Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Dördüncü Kez Perdelerini Açıyor

Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl zengin bir programla izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Yayınlandı

tarihinde

the-spirit-of-45

Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl zengin bir programla izleyicilerin karşısına çıkıyor. 15-23 Haziran tarihleri arasında emeğin filmlerini izleyicilerle buluşturacak festival, İngiltere’de yaşayan yerli ve göçmen tüm emekçilere hitap ediyor.

Gelenekselleşme yolunda hızla ilerleyen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Türkiye’de sekizinci kez izleyiciyle buluşurken festivalin İngiltere ayağı ise dördüncü yılına giriyor. Londra 4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 15-23Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival bu yıl, beyaz ekrandan ve ana akım çoğu sinema yapımından farklı olarak emeğin filmlerinde halkın gerçek hayatının anlatıldığını vurgulamak için ‘Anlatılan senin hikayendir!’ temasıyla gerçekleştiriliyor.

Açılış gecesi 15 Haziran’da Rio Sineması’nda

 Festivalin açılışı15 Haziran Cumartesi Saat 14.00’te Dalston’daki Rio Sineması’nda gerçekleştirilecek. Gecenin başında Türkiye’deki hükümet karşıtı Gezi Parkı isyanlarını ele alan bir kısa film gösterilecek. Londra’da adil bir asgari ücret ve insanca çalışma şartları için örgütlenen temizlik işçileri de sahneye çıkıp kampanyalarını salona anlatacak. Ayrıca Unite Against Fascism (Faşizme Karşı Birleş) Platformu’ndan bir sözcü İngiltere’de yükselen ırkçılığa karşı bir konuşma yapacak. Usta yönetmen Ken Loach, festivale özel gönderdiği video mesajıyla salona seslenecek. Lokandes müzik grubunun izleyicileri Latin Amerika halk şarkılarıyla buluşturacağı konserin ardından açılış filmi, Ken Loach imzalı’45 Ruhu’ gösterilecek.

Programda Türkiye, İngiltere ve tüm dünyadan 14 film var 

14 filmin gösterileceği bu yılki festivalde birçok özel gösterim bulunuyor. Festivalde bu yıl İngiliz yapımlarının sayısı da artmış durumda. Açılış filmi ’45 Ruhu’ (Sprit of 45′) 2. Dünya savaşından yıkımla çıkan İngiltere’de, işçi sınıfının mücadelesi sonucu iktidara gelen İşçi Partisi’nin birçok sosyal programı uygulamaya koyarak halk adına yarattığı kazanımları anlatıyor. ‘Who Polices the Police?’ (Polisin Polisi Kim?) filminde Ken Fero, İngiltere’de gizlenen polis şiddetini anlatıyor. Fero, filminin gösteriminin ardından söyleşiye katılacak. Mike Wayne ve Deirdre O’Neil’ın yönettiği, ‘The Condition of the Working Class’ (İşçi Sınıfının Durumu) işçilerin Manchester’da sergilediği ve Friedrich Engels’in eserlerinden yola çıkan bir tiyatroyu anlatıyor. Tiyatro bugün ülkedeki işçi sınıfının yaşam şartlarının aslında 19. Yüzyıldaki şartlarla ne kadar benzerliklere sahip olduğunu gösteriyor. Filmden sonra yönetmenler bir sunum yapacak. Londra’da yaşayan yönetmen HacoCheko’nun filmi‘LiVir’(Şimdi Burada)Türkiye’den gelip İngiltere’de yaşam mücadelesi veren iki Kürt göçmenin hikâyesini anlatıyor. Carlos Carrera’nın‘Arka Bahçe’ (Backyard) filminde Meksika’daki kadın cinayetleri işleniyor. Ken Loach, festivaldeki ikinci filmi ‘Tehlikeli Yol’da (Route Irish) ülkesinin Irak savaşındaki çelişkilerini sorguluyor. Festivalin destekçilerinden, Londra’da yaşayan Yunan yönetmen Alexandros Papathanasiou, ‘Perspektifler’ (Perspectives) filminde ekonomik kriz altındaki Yunanistan’da, bir tiyatrocunun radikal politik tiyatro deneyimini anlatıyor. Filmin gösteriminin ardından Papathanasiou’nun da katıldığı, Yunanistan’daki ekonomik krizi ele alan bir tartışma düzenlenecek. Festivaldeki Yunan yapımı bir başka film, Giorgos Oanteleakis imzalı ’155 Satılmış Adam’ (155 Sold) ise Haziran 2011′de Atina’daki SintagmaMeydanı’ndaki hükümet karşıtı gösterileri anlatıyor. Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy imzalı bol ödüllü film ‘Babamın Sesi’, Maraş katliamından etkilenen bir ailenin 30 yıllık öyküsünü anlatıyor. İngiliz yönetmen Phil Vasili’nin uzun metrajlı ilk filmi ‘The Crack’inPrömiyeri festivalde yapılacak. Filmde bir baba ve gündüzleri babasının inşaat işlerinde çalışıp geceleri uyuşturucu satan oğlunun yaşama tutunma çabası anlatılıyor. Başar Sabuncu’nun yönetip Şener Şen’in oynadığı, 1970′lerin Türkiye’sinin ruhunu yansıtan efsanevi işçi filmi ‘ZenginMutfağı’ da festival programında. Mizgin Müjde Arslan’ın hiç görmediği babasının izini Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Mahmur kampına giderek sürdüğü filmi ‘Ben Uçtum Sen Kaldın’ da festivalde. Arslan da filmin gösterimi sonrası söyleşiye katılacak. ‘Makinacı’ (TheMachinist) Bangladeş’teki tekstil işçilerinin yaşam şartlarını ele alıyor. Yönetmenler Hannan Majidi ve Richard York gösterim sonrası söyleşiye katılacak. Festivalde ayrıca bir kısa filmler akşamı da düzenlenecek.

Festival gösterim programını görmek için tıklayın.

Gösterim mekânları 

Açılışı Rio Sineması’ndan yapılacak festivalde gösterimler, Arcola Tiyatrosu, GİK-DER (Göçmen İşçiler Kültür Derneği), Halkevi, TEB (Türk Eğitim Birliği), Kürt Toplum Merkezi, Tottenham Chances,Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirilecek.

İngiltere’de yaşayan Türk ve Kürt göçmen toplumlarının öncülük ettiği ancak ülkedeki yerli ve göçmen tüm kesimlere hitap eden Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali;Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Roj Kadın Vakfı, Halkevi, Londra Koçgirililer Derneği, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi,  Kürt Toplum Merkezi, Reel News, Göçmen İşçiler Kültür Derneği, Türk Eğitim Birliği, YoungStruggleve Özgür Roni Gençlik tarafından düzenleniyor.

© Sinefesto

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Sinemalara Dönüyor

40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

İstanbul Film Festivali, 18 Haziran–4 Temmuz arasında yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor, gösterimler ayrıca çevrimiçinde de sürüyor. Uluslararası Yarışma gösterimleri Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Aralarında Uluslararası Yarışma ve festivalin Galalar bölümü filmlerinin de yer aldığı 16 uzun ve 6 kısa metrajlı film, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org üzerinde erişime açılacak ve Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Festival biletleri passo.com.tr/tr üzerinden ve İKSV gişesinden 14 Haziran Pazartesi 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 17 Haziran Perşembe 10.30’da genel satışa açılıyor. İstanbul Film Festivali biletleri https://www.passo.com.tr/tr kanalının yanı sıra İKSV ana gişesinden ve festival günleri boyunca Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sinemaları’nda yer alacak festival gişelerinden alınabilir.

  • Sinema Biletleri: 45 TL (Tam), 30TL (Öğrenci)
  • Çevrimiçi Kombine: 190 TL
  • Çevrimiçi Tekil Filmler: 12 TL

İstanbul Film Festivali‘nin çevrimiçi gösterimleri sinemaya ya da açık hava gösterimlerine gidemeyen izleyicileri çevrimiçinde buluşturuyor. Haziran programından 16 uzun 6 kısa metrajlı film filmonline.iksv.org’da gösterime açılıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali FIPRESCI Ödülü Açıklandı

Samaher Alqadi filmi FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

FIPRESCI

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dağıtılan FIPRESCI Ödülü’nün sahibi geçtiğimiz gün açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü dün akşam son seans öncesinde açıklandı. Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan FIPRESCI jürisi ödüle, Samaher Alqadi’nin yönettiği Benim Bedenim/As I Want filmini layık gördü.

Jüri üyeleri gerekçelerini şöyle açıkladı;

“Farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Jürisi, ödülü Samaher Alqadi’nin Benim Bedenim filmine veriyoruz.”

Samaher Alqadi’nin 2011 Mısır Devrimi’nin ikinci yıldönümünde yapılan gösterilerde sokakta meydana gelen toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını anlattığı Benim Bedenim/As I Want bugün (11 Haziran) festival kapsamında 12.00 seansında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Cannes Seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman Filmleri Eklendi

Cannes seçkisi genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ari Folman

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri eklendi.

Sinemaseverler tarafından merakla beklenen “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisi geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Yapılan yeni açıklamalar ile ilgiyle takip edilen seçkiye Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri de dahil oldu. Gaspar Noe‘nin Vortex filmi ile Ari Folman‘ın Where Is Anne Frank? filmi, Cannes programına eklenen yapımlar arasında yerlerini aldı.

Ülkemizden bu sene Semih Kaplanoğlu‘nun Bağlılık Hasan filmi de festivalin seçkisinde yer alan yapımlar arasında bulunuyor. Merakla takip edilen festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler