Kült Film Karelerini Resime Dönüştürmek

Türkiye

Filmlerin içinden kalkan bir vagon hayal edin, tuval ile buluşup yeniden hayat bulan.

Ersin Doğan, 2016 yılında tanıştığı sinemayı farklı bir perspektiften okumaya gönül vermiş bir sanatçı. Son günlerde ikinci sergisinin tatlı heyecanını yaşayan Doğan, sinema ile tanışmasının ve ardından süregelen serüvenini şu sözlerle dile getiriyor:

Farklı bir disiplin olan sinema sanatıyla 2016 yıllarının başında Dr.Öğr.Üyesi Tülay ÇELİK hocamın seçmeli dersi vasıtasıyla tanıştım. İlk izlediğim sanatsal filmlerden hiçbir şey anlamadığımı düşünmüştüm. Tülay hocamın ‘’Sinemada Hayal Kırıklığı’’ adlı makalesini okuduktan sonra bu disiplinin de önemli bir alan olduğunun farkına vardım. ‘’Dünya Sineması’’ dersini aldığım bu dönemde sadece film izlemekle yetinmeyip film hakkında makaleler okudum. Ders gereği hocamız haftalık ortalama beş film ismini söyleyip izlememizi istiyordu. Başlangıçta pek önemsemediğim seçmeli ders olarak gördüğüm bu ders dönem sonuna doğru artık ilgi alanım oldu. Okullar ara tatil olduğu dönemde listedeki çoğu filmi izleyip hakkında araştırmalar yaptım. Lisans eğitimi alırken son sınıfta proje konum haricinde bu konuyu da sergi tarihine kadar ele aldım.

Saniyede 24 kare fotoğraf ile bir araya getirilen sinema görüntüsünü farklı bir disiplinin olan resim sanatına dönüştürdüm. En çok yakındığım durum ise sinema sanatının dinamikleri resme kıyasla sürekli hareketlilik hali veya fiziksel eylemi barındıran yapıtlar olması sebebiyle  durağan olmamasıdır. Sanat filmleri başta olmak üzere popüler kitlenin filmleri ele alırken , teknik açıdan yağlı boya malzemesi yerine mürekkep ve suluboya kullanmayı tercih ettim. Duygu durumuna göre boya, mürekkep ve su ile birleşmesiyle film karelerini resimsel olarak yeniden yorumlamaya çalıştım. Çok bilindik sahnelerden ziyade benim için daha çok anlam teşkil eden hızlı gecen sahneleri durdurup çalışmalarımda kullandım.

Sinema sonu olmayan bir yol, yolculuk esnasında beklenmedik sürprizlerle karşılaşılacak bir alandır. İzleyici olarak onu anlamak için sabır ve dikkat isteyen meşakkatli bir süreç gerektirir. Duyguların burada lığını bize hissettiren bu eşsiz karelerden oluşan bu disiplin, insanın bakış açısını bile değiştirebiliyor.

Her bir kare adeta bir sanat yapıtı olarak değerlendirdiğim için her karesini bir vagona benzetiyorum. Dolayısıyla vagonların birleşmesiyle trenin bütünlüğünü tamamlamış oluyor. İzleyicinin algı ve bilgisine bağlı, filmi bir bütün olarak anlaması için bütün karelerin anlamasına bağlıyorum. İki yıldan fazla bir süreye yaydığım bu çalışmalarımı, yapımı tamamlanmış vagonlar misali çıkarıp galeride sergileme zamanı geldiğine inanıyorum.

Dünya sinemasından karelerle sergisini şenlendiren Ersin Doğan, Eski Foça’da devam eden “VAGON” resim sergisine herkesi davet ediyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up