Küçük Prens: Gerçeğin Mayası Gözle Görülmez

Serbest Kürsü

 

Tuğba Güner
tugbaguner34@hotmail.com

Le Petit Prince

Küçük Prens‘i her okuduğumda şunu anlıyorum, yaşım ilerledikçe bu kitap beni daha çok etkiliyor. O’nun masum çocuk gözünden neleri görmedik ki…Her gezegende farklı biriyle karşılaştık, aslında hayatta sık sık gördüğümüz iyi-kötü kişilerdi bunlar. Ve kitaptaki her karakter bir şeyin sembolüydü. Gül’ün aşkı,Tilki’nin kendi özgürlüğünü Küçük Prens’e feda eden kişiyi temsil etmesi gibi…Sevmeyi,  bağlanmayı, ayrılık acısını da Küçük Prens‘te okuduk, yaşadık tekrardan… Baskının, kapitalizmin, tekdüzeliğin karşısındaki eleştiriyi gördük açıkça. İyiliğin ve masumiyetin kitabı olan bu esere kim sadece çocuk kitabı diyebilir ki ? Das Kapital‘den sonra en çok dile çevrilmiş ve en çok satılmış olan bu eser asla büyümeyen yetişkinlerin başucundadır, bir yaşam felsefesidir. Çocuklara da verilecek en güzel hediyedir. Dilinin sadeliği, masalsı anlatımı onlara anlaşılır gelir. Okurken hem maceralar yaşar hem de hayata dair öğütlerle iç içe olurlar.

1943’te yazılan bu eserin pek çok uyarlaması farklı alanlarda yapılmış.  Bu yıl başarılı bir prodüksiyonla sinemaya aktarılacağını duyduğum zaman ‘oh sonunda’ demiştim. Kung Fu Panda ile animasyon arenasında sükse yapan Mark Osborne‘un yönetmenliğini yaptığı filmin orijinal seslendirme kadrosunda Rachel McAdams, James Franco, Marion Cotillard, Jeff Bridges ve Paul Giamatti gibi ünlü isimler bulunuyor. 3D gösterilen ve 108 dakika olan Fransız yapımı bu filme çok büyük bir bütçe harcanmış. Müziklerini Hans Zimmer’in yaptığı bilgisini de es geçmeyelim. Dublajını seslendirenler arasında Ahmet TaşarElif Acehan, Hakan Vanlı, Özden Ayyıldız, Ender Yiğit var. Dublajda Küçük Prens’in ve Pilot’un sesi gerçekten harika oturmuş.

Pilot ve Küçük Prens’in kitap üzerinden anlatıldığı kısımlar, eserle birebir aynı. Hafızamıza kazınan, altını üç-beş kere çizdiğimiz o sözleri filmde de duyabiliyoruz. Ve bu sahneler kitaptaki çizimleri andıran, stop-motion tekniğiyle çekilmiş bir şekilde ele alınıyor. Böylece animasyonun içinde Küçük Prens’in hikayesinin anlatıldığı sahneler, bizi kitabın içinde hissettiriyor. Bu kısmı gerçekten çok başarılı olmuş. Ama film kitaptan birebir uyarlama değil. Osborne, kitap ile okuyucu arasındaki bağı göstermek istemiş. Annesi tarafından sürekli ders çalışmaya zorlanan ve geleceği planlanan küçük bir kız, hikayenin merkezinde bulunuyor. İlk yarım saat Küçük Prens’ten hiç bahsedilmiyor. Küçük kızın bir gün evlerinin yanındaki garip ama iyi kalpli yaşlı pilot ile tanışmasıyla her şey değişiyor. Pilot, Küçük Prens’in içinde olduğu o dünyanın kapılarını kıza açmaya başlıyor. Kızın Küçük Prens ile kurduğu bağ, hayatına etkisi ve O’nu bulma çabaları…

küçük prens

Aslında kitabı okuduğumuzda hissettiklerimizi perdede  göstermeye çok yaklaşıyor film. Ama kitapla birebir olma beklentisini taşıyanlar bu açıdan biraz hayal kırıklığı yaşayabilirler. Ben eserin bir çocuk okuyucu gözünden yansıtılmasını ve hayatımızla bağlantı kurmasını çok sevdim. Küçük Prens ile olan duygusal bağ, filmdeki eksik yönleri görmemi engelliyor olabilir ama şunu da belirtmem lazım ki 3D olma özelliği filme hiç bir şey katmamış.

Filmi 9 yaşındaki yeğenimle izledim.  Filme dair fikrini sorduğumda, arkadaşlık mesajlarını vurguladı. Çocuklar için etkileyici öğütlerin yer aldığı film, şüphesiz biz yetişkinler için çok daha fazla şey söylemekteydi. ”Ne kavranılmaz bir yer şu gözyaşı ülkesi…” diyordu , ”Ama kördür gözler, insan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçekleri görebilir.” Onu beyazperdede görmek bana farklı duygular yaşattı. Klişe olacak belki ama evet; ruha dokunan bir animasyon olduğu kesin.

Son zamanlarda çocuklarınızı götürebileceğiniz böyle naif animasyonlar gittikçe azalıyor.  Salondan çıktığınız zaman duygulanmış yetişkinlerle, iyi vakit geçirmiş çocukların olduğunu görmek ve o yetişkinlerle göz göze gelmek her filmde nasip olmaz. Sözün özü; yeni nesili Küçük Prens’ten mahrum bırakmayın. Çocuğunuzla, eşinizle, sevgilinizle, arkadaşınızla ya da tek başınıza…Bu film izlenmeyi hak ediyor.

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up