Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Dördüncü Kez Perdelerini Açıyor

Festivaller Manşet

the-spirit-of-45

Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl zengin bir programla izleyicilerin karşısına çıkıyor. 15-23 Haziran tarihleri arasında emeğin filmlerini izleyicilerle buluşturacak festival, İngiltere’de yaşayan yerli ve göçmen tüm emekçilere hitap ediyor.

Gelenekselleşme yolunda hızla ilerleyen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Türkiye’de sekizinci kez izleyiciyle buluşurken festivalin İngiltere ayağı ise dördüncü yılına giriyor. Londra 4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 15-23Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival bu yıl, beyaz ekrandan ve ana akım çoğu sinema yapımından farklı olarak emeğin filmlerinde halkın gerçek hayatının anlatıldığını vurgulamak için ‘Anlatılan senin hikayendir!’ temasıyla gerçekleştiriliyor.

Açılış gecesi 15 Haziran’da Rio Sineması’nda

 Festivalin açılışı15 Haziran Cumartesi Saat 14.00’te Dalston’daki Rio Sineması’nda gerçekleştirilecek. Gecenin başında Türkiye’deki hükümet karşıtı Gezi Parkı isyanlarını ele alan bir kısa film gösterilecek. Londra’da adil bir asgari ücret ve insanca çalışma şartları için örgütlenen temizlik işçileri de sahneye çıkıp kampanyalarını salona anlatacak. Ayrıca Unite Against Fascism (Faşizme Karşı Birleş) Platformu’ndan bir sözcü İngiltere’de yükselen ırkçılığa karşı bir konuşma yapacak. Usta yönetmen Ken Loach, festivale özel gönderdiği video mesajıyla salona seslenecek. Lokandes müzik grubunun izleyicileri Latin Amerika halk şarkılarıyla buluşturacağı konserin ardından açılış filmi, Ken Loach imzalı’45 Ruhu’ gösterilecek.

Programda Türkiye, İngiltere ve tüm dünyadan 14 film var 

14 filmin gösterileceği bu yılki festivalde birçok özel gösterim bulunuyor. Festivalde bu yıl İngiliz yapımlarının sayısı da artmış durumda. Açılış filmi ’45 Ruhu’ (Sprit of 45′) 2. Dünya savaşından yıkımla çıkan İngiltere’de, işçi sınıfının mücadelesi sonucu iktidara gelen İşçi Partisi’nin birçok sosyal programı uygulamaya koyarak halk adına yarattığı kazanımları anlatıyor. ‘Who Polices the Police?’ (Polisin Polisi Kim?) filminde Ken Fero, İngiltere’de gizlenen polis şiddetini anlatıyor. Fero, filminin gösteriminin ardından söyleşiye katılacak. Mike Wayne ve Deirdre O’Neil’ın yönettiği, ‘The Condition of the Working Class’ (İşçi Sınıfının Durumu) işçilerin Manchester’da sergilediği ve Friedrich Engels’in eserlerinden yola çıkan bir tiyatroyu anlatıyor. Tiyatro bugün ülkedeki işçi sınıfının yaşam şartlarının aslında 19. Yüzyıldaki şartlarla ne kadar benzerliklere sahip olduğunu gösteriyor. Filmden sonra yönetmenler bir sunum yapacak. Londra’da yaşayan yönetmen HacoCheko’nun filmi‘LiVir’(Şimdi Burada)Türkiye’den gelip İngiltere’de yaşam mücadelesi veren iki Kürt göçmenin hikâyesini anlatıyor. Carlos Carrera’nın‘Arka Bahçe’ (Backyard) filminde Meksika’daki kadın cinayetleri işleniyor. Ken Loach, festivaldeki ikinci filmi ‘Tehlikeli Yol’da (Route Irish) ülkesinin Irak savaşındaki çelişkilerini sorguluyor. Festivalin destekçilerinden, Londra’da yaşayan Yunan yönetmen Alexandros Papathanasiou, ‘Perspektifler’ (Perspectives) filminde ekonomik kriz altındaki Yunanistan’da, bir tiyatrocunun radikal politik tiyatro deneyimini anlatıyor. Filmin gösteriminin ardından Papathanasiou’nun da katıldığı, Yunanistan’daki ekonomik krizi ele alan bir tartışma düzenlenecek. Festivaldeki Yunan yapımı bir başka film, Giorgos Oanteleakis imzalı ’155 Satılmış Adam’ (155 Sold) ise Haziran 2011′de Atina’daki SintagmaMeydanı’ndaki hükümet karşıtı gösterileri anlatıyor. Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy imzalı bol ödüllü film ‘Babamın Sesi’, Maraş katliamından etkilenen bir ailenin 30 yıllık öyküsünü anlatıyor. İngiliz yönetmen Phil Vasili’nin uzun metrajlı ilk filmi ‘The Crack’inPrömiyeri festivalde yapılacak. Filmde bir baba ve gündüzleri babasının inşaat işlerinde çalışıp geceleri uyuşturucu satan oğlunun yaşama tutunma çabası anlatılıyor. Başar Sabuncu’nun yönetip Şener Şen’in oynadığı, 1970′lerin Türkiye’sinin ruhunu yansıtan efsanevi işçi filmi ‘ZenginMutfağı’ da festival programında. Mizgin Müjde Arslan’ın hiç görmediği babasının izini Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Mahmur kampına giderek sürdüğü filmi ‘Ben Uçtum Sen Kaldın’ da festivalde. Arslan da filmin gösterimi sonrası söyleşiye katılacak. ‘Makinacı’ (TheMachinist) Bangladeş’teki tekstil işçilerinin yaşam şartlarını ele alıyor. Yönetmenler Hannan Majidi ve Richard York gösterim sonrası söyleşiye katılacak. Festivalde ayrıca bir kısa filmler akşamı da düzenlenecek.

Festival gösterim programını görmek için tıklayın.

Gösterim mekânları 

Açılışı Rio Sineması’ndan yapılacak festivalde gösterimler, Arcola Tiyatrosu, GİK-DER (Göçmen İşçiler Kültür Derneği), Halkevi, TEB (Türk Eğitim Birliği), Kürt Toplum Merkezi, Tottenham Chances,Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirilecek.

İngiltere’de yaşayan Türk ve Kürt göçmen toplumlarının öncülük ettiği ancak ülkedeki yerli ve göçmen tüm kesimlere hitap eden Londra Uluslararası İşçi Filmleri Festivali;Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Roj Kadın Vakfı, Halkevi, Londra Koçgirililer Derneği, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi,  Kürt Toplum Merkezi, Reel News, Göçmen İşçiler Kültür Derneği, Türk Eğitim Birliği, YoungStruggleve Özgür Roni Gençlik tarafından düzenleniyor.

© Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up