M.Caner Alper ve Mehmet Binay’dan Suçlamalara Cevap!

Manşet Türkiye

M.Caner Alper ve Mehmet Binay’dan ‘Zenne’nin çalıntı olduğunu İddia eden İbrahim Can’a cevap geldi.”İbrahim Can söz konusu meseleyi; öldürülmeden önce bir yıldan az bir süre boyunca birlikte olduğu ve hazin bir sonla kaybettiği Ahmet Yıldız’ın hikayesini sahiplenerek sınırlandıramaz. ”Zenne’, gerçek karakterlerden esinlenmiş olmakla birlikte tamamen özgün bir senaryonun ürünüdür.

 

‘Zenne’nin yönetmenleri M.Caner Alper ve Mehmet Binay,Ahmet Yıldız’ın arkadaşı İbrahim Can tarafından yapılan suçlamalarla ilgili basın açıklaması yaptı:

”Zenne’, gerçek karakterlerden esinlenmiş olmakla birlikte tamamen özgün bir senaryodur. Senaryo hem Türkiye’de, hem de ABD’de 2009 yılında tescil edilmiştir.Filmin yapım ortaklarından Mpool firmasını, yapım aşamasında arayan İbrahim Can; yapılacak bu filmin senaryosunu okumadığını ve onay vermediğini söylemiştir. Bunun üzerine, ‘Filmin bir kurmaca olduğu ve Ahmet karakterinin filmdeki sevgilisinin de Alman bir fotoğrafçı olduğu’ kendisine bildirilmiştir. İbrahim Can’ın hikayesi veya Ahmet Yıldız’la yaşadıkları senaryoda hiçbir şekilde kullanılmamış, “ZENNE”nin senaryosu tamamen Ahmet Yıldız’ın yaşam öyküsünden esinlenilerek senaristin özgün katkılarıyla kaleme alınmıştır. İbrahim Can, başından beri bu filmin yapımından haberdar olup, çeşitli LGBTT siteleri aracılığıyla ‘ZENNE’nin benimle ilgisi yoktur.’ beyanatını da yazılı olarak vermiştir.

“ZENNE”nin tanıtımında, promosyonunda veya içeriğinde İbrahim Can’a ait herhangi bir görsel malzeme kullanılmamıştır. Gazetelerde kullanılan fotoğraflar, ilgili medya kuruluşlarının arşivlerinde bulunmakta, bizim kontrolümüz ve bilgimiz dışında, editoryal kararlar doğrultusunda yayınlanmaktadır. Basında çıkan bazı haberlerde kullanılan ve İbrahim Can’a ait olabilecek fotoğraflarla ilgili hiçbir sorumluluğumuz yoktur. Ayrıca, Ahmet Yıldız’ın ailesine ait isim ve tasvirlere de, filmin kurmaca bir senaryoya bağlı olması sebebiyle filmde yer verilmemiştir. Bilindiği üzere “ZENNE”, bir belgesel değildir. Dolayısıyla, herhangi bir kişinin yaşam öyküsünün tüm gerçekliğiyle ve doğrudan doğruya filme aktarılması söz konusu olmamıştır.İbrahim Can’ın filmin galasına davet almaması ise, Ahmet Yıldız hakkında yapılmaya çalışılan her entelektüel çalışmaya karşı çıkmasında, ‘Kitabı da, filmi de ben yapacağım, yaptıracağım. Almanya’daki kurum ve kişilere söz verdim.’ demesinde saklıdır. “ZENNE” filminin merkezinde ya da herhangi bir yerinde kendisi olmadığı gibi; Yıldız’ın yakın arkadaşları olan ve bu filmi yazıp yöneten M.Caner Alper veya Mehmet Binay da filmin hikayesinde yer almamaktadır. “ZENNE”, kurgusal bir senaryonun filme dönüştürülmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.”

“Zenne”nin başarısı, İbrahim Can’ın baş koyduğu davaya bir başka anlatımla, homofobi ve nefret cinayetlerine karşı mücadeleye katkı sağlayacak niteliktedir, hatta aynı amaca matuftur. İbrahim Can söz konusu meseleyi; öldürülmeden önce bir yıldan az bir süre boyunca birlikte olduğu ve hazin bir sonla kaybettiği Ahmet Yıldız’ın hikayesini sahiplenerek sınırlandıramayacağı gibi, bu konuda yapılacak tüm eserlerin telif hakkını da elinde bulundurması mümkün değildir. Kaldı ki, senaryoyla ilgili telif hakkı iddia etmesini gerektirecek entelektüel bir çalışması veya üretimi de mevcut değildir.

Ayrıca, filmin içindeki Zenne Can karakteri, İbrahim Can’ın soyadından türemediği gibi, filmdeki bu karakter, Ahmet’in sevgilisi konumunda da değildir.

Sinefesto Haber Merkezi / Barış Karabulut

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Oldukça tuhaf bir açıklama olmuş! Insan sevgilisi ile yaşadiğı mahremiyeti sahiplenemeyecek ama bir iki senarist ve yönetmen burunlarını soktukları yasamları kurguladik oldu diyerek filmleştirebilecek! Umarım bir hukuki yaptırımı vardir bu korkuncluğun ve Ibrahim Can daha fazla mağdur edilmez.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up