Kubrick’in Kayıp Senaryosu 60 Yıl Sonra Bulundu

Hollywood Manşet

Stanley Kubrick’in kayıp senaryosu ‘Burning Secret’, Bangor Üniversitesi’nde film profesörü olan Nathan Abrams tarafından 60 yıl sonra bulundu.

Ölümünün üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmesine rağmen, Stanley Kubrick hala şaşırtmaya devam ediyor. Başarılı bir yönetmen olan Kubrick, yaptıklarının yanında yapmadığı filmler ile de dikkat çekiyor. Şimdi ise görünüyor ki, kayıp olduğu düşünülen projelerinden biri yıllardır saklandığı yerden keşfedilmeyi bekliyor: “Burning Secret”.

Stanley Kubrick, “Paths of Glory” filmini yapmadan hemen önce, 1956’da Stefan Zweig’in aynı isimli romanının uyarlamasını Calder Willingham ile beraber yazdı. Senaryo Bangor Üniversitesi’nde bir film profesörü olan Nathan Abrams tarafından bulundu. Abrams senaryo hakkında “Kubrick meraklıları bunu yapmak istediğini biliyordu, ancak hiç kimse bu senaryonun tamamlandığını düşünmüyordu. Artık bir kopyasına sahibiz ve bu onun tam bir senaryo yazdığını kanıtlıyor.” dedi. Projeyi “Lolita’nın tersi” olarak tanımlayan Abrams’a göre “Burning Secret’ta ana karakter anneye ulaşmak için oğluyla arkadaşlık kuruyor. ‘Lolita’da ise ana karakter kıza ulaşmak için annesiyle evleniyor. 1956 yılının üretim kodu ile Kubrick’in bunu başarmasının zor olduğunu düşünüyorum. Öyle ki, ancak 1962’de ‘Lolita’ ile bunu elde etmeyi başarmış.”

Kubrick’in yönettiği “Lolita” filminden bir kare.

100 sayfayı aşkın olan senaryonun kim tarafından çekileceği ise şimdilik merak konusu.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up