Madencilik Üzerine Filmler

Liste

indim maden ocağına kara elmas diyarına
yeryüzü sıcak olsun diye dost
yıllar boyu kazma salladım suskunca bu zindanda
çocuklarım gülsün diye dost
oysa bizim evde gülen yok

…..

Madenciden  – Grup Yorum

Maden (1978)

Sendikal haklarını arayan bir grup madencinin hikayesini anlatan Maden’de 3  usta oyuncu Halil Ergün, Tarık Akan ve Cüneyt Arkın başrollerde. Sinemamızdaki toplumsal gerçekçi filmlerden olan Maden’i Yavuz Özkan yönetti.

_________________

The 33

The 33 (2015)

2010’da Şili’deki maden kazasının gerçek öyküsünü anlatan film, 69 gün boyunca altın madeninde mahsur kalan 33 madencinin gerçek öyküsünü anlatıyor. 2015 yapımı filmde, Juliette Binoche ve Antonio Banderas başrollerde.

_________________

Yük

Yük (2012)

Fonunda maden ve maden gerçeğini gösteren Yük, bir cinayet ve sonrasını anlatıyor. 2012 yapımı filmin yönetmeni Erden Kıral. Nadir Sarıbacak, Tansu Biçer ve Tülin Özen’in oynadığı Yük senaryosunu gerçek bir öyküden uyarladı.

_________________

Altın Hazineleri

The Treasure of the Sierra Madre (1948)

Dostluk mu yoksa altın mı, sorusunu temelinde barındıran film, 3 kişinin zengin olma hayallerini anlatıyor. Fonda ise taşı toprağı altın olan Sierra Madre görseli var.

_______________

Tek Başına

North Counntry ()2005

Başarısız bir evlilikten sonra yaşama tutunmak için demir madenine inen bir kadının sarsıcı hikayesi. Ekmek parası için herkesin boyun eğdiği bir ortamda, kendisine yapılan tacizi mahkemeye taşıyan Josey, yalnız kalmak pahasına madencilik şirketine karşı Amerika’yı sarsan bir cinsel taciz davası açar. Charlize Theron’dan yine farklı bir adaptasyon.

________

The Penysilvania Miners Story (2002)

2002’de yaşanan bir maden kazasını alan film, 77 saat boyunca madende kurtarılmayı bekleyen işçilerin öyküsünü anlatıyor.

___________________

Tohum Yeşerince

Germinal (1993)

Bir Emile Zola romanı uyarlaması. Gerard Depardieu’nun başrolünde oynadığı Germinal, 1800’lerin ortalarında Fransa’daki Voreux madeninde çalışan yoksul madencileri hikayesinden bir kesit sunuyor.

___________________

Kanlı Elmas

Kanlı Elmas (2006)

Yumurta büyüklüğünde bir elmas ve onun getirdiği felaketler. Sierra Leone’de yaşanan çıplak bir gerçeğin hikayesi. Afrika’daki zorlu çalışma şartlarındaki madenlerden zengin hanımların boynuna ulaşan elmasın kanlı yolculuğu Leonardo DiCaprio ve Djimon Hounsou’nun üstün performansı ile süslenmiş. Maden ocağının değilse de uğruna ölünen ‘madenin’ kendisini anlatan Kanlı Elmas gerçeği aksiyonla harmanlayarak izleyiciyi sarsmayı başarıyor.

_______________

kelebegin-ruyasi

Kelebeğin Rüyası (2013)

Hem edebiyat hem maden hem de gençlik. 3’ünden de birer tutam bulacağınız bu film, genç yaşta hayata veda etmiş şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatını anlatıyor. Madenci kenti Zonguldak’ta dönemin koşullarını da arka plana yerleştiren Kelebeğin Rüyası, Yılmaz Erdoğan’ın Behçet Necatigil’i oynaması ve Rahman Altın’ın müzikleri ile de unutulmazlar listesinde.

_____________

Vadim O Kadar Yeşildiki

Vadim O Kadar Yeşildiki (1941)

Yüzyılın başında, Galler bölgesinde maden ocağında çalışarak geçimini sağlayan Morgan ailesinin yaşantısı, ailenin en küçük bireyi Huw (Roddy McDowall) tarafından anlatılıyor. Huw hastadır. Yürüme zorluğu çekmektedir. Okulda da problemleri vardır. Ailenin diğer fertleri kömür madeninde çalışır. Ancak madendeki ücretler yavaş yavaş düşürülür. Çalışanlar, işten çıkarılır. Çevredeki aileler büyük sıkıntıya düşer. Rahip Morgan (Donald Crisp), “Sendika” taraftarı olan çocuklarına bile karşı çıkar, toplumu yatıştırmaya çalışır. Ancak çalışanların öfkesi artar. Ailesine sahip çıkacak olan ise bayan Morgan’dır (Sara Allgood). Bayan Morgan, hem kocasına hem de çocuklarına sahip çıkarak, yuvasını kurtarmaya çalışır. Vadinin en güzel kızı Angharad ise (Maureen O’Hara), bay Gruffydd’a (Walter Pidgeon) deli gibi aşıktır. Mr. Gruffydd ise kilisede görev yapmaktadır.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up