Kültür Bakanlığı’ndan Aile Filmlerine Destek

Manşet Türkiye

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk filmlerini destekleme konusunda yeni bir düzenlemeye gidiyor.

Yeni düzenlemede gişe yapan filmlerin yanı sıra tüm aile bireylerinin birlikte izleyebileceği, genel izleyiciye hitap eden yapımlar da teşvik edilecek.

Seyircinin kendini bulduğu, geniş kitlelerin izlediği filmler için ticari bir teşvikin söz konusu olacağını belirten Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu, filmleri değerlendiriyor. Bu teşvik mekanizmasını genel izleyiciye 100, 7-13 yaş arasına 85, 13-18 yaş arasına 75 olarak oranlarsak ticari olarak da teşvik etmek mümkün olabilir. İnsanların ailesiyle beraber, çoluk çocuk gidebileceği ürünlere de ihtiyacımız var. Bunların sayılarının çoğalması lazım.” dedi. Erkul, sinema sektörüne 1990-2004 yılları arasında 5 milyon 756 bin 109 dolar destek verilirken, bu rakamın 2005-2010 yılları arasında 18 kat artarak 106 milyon 34 bin 200 dolara ulaştığını söyledi.

zaman

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up