Kubrick Ölmeden Önce 2 Proje Üstünde Çalışıyormuş

Editörün Seçtikleri Günün Haberi Meraklısına

2000’li yılları görmeden hayata veda eden ama belki de sinema tarihinde en uzak geleceği öngören yönetmen Stanley Kubrick’in biri Pinokyo, diğeri 2. Dünya Savaşı’na ilişkin iki proje üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Kubrick’in asistanı Emilio D’Asselandro,Kubrick’in Pinokyo’yu yaparak torunlarını sevindirmek istediğini, kendisine Pinokyo ile ilgili İtalyanca kitaplar aldırdığını söyledi. Kubrick’in bir diğer projesi olan Dünya Savaşı filmine dair de konuşan D’Asselandro, Kubrick’in İtalya’nın yıkım görmüş şehri Cassino’ya yönelik İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan bir film üzerinde çalıştığına da değindi: ”Stanley bu konudan oldukça ilginç bir film çıkacağını düşünüyordu. Benden eski gazete kopyalarını toplamamı, hava alanı ve tren istasyonlarının yerlerini öğrenmemi istedi. Aslına bakarsanız, Monte Cassino’da bombalı saldırıya uğrayan bir arkadaşı vardı. O günleri hatırlamak hepimiz için zor. Her şey yerle bir edilmişti.” dedi.

Kubrick’in yarım kalmış projeleri bununla da sınırlı. Bilindiği üzere 1960’ların sonunda Napolyon filmi çekmek isteyen usta yönetmen hem maddi hem zamansal sorunlardan dolayı Napolyon filmini askıya almıştı. HBO bugünlerde o projeyi mini dizi olarak hazırlıyor. Detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up