M. Erkam Bülbül: Yeşilçam’ın Kötü Adamları

Serbest Kürsü

erkam-bulbul-1

Dünyada sinema bir endüstri olarak adlandırılır. Türkiye de sinemanın tarihi boyunca hiçbir zaman bu denli büyük görülmemiş olsa da sinemamız için bir organize sanayi bölgesi diyebiliriz. Belki bu cümle biraz yersiz gözükebilir. Fakat kastetmek istediğim nokta pek de büyük olmayan sektör içinde hemen herkes birbirini tanır. Bir endüstri içinde insanların birbirlerini tanıması çok zorken bir organize sanayide hangi işin ustası kimdir bilindiği gibi.  Bizim sinemamızda buna benzer. Hangi işi kim yapar bilinir. Hele Yeşilçam döneminde başroller hariç kimin hangi rolü oynayacağı bile bellidir.

Sinemanın kamera arakasında büyük emekçiler var şüphesiz. Hemen hiçbir izleyici de bilmez o isimleri. Belki birkaç yönetmen ismi o kadar.  Fakat kamera arkasındakiler dışında kameranın önünde olup da ismi bilinmeyen de pek çok insan vardır. Öyle ki yüzlerini gördüğümüzde hemen tanıdığımız bu oyuncuların isimlerini bilmeyiz. Özellikle yeni nesil, Yeşilçam döneminin isimlerine oldukça yabancıdır. Oysa bu yan rollerin kahramanlarının her birinin 200’den fazla da filmi vardır.

Kimden mi bahsediyorum? Sinemamızın unutulmaz kötü adamlarından. Sıddık Akbayır hocanın  “Edebiyat Karın Doyurmaz Çay İçirir” kitabında sinemanın yedi kötü adamına ayırdığı bir bölüm var. Bu yazının esin kaynağı da o kitaptır. Zira sinemanın bu ismi bilinmeyen ama yüzü hafızalardan silinmeyecek olan emekçilerini sinemamızın 101. yılında tekrar yâd etmek istedim. Sıddık Akbayır hocanın yazdığı yedi portre gibi detaylı bir inceleme olmasa da en azından her birinin isimlerini tek tek anmak gerek.

Yazımın bir diğer ilham kaynağı da geçtiğimiz yıllarda Hakan Arslan tarafından çizilen kötü adam portreleri. Kendisinin de izniyle bu muhteşem çizimleri de sizinle paylaşacağız.

Tüm kötü adamlar Erol Taş kadar şanslı değil. Erol Taş kötü adamların hepsinin bir temsili aslında. Tüm kötü adamlar yerine onun ismini biliyoruz.  Ama kimi zaman mafya babası, kimi zaman zalim köy ağası, kimi zaman dağdaki eşkıya, kimi zamansa Bizans askeri olarak rol almış Yeşilçam’ın isimsiz devleri her biri. Şimdilerde haklarında -eğer lütfederse- bir kanalın 3. sayfa haberlerinde görüyoruz onları. Yazıktır ki sinemaya bunca emek vermiş dile kolay 200’den fazla filimde rol almış oyuncuların içler acısı hallerini seyrediyoruz. Nadiren geleceğe tedbirini almış –Hüseyin Baradan- oyunculara rastlıyoruz. Çoğu içlerinde yanan sinema ateşiyle oynamış rollerini. Karın tokluğuna. Kötü adamlarla ilgili anıları dinlerken hep aynı ortak kelimeler işitilir. “Yüreği kocaman adamdı. Çok yardımseverdi. Hayatının yarısını açlık içinde geçirdi” diye.

Filmlerde yedikleri dayaklar elbette rol icabıydı ama bir de halktan yedikleri dayaklar var ki… Süheyl Eğriboz şöyle anlatmış:

“Sene 1971, Hz. Ömer’in Adaleti filmini çektik. Ben Hz. Ömer karakterini namaz kılarken öldürüyorum. Bu film Düzce’nin Konuralp nahiyesinde oynamış. Biz de Ramazan Bayramı’nın ikinci günü Konuralp’e gidiyoruz. Arabadan indim. Çantam elimde. Yusuf ismindeki bir arkadaşımla yürüyorum. Üç dört kişi önümü kesti. ‘Ulan Hazreti Ömer’i öldürürsün haaa’ diyerek üstüme çullandılar. Kafama da bir odun parçasıyla vurdular. İzmit 305 numaralı askeri hastanede kendime geldim. 18 dikiş atıldı kafama. Dört beş gün hastanede yattım. Haa bir de ilk zamanlar hanımla sokağa çıkamazdım. Sokakta insanlar, “Bak! Gene düşürmüş bir kadını götürüyor” derlerdi…

Her birinin anılarını dinlediğinizde aynı hikâyeler çıkar karşınıza. Ama hiç birinin halkı aptal gördüğü ya da sinemaya küstüğü olmamış.

Yeşilçam’ın kötü adamlarını bir kez daha saygıyla anıyor, sinemamıza kattıkları değer için kendilerine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Hakan Arslan’ın muhteşem çizimiyle isimlerini yâd edelim.

twitter.com/merkamb

kötü-adamlar-galeri

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up