Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Lars Von Trier Cannes’tan kovuldu!

Yayınlandı

tarihinde

Lars Von Trier Cannes’da ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Festival başkanı Gilles Jacob’ın yakın arkadaşı olduğunu söyleyen yönetmen, “Sözlerim tamamen aptalcaydı. Ben Mel Gibson değilim. Sadece Hitler’in sığınakta nasıl plan yaptığını anlayabildiğimi söyledim. Onun yaptıklarını yapmak istediğimden değil” dedi.

Üvey babasının da Yahudi olduğunu açıklayan Trier, anti-semitizmle suçlanmasının komik olduğunu öne sürdü.

KIRSTEN DUNST’IN TEPKİSİ
Festivalde yarışan ‘Melankoli’ filminin oyuncularının yaptığı açıklamalar sırasında yaynında olduğu ve şaşkınlıkla izlediği yönetmen, oyunculardan Kirsten Dunst için, “Sanırım benim Avrupalı ve çılgın olduğumu düşünüyor” derken Charlotte Gainsbourg’un pek de şaşırmadığını düşündüğünü söyledi.

KOVULDUĞU İÇİN GURURLU
Lars Von Trier ise Danimarka medyalarına verdiği demeçte, festivalde ”istenmeyen adam ilan edilmiş olmaktan gurur duyduğunu” da ifade etti.

Sinema tarihinde belki ilk defa böyle bir karar alındığının altını çizen Trier, ”Bir kez daha özür diliyorum, kimseyi incitmek istemedim, ama ben benim, yapımı değiştiremem, tahrik etme eğilimi taşıyorum” dedi.

‘DANİMARKALI ESPRİLERİM ANLAŞILMADI’
İstenmeyen adam ilan edilmesinin nedenlerinden birinin, Fransızların II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere kötü davranmış olmasından kaynaklandığını söyleyen Trier, ”Bu yüzden bu konu onlar için çok hassas, kızgınlıklarını anlayabiliyorum, böyle sözler sarf etmiş olmaktan dolayı çok aptallık ettim, Cannes Film Festivali’nin yetkililerine karşı çok saygım var” diye konuştu.

Yahudi soykırımını tarihin “en korkunç suçlarından biri” olarak niteleyen Trier, ”Yahudi adı taşıyorum ve bütün çocuklarım da Yahudi adı taşıyor. Zannedersem, uluslararası basın DanimarkaLI espri anlayışımı anlamıyor” şeklinde konuştu.

‘NAZİ OLDUĞUM SÖYLENEMEZ’
Trier ayrıca, ”Nazi estetik anlayışını çok çekici bulduğunu”, örneğin eski Nazi savaş uçağı Stuka’nın şeklini beğendiğini, güzel bir uçak olduğunu, Nazi estetik anlayışının sanatsal bakımdan yaratığı birçok şekil ve modelin Alman romantik akımıyla ilişkilendirilebileceğini kaydetti. Trier, ”Ama siyasi açıdan, Nazi olduğum söylenemez” dedi.

Festival Komitesinin aldığı ”istenmeyen adam” kararına göre Lars Von Trier festivalin yapıldığı yere gidemeyecek, hatta filmi bir ödül kazansa bile gidip ödülünü alamayacak.

‘KABUL EDİLEMEZ SÖZLER’
Cannes Film Festivali’nin Başkanı Gilles Jacob, Lars Von Trier’in Hitler ile ilgili sarf ettiği sözleri ”kabul edilemez” olarak nitelendirerek, ”Hiç kimse medyalar önünde festivali kabul edilemez sözler sarf etmek için kullanamaz” açıklamasında bulundu.

Jacob, Trier’in sarf ettiği sözlerle festivali ”lekelediğini” savunarak, ”Bu sözlerin bir ahmaklığın neticesi olduğunu düşünmeyi tercih ediyorum” dedi.

‘FESTİVAL BİR ADAMI CEZALANDIRDI, BİR ESERİ DEĞİL’
Cannes Film Festivali’nin Genel Sekreteri Thierry Fremaux Lars Von Trier ile ilgili kararı yorumlarken, amacın ”bir eseri değil, bir adamı (Trier’i) cezalandırmak olduğunu” vurguladı.

Kararın film Festivalinin komitesini ilgilendirdiğini, jüriyi ilgilendirmediğini belirten Fremaux, “Lars Von Trier cezalandırıldı ama filmi festivale katılabilir ve eğer jüri Trier’in filmini ödüle layık görürse, ödül verebilir” diye konuştu.

WIESENTHAL MERKEZİ TRIER’İ KINADI
ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan Musevi kuruluşu Simon Wiesenthal Merkezi, Lars Von Trier’in Hitler ile ilgili sözlerini kınadı ve bu sözlerin ”hesaplanarak ve ucuzca” sarf edilmiş sözler olduğunu savundu.

Merkezin yetkilileri yayımladıkları bir yazılı açıklamada, Lars Von Trier’in festivalde tek hak ettiği ödülün ”yılın bağnazı” adlandırılması olduğunu ifade etti.

DANİMARKA KÜLTÜR BAKANI ŞAŞKIN
Danimarka Kültür Bakanı Per Stig Moeller yaptığı açıklamada, Lars Von Trier’in Festival Komitesi tarafından ”istenmeyen adam” ilan edilmesinden ötürü, ”Şaşırdım, çünkü Festivalin yetkilileri Trier’in özürlerinin not edildiğinin altını çizmişti. Ama tabi ki, karar komiteye ait ve ben karışamam” değerlendirmesinde bulundu.

Danimarka Film Enstitüsünün müdürü Henrik Bo Nielsen de AFP’ye yaptığı açıklamada, Trier’in sözlerini ”aptalca” ve ”itici” olarak değerlendirdi ancak bu sözlerin Trier’in gelecekteki film projelerinin finansmanını etkilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler