Kültür Bakanı’ndan Sansür Açıklaması

Türkiye

34. İstanbul Film Festivali’ndeki tartışmalar sonrası Kültür Bakanı Ömer Çelik de sessizliğini bozdu.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin değerlendirme yapan Bakan Çelik, Bakur filminin alenen terör propagandası yaptığını ve bunun özgürlük kapsamında değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Çelik ayrıca, sansür iddialarının gerçeği yansıtmadığını altını çizdi, “Kültür Bakanlığını sansür yapmakla suçlayanlar, öncelikle kendi yasal mükellefiyetlerini neden yerine getirmediklerini sorgulamalıdırlar” dedi, “Çözüm süreci, birilerinin terörü meşrulaştırma süreci değildir” diye ekledi.

ömer-çelik

İşte Kültür Bakanı Ömer Çelik’in konuyla ilgili yazdıkları:

Kendi yasal mükellefiyetlerini yerine getirmedikleri halde “sansür var” diye yalan beyanda bulunanlar ve onlara destek verenler, gerçeği gizliyorlar. Ayrıca bu haberde görüldüğü gibi açıkça terör propagandasına zemin olmalarına ne diyecekler acaba? Hiçbir demokratik değer ve evrensel özgürlük kriteri teröre destek verilmesini makul görmez..

Bu kadar profesyonel organizasyonlarda bu kadar açık terör propagandasına destek verilmesi izah edilemez.

Terör terördür; her türlü demokratik değerin düşmanıdır. Özgürlüğün düşmanıdır.

Birileri çıkıp “çözüm süreci” varken bu yaklaşımların doğru olmadığını söylüyor. Çözümü anlamamışlar hala..

Çözüm süreci, birilerinin terörü meşrulaştırma süreci değildir. Terörü sona erdirme sürecidir. Çözüm süreci terörün sona erdirilmesi için kararlılıkla yürütülmektedir. Bunu terörü meşrulaştırmak için istismar etmeye kalkanlara müsaade edilemez. Öte yandan bari milletvekilleri özgürlükten bahsederken çifte standart üretiyor. Bunların mantığını takip ederek özgürlük adına terör propagandasına izin verilirse, yarın birileri DAEŞ adlı terör örgütünü öven bir yapım için de yasalar karşısında istisna isterler. İlkeli olmak her işin başı olmalıdır.

Birileri “festival” kelimesi ile “terör”ün yan yana geleceğini düşünüyorsa, biz asla ve asla bu düşüncede değiliz ve olmayacağız. Bu müstemleke zihniyeti Türkiye’de terörü övmeyi özgürlük olarak sunarken herhangi bir Avrupa ülkesindeki terör örgütünün propagandasını yapmayı aklından bile geçiremez. İlkeli olmak her zaman ve mekan için geçerli olmalıdır. Terörün propagandasını “acılarımızı iyileştirmek”, “özgürlük”, “empati kurmak”, “özgür bir kültür sanat ortamı oluşturmak”, “devletin baskısına direnmek” argümanlarıyla meşrulaştırmaya çalışanlar, tutumlarını hiçbir evrensel değerle izah edemezler. Söyledikleri açık terör propagandasının makyajıdr.

Özgürlüğe ve demokrasiye düşman bir tutumdur. Gerçek bir özgürlük felsefesi bu ilkelliğe izin vermez. Kuşkusuz Kültür Bakanlığı özgürlükten ve demokratik değerlerden yanadır. Her türlü kültürel üretim için bu ortamı desteklemektedir. Bunun kırmızı çizgileri ise evrensel kriterlerle belirlenmiştir. Terör propagandası bu kırmızı çizgilerin önde gelenidir. 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up