Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Malatya’da Festival Heyecanı Sürüyor

Yayınlandı

tarihinde

Malatya Uluslarası Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor.

kar korsanları

Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde yer alan Kar Korsanları, Nefesim Kesilene Kadar ve Saklı filmleri dün seyirciyle buluştu.

Yönetmenliğini Emine Emel Balcı’nın yaptığı ve dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nde yapan Nefesim Kesilene Kadar filminin gösterimini ardından filmin başrol oyuncuları Esme Madra, Rıza Akın ve filmin yapımcısı Nadir Öperli izleyicilerin sorularını cevapladı.

Filmin yapımcısı Nadir Öperli filmin bugüne kadar yaklaşık 25 uluslararası film festivaline katıldığını, Türkiye’de ise Adana’dan sonra ikinci kez gösterildiğini söyledi. Altın Koza’da etkinliklerin iptal edilmesi nedeniyle seyirci ile buluşamayan filmin Malatya’da ilk kez seyirci ile buluştuğunu söyleyen Öperli, salonun dolu olmasının kendilerini sevindirdiğini belirtti.

Genç Yönetmenler Ustalardan Etkileniyor

Türk sinemasının 80’li yıllarda bir çöküş yaşadığını ve ancak 2000’li yıllarda film sayısının artmaya başladığını söyledi. Türk sinemasının büyük bir hikayesiz dönemi olduğunu söyleyen Öperli bu sürecin Nuri Bilge Ceylan ve Semih Kaplanoğlu gibi yönetmen kuşağı ile birlikte yeniden canlanmaya başladığını belirtti. Genç yönetmenlerin bu kuşaktan etkilendiğini ve belki de bu yüzden bazı benzerlikler yaşandığını söyledi.

İçerik Denetiminin Fazla Olması Radikal Filmleri Engelliyor

Kültür Bakanlığı gibi kurumlardan destek alan filmlerin içerik denetimine tabii tutulduğunu ve 18 yaş sınırı alana filmlerin aldıkları destekleri geri iade etmek zorunda kaldığını söyleyen Öperli, bu yüzden filmlerin içerik ve biçimsel olarak radikal olamadığını vurguladı. Dolaylı denetimlerin de olduğunu, böyle bir toplumsal durumda genç yönetmenlerin radikal filmler çekemeyeceğini söyledi.

Öperli, Eurimages gibi yurtdışı fonlama sistemlerinde ise içerik denetimi yönünden bir zorlama olmadığını belirtti.

Son Dönemde Filmler Birbirine Çok Benzemeye Başladı

Bir izleyicinin Yeni Türkiye gerçekçiliği akımında filmlerin ve hikayelerin birbirine benzemeye başladığını, sadece bir karakterin bütün problemi üstlendiğini ve bu problemi çözme çabasının da yine bireysel olarak işlendiğini, filmlerinin yeni kurgulara sahip olup olamayacağı konusunda gelen bir eleştirisi üzerine, son dönemde filmlerin benzer hikâyelere sahip olduğunu söyleyen Esme Madra önümüzdeki günlerde biçimsel olarak daha farklı projelerde de yer almak istediğini belirtti.

Seyirci Filme Çok Gülüyor

Günün son gösteriminde izleyici ile buluşan Saklı filminin yönetmeni Selim Evci insanların filme çok güldüklerini, filmi daha önce Kanada’da gösterdiklerini ve orada da insanların filmin bazı bölümlerinde güldüklerini söyledi.

Filmi yaparken böyle bir sonucun tahmin edilebilir bir şey olmadığını söyleyen Evci, insanların daha çok Settar Tanrıöğen’e güldüklerini belirtti.

Saklı filminde tecrübeli oyuncularla çalışma imkânı bulduğunu söyleyen Evci, “Tecrübeli oyuncularla çalışmak daha konforluymuş” dedi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler