Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons filmi MUBI’de

Türkiye
Çok sayıda belgesel, kısa film ve üç uzun metraj filmiyle sinema yolculuğunu sürdüren başarılı senarist ve yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un birçok ödüle layık görülmüş Anons filmi MUBI’de yayınlandı.

Pek çok yerli ve yabancı filmi sinema izleyicisiyle buluşturan online film platformu MUBI, bu ayki yönetmen özel seçkisinde Mahmut Fazıl Coşkun’a yer veriyor. Seri, yönetmenin ilk uzun metraj filmi olan 2009 yapımı “Uzak İhtimal”in MUBI Türkiye’deki yayınıyla başladı.

Mahmut Fazıl Coşkun filmleri gösterimi, daha sonrasında dünya prömiyerini 61. San Sebastian Film Festivali’nde yapan ödüllü filmi Yozgat Blues (2013) ile devam etti.

Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen son uzun metraj filmi Anons (2018) ise geçtiğimiz gün sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Anons, ordudan tasfiye edilmiş dört askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu konu ediyor. 1963 yılının Mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbenin hazırlık çalışmaları vardır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha darbenin İstanbul ayağında görevlidir. Etkili bir bildirinin darbenin başarısında önemli olacağını, halkı bu sayede yanlarına çekeceklerini düşünen dört asker, darbe gecesi Ankara’daki radyolarda okunacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul’da okumayı planlar. Askerler darbenin başarılı olacağına çok emindir. Onlar yaptıkları planlama ve askeri güçle her şeyin üstesinden gelebileceklerini düşünür. Fakat hesap etmedikleri bir şey vardır o da sivil hayatın görünmeyen gücü.

Mahmut Fazıl Coşkun ile Anons filmi üzerine yaptığımız röportajı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up