” Cinelink’te!

Bu yıl haziran ayında gerçekleştirilen 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde “TRT Ortak Yapım Ödülü” kazanan “Tereddüt Çizgisi” ve 2019’da gerçekleştirilen 12 Punto’da “TRT Ortak Yapım Ödülü” kazanan “Bir Tutam Karanfil” projeleri, Saraybosna Film Festivali’nin endüstri bölümü Cinelink’te yer alacak.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Selman Nacar’ın, yapımcılığını Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün üstlendiği “Tereddüt Çizgisi” projesi, festivalin endüstri bölümü Cinelink’in “Ortak Yapım Marketi”ne seçildi. Senaryo aşamasındaki proje, masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının hüküm duruşmasında, kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalan avukat Nesrin’in hikâyesini konu alıyor.

Bekir Bülbül ve Büşra Bülbül’ün birlikte yazdığı; yönetmenliğini Bekir Bülbül’ün, yapımcılığını Halil Kardaş’ın üstlendiği “Bir Tutam Karanfil” projesi ise festivalin endüstri bölümü Cinelink’in kurgu aşamasındaki filmlerin yarıştığı “Work in Progress” seçkisinde yer alıyor. Yaşlı bir mülteci olan Musa ve küçük torunu Halime’nin zorlu iklim şartlarındaki yolculuğunu ve hayata tutunma çabalarını konu alan filmin çekimleri geçtiğimiz aylarda tamamlandı.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Madres Paralelas Filmi 59. New York Film Festivali’ni Kapatacak

Filmi Pedro Almodóvar yönetti!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Madres Paralelas

Penélope Cruz’un başrolünde yer aldığı Pedro Almodóvar yapımı “Madres Paralelas” 59. New York Film Festivali’nin kapanış filmi olarak ekranlara gelecek.

78. Venedik Film Festivali‘nin açılışını yapacak olan Pedro Almodovar filmi “Madres Paralelas”ın bu sene 59. kez düzenlenecek New York Film Festivali‘nin kapanışını yapacağı açıklandı. Yönetmen filmin başrolünde bulunan Penélope Cruz ile daha önce “All About My Mother” ve “Volver” gibi yapımlarla bir araya gelmişti.

24 Eylül – 10 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşecek 59. New York Film Festivali‘nin kapanış filmi Madres Paralelas, aynı gün aynı hastanede doğum yapan iki kadının hayatına odaklanıyor. Kadınlar o zamandan itibaren oldukça paralel bir yaşam sürer.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler