Kuş Yuvadan Uçarken

Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Dünyaya gelen her insanın bir yeteneği olduğuna inanırım. Kimimiz bu yeteneği kendimiz keşfederiz, kimimiz ise bir aracı vasıtası ile. Ama çoğumuz, içimizde saklanan bu cevheri keşfetmeden, sevmediğimiz işlerde, ekmek davasına ömür bitiririz.

Fransız yönetmen Eric Lartigau’nun son filmi La famille Bélier-Hayatımın Şarkısı 16 yaşındaki Paula’nın yeteneğini keşfedişini anlatıyor. Ancak onun hikayesi biraz farklı. Mensubu olduğu Bélier ailesinde, Paula dışındaki herkes doğuştan işitme engelli.

Filmin adından anlaşıldığı üzere, Paula’nın yeteneği şarkı söylemek. Okulda, aksi fakat işinin ehli bir müzik hocasından keşfedilen Paula, ailesindeki tüm işlere koşturan, aynı zamanda dış dünya ile ailesinin iletişimini kuran bir kardeşimiz. Yani bir ‘elimiz-kolumuz’ durumu.

Serde ergenlik, omuzda ekmek parası için ağır yükler ve bünyede de yetenek varken gel de işin içinden çık. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir aşk bir de yerel seçim girsin işin içine. Paris’teki seçmelere mi, çiftlikteki içmelere mi…

hayatımın-şarkısı-

Hayatımın Şarkısı, başroldeki genç isim Louane Emera’nın yeteneği ile hikayenin sıcaklığının birbiriyle örtüştüğü bir film olmuş. Louane Emera, 2013 yılında, bizdeki ‘O Ses Türkiye’nin Fransız verisiyonundan şöhrete ulaşmış. Yakın zamanda bir albüm de çıkaran Louane, filmdeki performansı ile oyunculukta da iddialı.

Genç oyuncuya, François Damiens, Karin Viard, Eric Elmosnino ve Luca Gelberg eşlik ediyor. Aile bireylerinin, sessiz ama muzip diyalogları, Fransız romantizmi ve mizahının harmanı filmin seyir zevkini artırıyor.

Aile, okul ve müzik arasında gidip gelen ve gittikçe dramaya dönen Hayatımın Şarkısı güzel şarkıları ve çarpıcı finali ile izlenmeyi hak ediyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up