“Let’s Finish It!”

Eleştiri Serbest Kürsü

belkıs-bayrak-son

Tasavvufta kalbin en iç merkezindeki noktaya Lübbül Lüb denir, yani Tevhit ve Ehadiyet nurunun mekânı. Bu noktaya perdesiz tesir eden iki büyük güç vardır; şiir ve musiki. İşte ben sinemanın sırrını tam bu noktaya bağlıyorum. Şiirle barışık bir görüntünün ve kalbe işleyen müziğin tesiri tek başına şiirin ve musikinin sağlayabildiği başarıdan daha yüksek bir mevkide olabilir.

Kaynak (The Fountain) filminin görüntüleri üç farklı zamanda üç farklı hikâyede anlatılsa da yönetmenin derdi/dermanı aynıdır: ölüm. Bunu hem bir Maya öğretisinden, hem de modern tıbbın öğretileri içerisinde nefes almaya çalışan bir doktor hayatından okumamızı istiyor. Çünkü yönetmen de biliyor ki önüne bugün “modern” kelimesi eklenen her kavramın başı beladadır, modern tıp da dâhil. Kendisini dinden tecrit ederek laboratuvar ortamında büyüyen bir bilim; ne şehrin sokaklarında, ne de insanların kalbinde nefes alamayacaktır. Serada domates yetiştirmeye benzemeyecektir. Bu en nihayetinde maalesef ‘İlim’ olamayacaktır.

Dünyadaki ilk rahibin kendini feda ederek insanoğluna bahşettiği hayatın aktarıldığı diğer hikâyede ise aslında hakiki, kadim bilginin yüzyıllar geçse de aynı olacağını vurguluyor yönetmen. Doğrusal değil, dairesel bir tarih inancının izlerini taşıyan senaryo, bu vesile ile bizden öncekilerin bizden daha az düşünen daha az keşfeden insanlar değil, aksine uçurumun kenarında durmayı bilen insanlar olduklarını görmemizi istiyor.

the-fountain-1

Sinema kendini malayaniden temizleyerek güzele ulaşmayı hedefler, tıpkı insanoğlu gibi. Böyle bir alanda ağızdan çıkan söz, göze değen her karenin ehemmiyeti vardır. Darren bize ‘Kaynak’ filminde defalarca “lets finish it” diyor. Külli iradenin kararına bırakılınca ölümün karar verilmesi zor bir mesele olduğunu görmemizi istiyor.

Ölümü hafiflik olarak tanımlayan bir kadının ölüm güzellemelerine mukabil, modern dünyanın matematiğiyle ruhunun ve bedenin yaralarına merhem bulacağına inanmış bir mecnunun hikâyesinin izleneceği bu film ‘iman tazelemesi’ olarak başucumuzda bulunmalı.

Belkıs Bayrak yazdı…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up