“Madımak” Filminin Yapımcısından Açıklama

Türkiye

Madımak: Carina’nın Günlüğü filmi vizyona girmesinin ardından farklı çevrelerce eleştirilmiş ayrıca ölenlerin yakınlarından tepki almıştı.

Yapım şirketinin aradan geçen 8 günün ardından yayınladığı basın açıklaması şöyle:

Basına ve Kamuoyuna

Gökkuşağı Film Yapım ailesi olarak 22 yıldır yüreklerimizi en derinden yaralayan ‘’Madımak Katliamı’’nı senarist ve yönetmenimiz Ulaş Bahadır’ın kaleme almasıyla beyaz perdeye aktarma kararı aldık. Filmimizi Türkiye’li olmayan bir kadın olan Carina Cuanna’nın günlüklerinden uyarlayarak onun gözünden anlatmayı tercih ettik. Çünkü Carina her şeyden önce, Türkiye’den bihaber, en masum olanımızdı. Otelde yaşamını yitiren aydınlarımız güzel bir gelecek düşledikleri, bizleri aydınlattıkları için birilerine göre potansiyel suçluydular.

Ülkemizde sinema filmlerinin büyük maliyetler sonucu ortaya çıkmasına rağmen, hiçbir devlet kurumu, STK ya da siyasi oluşumdan herhangi bir destek alamadık. Talepte bulunduğumuzda da maalesef böylesine bir acıyı, katliamı anlattığımız için kapılar yüzümüze kapandı. Filmde, Carina’nın günlüğü ve Madımak katliamından uyarlanarak genel anlamda;
– Siyasal islamın kadın üzerindeki baskısına vurgu yapılmıştır.

– Alevi halkına karşı red ve inkar politikaları açığa vurulmuştur.

– Katliamda dönemin iktidarı ve muhalefetinin basiretsizliği vurgulanmıştır.

– Madımak katliamının halkımızın belleğinden silinmemesi için yaşanılanlar, elimizden geldiğince beyaz perdeye aktarılmıştır.

Bu anlamda sosyal ve siyasal mesajlar vermediği şeklindeki vb. eleştirilere kesinlikle katılmıyoruz.

Hakkımızda yapılan eleştirilere dair;

Filmimizi herkes eleştirebilir, ancak hiç kimse niyetimizi ve cesaretimizi sorgulama hakkına ve haddine sahip değildir.

Bizi iktidara hizmet etmekle itham eden, Sn. Milletvekili Şenal Sarıhan’ın kullandığı üslup, eleştiri boyutunu aşmış olup, bu filmde emeği geçen herkese hakaret eder niteliktedir.

Bu yüzden kendisinin bizlerden özür dilemesini beklemekteyiz.

Bu filmin izlenmemesi için elinden gelen her şeyi yapan kişilerin, kimlere hizmet ettiğinin takdirini de, kamuoyuna bırakıyoruz.

Saygılarımızla…”

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up