Eleştiri: Logan – Wolverine

Eleştiri Manşet Serkan Baştimar

“Yaşlı bir adam ölür. Genç bir kız yaşar. Adil bir anlaşma.”

Sin City (2005)

Wolverine Veda Turunda 

Serkan Baştimar değerlendirdi.

X-Men serisinin sevilen yüzü, kurt mizaçlı keskin adam Logan (Wolverine) veda turunda. Aslında bu veda Hugh Jackman‘in. Zira şu sıralar cilt kanseri ile mücadele eden Jackman mutantlıktan emekli olmak istediğini açıklamış, James Mangold ile “son bir puro içelim, öyle git gideceksen” şarkısını söylemişlerdi. Ve o şarkı nihayet sinemalara geliyor.

Logan, Deadpool‘un samimi ve artı 18 dilinden etkilenerek çekilmiş, Marvel evreninin ‘oyuncak satan’ öykülerinden bir adım ötede bir yapım. Zaten atmosfer olarak da Marvel‘in mutantlarının sonunun geldiği, kaotik bir dünyaya, geleceğe bakıyoruz.

Mutant türünün yok olmak üzere olduğu bir X-Men dünyası. Okul dağılmış, ölenler öldüğü ile kalanlar ise tenhalarda var olma savaşı vermekle kalmış. Ama insanların mutantlarla işi bitmiş değil. Bir mutant her zaman bir silah olabilir. Tabii ruhu ve benliği yoksa daha kolay.

Logan- Wolverine

Film, post apokaliptik imgelerle dolu. Görüntü güzel ama hikaye biraz sıkıntılı.

Epey bir süredir beklediğimiz Logan, aslında hafiften bir hayal kırıklığı ile başladı. En klasik açılışlardan birine imza atan film, Logan‘ın birkaç Meksikalıyı pataklamasının ardından Profesör X ve Güneş mağduru Caliban‘ı tanıttıktan sonra klasik bir yol hikayesine dönüşmüş.  Zaten fragmanlarda gözümüze gözümüze sokulan, sinopsislerde de sıkça konusunu görerek epeyce sürpriz bozan yediğimiz film, bir saatlik bir evren tanıtımından sonra yola çıkıyor. Ancak o evreni tanıtmada metinler diyaloglar elle tutulur gibi değil. Seyirciye neyin olup bittiğini dolaylı yoldan değil de karakterin ağzından direkt anlatan cümleler hikayeyi yavan bir çizgi filme dönüştürüyor.

Logan‘ın falsosu bununla da sınırlı değil. Marvel ve X-Men‘in genel olarak yaşadığı anti kahraman sorunu burada da kendini gösteriyor. Boyd Holbrook‘un canlandırdığı iz sürücü Pierce, anti kahramanlığın tüm klişelerini yerine getiriyor. Bu muydu yani derken ortaya çıkan Dr. Rice ise durumu az da olsa kurtarıyor. Genel olarak Holokost öykülerinden (mesela Magneto‘nun geçmişi ve tüm mutantların yahudiymiş gibi temsili) ilham alan film burada da Dr. Rice ile yüzünü gösteriyor. Hitler’in katliamcı, deneysel bilim adamı Doktor Mengele gibi mutantlar yetiştiren Dr. Rice insanlıktan uzak ama tüccarlıkta mahir bir profil çizerek anti kahramanlık kefesinde dengeyi sağlayabiliyor.

Post apokaliptik öğelerle dolu Logan kostümlü, taytlı ve janjanlı süper kahraman filmleri gibi değil. Film, zaman zaman Mad Max evrenine dolaylı selamlar çakarken, bir yandan da gelecekteki kıyamet günlerini anlatan Viggo Mortensen‘in oynadığı The Road’daki baba-oğul ilişkisine benzer bir yöne evriliyor. Logan, aynı zamanda western öğelerini de içinde barındıran bir yapım. Hatta çocuk mutant ve Wolverine arasındaki bağ bir western klasiği Shane ile kuruluyor. Final de yine bu film üzerinden biçimleriyle.

Her ne kadar önceki paragraflarda biraz filmi ‘gömmüş’ olsam da Logan X-Men’i çıta olarak yetişkinliğe çıkaran işlerden biri olmuş. Deadpool etkisi ile kan miktarını artıran yapım, ironik ya da sarkastik olmayı az biraz yüzüne bulaştırıyor. Zaman zaman tebessüm uyandıran yerleri yok değil; ama zaten bir dostun cenazesine gitmiş gibi filmi izlediğimiz için daha dramatik öğeler bekliyoruz.

137 dakikalık serüven bittiğinde ise bir dostla vedalaşmanın verdiği hüznünü cebimize koyup ayrılıyoruz. Ama her veda bir başlangıç. Yeni mutantlar onun izinden gitmeye devam edecek.

Wolverine‘nin yeri ayrıdır. Seveni çoktur. Baba adamdır. Seviyorsanız, gidin izleyin. Ama uçana – kaçana haz etmeyen biri iseniz yanaşmayın.

Filmin konusu için tıklayın.

____

Twitter.com/SerkanBastimar

Bir küçük hatırlatma daha: Profesör X’i canlandıran Patrick Stewart’ın da artık bu tür yapımlarda oynamayacak. Yani çifte vedalı bir film sizleri bekliyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up