Malatya’da Festival Heyecanı Sürüyor

Festivaller Manşet

Malatya Uluslarası Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor.

kar korsanları

Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde yer alan Kar Korsanları, Nefesim Kesilene Kadar ve Saklı filmleri dün seyirciyle buluştu.

Yönetmenliğini Emine Emel Balcı’nın yaptığı ve dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nde yapan Nefesim Kesilene Kadar filminin gösterimini ardından filmin başrol oyuncuları Esme Madra, Rıza Akın ve filmin yapımcısı Nadir Öperli izleyicilerin sorularını cevapladı.

Filmin yapımcısı Nadir Öperli filmin bugüne kadar yaklaşık 25 uluslararası film festivaline katıldığını, Türkiye’de ise Adana’dan sonra ikinci kez gösterildiğini söyledi. Altın Koza’da etkinliklerin iptal edilmesi nedeniyle seyirci ile buluşamayan filmin Malatya’da ilk kez seyirci ile buluştuğunu söyleyen Öperli, salonun dolu olmasının kendilerini sevindirdiğini belirtti.

Genç Yönetmenler Ustalardan Etkileniyor

Türk sinemasının 80’li yıllarda bir çöküş yaşadığını ve ancak 2000’li yıllarda film sayısının artmaya başladığını söyledi. Türk sinemasının büyük bir hikayesiz dönemi olduğunu söyleyen Öperli bu sürecin Nuri Bilge Ceylan ve Semih Kaplanoğlu gibi yönetmen kuşağı ile birlikte yeniden canlanmaya başladığını belirtti. Genç yönetmenlerin bu kuşaktan etkilendiğini ve belki de bu yüzden bazı benzerlikler yaşandığını söyledi.

İçerik Denetiminin Fazla Olması Radikal Filmleri Engelliyor

Kültür Bakanlığı gibi kurumlardan destek alan filmlerin içerik denetimine tabii tutulduğunu ve 18 yaş sınırı alana filmlerin aldıkları destekleri geri iade etmek zorunda kaldığını söyleyen Öperli, bu yüzden filmlerin içerik ve biçimsel olarak radikal olamadığını vurguladı. Dolaylı denetimlerin de olduğunu, böyle bir toplumsal durumda genç yönetmenlerin radikal filmler çekemeyeceğini söyledi.

Öperli, Eurimages gibi yurtdışı fonlama sistemlerinde ise içerik denetimi yönünden bir zorlama olmadığını belirtti.

Son Dönemde Filmler Birbirine Çok Benzemeye Başladı

Bir izleyicinin Yeni Türkiye gerçekçiliği akımında filmlerin ve hikayelerin birbirine benzemeye başladığını, sadece bir karakterin bütün problemi üstlendiğini ve bu problemi çözme çabasının da yine bireysel olarak işlendiğini, filmlerinin yeni kurgulara sahip olup olamayacağı konusunda gelen bir eleştirisi üzerine, son dönemde filmlerin benzer hikâyelere sahip olduğunu söyleyen Esme Madra önümüzdeki günlerde biçimsel olarak daha farklı projelerde de yer almak istediğini belirtti.

Seyirci Filme Çok Gülüyor

Günün son gösteriminde izleyici ile buluşan Saklı filminin yönetmeni Selim Evci insanların filme çok güldüklerini, filmi daha önce Kanada’da gösterdiklerini ve orada da insanların filmin bazı bölümlerinde güldüklerini söyledi.

Filmi yaparken böyle bir sonucun tahmin edilebilir bir şey olmadığını söyleyen Evci, insanların daha çok Settar Tanrıöğen’e güldüklerini belirtti.

Saklı filminde tecrübeli oyuncularla çalışma imkânı bulduğunu söyleyen Evci, “Tecrübeli oyuncularla çalışmak daha konforluymuş” dedi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up