Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Lars Von Trier Cannes’tan kovuldu!

Yayınlandı

tarihinde

Lars Von Trier Cannes’da ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Festival başkanı Gilles Jacob’ın yakın arkadaşı olduğunu söyleyen yönetmen, “Sözlerim tamamen aptalcaydı. Ben Mel Gibson değilim. Sadece Hitler’in sığınakta nasıl plan yaptığını anlayabildiğimi söyledim. Onun yaptıklarını yapmak istediğimden değil” dedi.

Üvey babasının da Yahudi olduğunu açıklayan Trier, anti-semitizmle suçlanmasının komik olduğunu öne sürdü.

KIRSTEN DUNST’IN TEPKİSİ
Festivalde yarışan ‘Melankoli’ filminin oyuncularının yaptığı açıklamalar sırasında yaynında olduğu ve şaşkınlıkla izlediği yönetmen, oyunculardan Kirsten Dunst için, “Sanırım benim Avrupalı ve çılgın olduğumu düşünüyor” derken Charlotte Gainsbourg’un pek de şaşırmadığını düşündüğünü söyledi.

KOVULDUĞU İÇİN GURURLU
Lars Von Trier ise Danimarka medyalarına verdiği demeçte, festivalde ”istenmeyen adam ilan edilmiş olmaktan gurur duyduğunu” da ifade etti.

Sinema tarihinde belki ilk defa böyle bir karar alındığının altını çizen Trier, ”Bir kez daha özür diliyorum, kimseyi incitmek istemedim, ama ben benim, yapımı değiştiremem, tahrik etme eğilimi taşıyorum” dedi.

‘DANİMARKALI ESPRİLERİM ANLAŞILMADI’
İstenmeyen adam ilan edilmesinin nedenlerinden birinin, Fransızların II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere kötü davranmış olmasından kaynaklandığını söyleyen Trier, ”Bu yüzden bu konu onlar için çok hassas, kızgınlıklarını anlayabiliyorum, böyle sözler sarf etmiş olmaktan dolayı çok aptallık ettim, Cannes Film Festivali’nin yetkililerine karşı çok saygım var” diye konuştu.

Yahudi soykırımını tarihin “en korkunç suçlarından biri” olarak niteleyen Trier, ”Yahudi adı taşıyorum ve bütün çocuklarım da Yahudi adı taşıyor. Zannedersem, uluslararası basın DanimarkaLI espri anlayışımı anlamıyor” şeklinde konuştu.

‘NAZİ OLDUĞUM SÖYLENEMEZ’
Trier ayrıca, ”Nazi estetik anlayışını çok çekici bulduğunu”, örneğin eski Nazi savaş uçağı Stuka’nın şeklini beğendiğini, güzel bir uçak olduğunu, Nazi estetik anlayışının sanatsal bakımdan yaratığı birçok şekil ve modelin Alman romantik akımıyla ilişkilendirilebileceğini kaydetti. Trier, ”Ama siyasi açıdan, Nazi olduğum söylenemez” dedi.

Festival Komitesinin aldığı ”istenmeyen adam” kararına göre Lars Von Trier festivalin yapıldığı yere gidemeyecek, hatta filmi bir ödül kazansa bile gidip ödülünü alamayacak.

‘KABUL EDİLEMEZ SÖZLER’
Cannes Film Festivali’nin Başkanı Gilles Jacob, Lars Von Trier’in Hitler ile ilgili sarf ettiği sözleri ”kabul edilemez” olarak nitelendirerek, ”Hiç kimse medyalar önünde festivali kabul edilemez sözler sarf etmek için kullanamaz” açıklamasında bulundu.

Jacob, Trier’in sarf ettiği sözlerle festivali ”lekelediğini” savunarak, ”Bu sözlerin bir ahmaklığın neticesi olduğunu düşünmeyi tercih ediyorum” dedi.

‘FESTİVAL BİR ADAMI CEZALANDIRDI, BİR ESERİ DEĞİL’
Cannes Film Festivali’nin Genel Sekreteri Thierry Fremaux Lars Von Trier ile ilgili kararı yorumlarken, amacın ”bir eseri değil, bir adamı (Trier’i) cezalandırmak olduğunu” vurguladı.

Kararın film Festivalinin komitesini ilgilendirdiğini, jüriyi ilgilendirmediğini belirten Fremaux, “Lars Von Trier cezalandırıldı ama filmi festivale katılabilir ve eğer jüri Trier’in filmini ödüle layık görürse, ödül verebilir” diye konuştu.

WIESENTHAL MERKEZİ TRIER’İ KINADI
ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan Musevi kuruluşu Simon Wiesenthal Merkezi, Lars Von Trier’in Hitler ile ilgili sözlerini kınadı ve bu sözlerin ”hesaplanarak ve ucuzca” sarf edilmiş sözler olduğunu savundu.

Merkezin yetkilileri yayımladıkları bir yazılı açıklamada, Lars Von Trier’in festivalde tek hak ettiği ödülün ”yılın bağnazı” adlandırılması olduğunu ifade etti.

DANİMARKA KÜLTÜR BAKANI ŞAŞKIN
Danimarka Kültür Bakanı Per Stig Moeller yaptığı açıklamada, Lars Von Trier’in Festival Komitesi tarafından ”istenmeyen adam” ilan edilmesinden ötürü, ”Şaşırdım, çünkü Festivalin yetkilileri Trier’in özürlerinin not edildiğinin altını çizmişti. Ama tabi ki, karar komiteye ait ve ben karışamam” değerlendirmesinde bulundu.

Danimarka Film Enstitüsünün müdürü Henrik Bo Nielsen de AFP’ye yaptığı açıklamada, Trier’in sözlerini ”aptalca” ve ”itici” olarak değerlendirdi ancak bu sözlerin Trier’in gelecekteki film projelerinin finansmanını etkilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler